20:10 2020 Rugpjūčio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1726
 • RUB86.6018
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  114

  Nėra įmanoma ištirti kosminės spinduliuotės poveikio žmonėms, nes pilotuojami skrydžiai į Tarptautinę kosminę stotį neatkuria tarpplanetinės erdvės radiacijos padėties, todėl tyrimai atlikti su žiurkėmis Žemėje

  VILNIUS, rugpjūčio 24 — Sputnik. Galaktikos kosminiai spinduliai gali sustiprinti tarpplanetinius skrydžius vykdančių astronautų mokymosi galimybes — tokią išvadą padarė vadovaujančių Rusijos mokslo centrų mokslininkų komanda, atliekanti modelinius eksperimentus su žiurkėmis, praneša RIA Novosti su nuoroda į Maskvos valstybinio Lomonosovo universiteto spaudos tarnybą.

  "Nepaisant to, jonizuojančioji spinduliuotė sukelia gilų nervinio audinio atstatymą. Tiesiog taip atsitinka, kad funkciškai jis daro teigiamą poveikį centrinei nervų sistemai", — spaudos tarnyba cituoja Serbijos psichiatrijos ir narkologijos centro Psichofarmakologijos laboratorijos vyresniojo tyrėjo žodžius.

  Nebuvo įmanoma ištirti kosminės spinduliuotės poveikio žmonėms, nes pilotuojami skrydžiai į Tarptautinę kosminę stotį (kuri yra šiek tiek daugiau nei 400 kilometrų aukštyje virš Žemės) neatkuria tarpplanetinės erdvės radiacijos padėties. Tyrimai atlikti su žiurkėmis Žemėje.

  Norint atlikti visapusišką kosminių spindulių rekonstravimą, graužikai buvo apšvitinti sunkiai įkrautomis dalelėmis (nikelio ir geležies branduoliais) ir gama spinduliais. Eksperimentinių gyvūnų gautos dozės yra palyginamos su radiacijos kiekiu, kurį astronautai gali patirti 860 dienų skrydžio metu.

  Žiurkės buvo suskirstytos į dvi grupes — kontrolines ir eksperimentines. 25 dieną po švitinimo iš visų jaunų žiurkių buvo paimti smegenų mėginiai. 211-tą dieną po švitinimo testai buvo atlikti dar kartą, o 242-ame — vėl buvo paimti smegenų mėginiai. Mokslininkai pažymi, kad po švitinimo žiurkės tapo labiau sunerimusios, tačiau subrendusiems gyvūnams šis poveikis buvo mažesnis.

  "Žiurkės, veikiamos radiacijos, parodė geresnius orientacijos bandymų rezultatus erdvėje, palyginti su kontrolinėmis grupėmis", — teigė spaudos tarnyba.

  Tyrimai parodė, kad kontrolinės ir eksperimentinės grupės žiurkės skyrėsi glutamato ir gama-aminosviesto rūgšties koncentracijomis smegenyse. Šios molekulės veikia kaip neuromediatoriai centrinėje nervų sistemoje: glutamatas — sužadina, o GABA — slopina. Švitintoms žiurkėms GABA lygis pasirodė esąs žemesnis, o tai sukėlė centrinės nervų sistemos "išbalansavimą".

  Dar šia tema

  Mokslininkai atskleidė, kaip apsaugoti smegenis nuo senėjimo
  Mokslininkai atrado būdą, kaip saugiai iš organizmo pašalinti vaistus
  Mokslininkai Arkties lede aptiko plastiko mikrodalelių
  Tegai:
  kosmonautai, radiacija, kosmosas, mokslininkai

  Svarbiausios temos