22:30 2020 Kovo 31
Tiesioginis eteris
 • USD1.0956
 • RUB85.9486
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  26

  Pasak Kinijos diplomato, praėjus vos 3 savaitėms po INF sutarties nutraukimo Pentagonas paskelbė, kad jau išbandė raketas, kurios uždraustos šia sutartimi

  VILNIUS, rugpjūčio 26 — Sputnik. Kinija rekomenduoja Jungtinėms Valstijoms atsisakyti "Šaltojo karo" mąstymo, parodyti savikontrolę ir išlaikyti esamą ginklų kontrolės sistemą, praneša RIA Novosti su nuoroda į pirmadienį vykusią trumpąją spaudos konferenciją, kurios metu kalbėjo Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Gen Šuanas.

  Penktadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad rugpjūčio 18 dieną atlikti JAV raketų bandymai patvirtina ankstesnę Rusijos informaciją, kad Vašingtonas kuria ginklus, kurie buvo uždrausti INF sutartimi (ji nustojo galioti šių metų rugpjūčio 2 dieną).

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Никольский

  Prezidentas teigė, kad Rusija neketina įsitraukti į ginklavimosi varžybas, ir nurodė šalies Gynybos ministerijai, Užsienio reikalų ministerijai ir kitoms susijusioms institucijoms parengti priemones, skirtas paruošti simetrišką atsaką.

  "Kinija atkreipė dėmesį į atitinkamus pranešimus. Praėjo tik trys savaitės, kai INF sutartis nustojo galioti, o Pentagonas jau paskelbė išbandęs raketas, kurias uždraudė atitinkamas susitarimas. Tai rodo, kad JAV pasitraukimas iš INF sutarties iš tikrųjų kyla dėl noro išsilaisvinti nuo sutarties apribojimų ir pasiekti vienašalį karinį pranašumą", — teigė diplomatas. 

  Jo manymu, šie veiksmai paskatins naują ginklavimosi varžybų etapą ir padidins karinę konfrontaciją, o tai turės rimtą ir neigiamą poveikį tarptautinei ir regioninei padėčiai.

  Anot jo, "Pekinas rekomenduoja JAV atsisakyti "Šaltojo karo" mąstymo ir "nulinės sumos žaidimo" idėjos, parodyti savikontrolę, išlaikyti esamą ginklų kontrolės sistemą ir prisidėti prie strateginės pusiausvyros ir stabilumo palaikymo pasaulyje, taip pat regioninės ir globalinės taikos".

  INF sutarties nutraukimas

  INF sutartis buvo nutraukta rugpjūčio 2 dieną. Šių metų pradžioje JAV paskelbė, jog vienašališkai pasitrauks iš INF sutarties, kaltindamos Rusiją dėl sutarties pažeidimo.

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, vadovaudamasis INF sutartimi, nusprendė atsakyti tuo pačiu: Rusija taip pat sustabdė dalyvavimą sutartyje ir pradėjo kurti draudžiamą raketų sistemą. 

  Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Maskva turi labai rimtų klausimų Vašingtonui dėl sutarties vykdymo. Anot jo, JAV įtarimai dėl INF sutarties pažeidimo yra nepagrįsti.

  JAV branduoliniai ginklai Europoje
  © Sputnik /
  JAV branduoliniai ginklai Europoje

  Dar šia tema

  Europa nebegali aklai kliautis JAV dėl savo saugumo, pareiškė Nausėda
  Lietuvos fronte nieko naujo: JAV pasitraukė iš INF sutarties, o kalta vėl liko Rusija
  JAV ambasadorius Rusijoje: JAV neplanuoja dislokuoti raketų Europoje
  Tegai:
  ginklų kontrolė, Kinija, JAV

  Svarbiausios temos