18:01 2020 Balandžio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.0956
 • RUB85.9486
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  136

  Bijodamos, kad atominę bombą gali pagaminti Hitlerio Vokietija, JAV pradėjo kurti savo atominę bombą, o reaguodama į tai atominį projektą pradėjo TSRS

  VILNIUS, rugpjūčio 29 — Sputnik. Hitlerinė Vokietija nesugebėjo sukurti savo branduolinio ginklo, nes jos vadovybė nemanė, kad ši užduotis yra prioritetinė, o Vokietijos atomininkai neprašė didelio finansavimo, RIA Novosti papasakojo Rusijos nacionalinio tyrimų centro "Kurchatovo institutas" direktoriaus patarėjas ir Rusijos branduolinio projekto istorikas Andrejus Gagarinskis.

  "Vokietijos vadovybė nemanė, kad užduotis yra prioritetinė, ir nusprendė ją vykdyti ribotai. Hitleris taip niekada ir nepriėmė už branduolinę programą atsakingų mokslininkų. Ir istorijos skirto laiko paprasčiausiai nepakako", — pasakė Gagarinskis.

  Pasak jo, paskutinį "lemiamą", bet nesėkmingą eksperimentą paleisti vokiečių branduolinį reaktorių atliko garsusis vokiečių mokslininkas, Nobelio premijos laureatas Verneris Heizenbergas "1945 metų gegužės mėnesį, jau dundant prancūzų tankams".

  "Kaip sakė pats Heizenbergas, jam neužteko "moralinės drąsos" paprašyti uždaviniui reikiamų išteklių, lyginamų jei ne su šimtais milijonų, kuriuos laisvai valdė Manhatano projekto (dėl atominių ginklų sukūrimo JAV — Sputnik) vadovas, tai su lėšomis, skirtomis Vernerio fon Brauno "Fau" raketų projektui", — pažymėjo Gagarinskis.

  Ketvirtadienį sukanka 70 metų nuo pirmojo sovietinio atominio užtaiso, kuris buvo tėvinio branduolinio skydo sukūrimo pagrindas, bandymo dienos. Tarybų atominis projektas buvo pradėtas 1942 metais, reaguojant į branduolinių ginklų kūrimą JAV. Amerikiečiai savo ruožtu pradėjo kurti savo atominę bombą, bijodami, kad ją gali pagaminti hitlerinė Vokietija, ir taip užsitikrinti pergalę Antrajame pasauliniame kare.

  Anot atomininkų-veteranų ir branduolinės pramonės istorikų, atominio projekto sėkmę užtikrino TSRS, be kita ko, aiškus šalies vadovybės pareiškimas dėl pagrindinių uždavinių ir problemų, reikalaujančių skubių sprendimų, bei intelektinių, materialinių ir finansinių išteklių sutelkimas. Vėliau atominio projekto dalyviai prisiminė, kad turėjo visišką šalies ir pramonės vadovybės pasitikėjimą, o visi prašymai buvo patenkinami iš karto.

  Dar šia tema

  FTB išslaptino dokumentus apie Hitlerio "pabėgimą" į Argentiną
  Ekspertas: niekas dar neįrodė, kad Hitleris pabėgo, o ne nusižudė
  Kas rašoma apie Antrąjį pasaulinį karą įvairių šalių vadovėliuose
  "Bagrationo" triumfas. Kuo Hitleris sumokėjo už Baltarusijos okupaciją
  Tegai:
  TSRS, JAV, Vokietija, branduolinė bomba, Adolfas Hitleris

  Svarbiausios temos