16:24 2021 Gegužės 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.2060
 • RUB89.8825
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  26

  Manoma, kad Teheranas ketvirtadienį sumažins savo įsipareigojimus, susijusius su branduoliniu susitarimu

  VILNIUS, rugsėjo 4 — Sputnik. Irano užsienio reikalų ministras Mohamedas Džavadas Zarifas sakė, kad Europa neįvykdė branduolinio susitarimo įsipareigojimų.

  "Europa neįvykdė savo įsipareigojimų", — Zafiro žodžius cituoja "IRNA" agentūra.

  Manoma, kad ketvirtadienį Teheranas sumažins savo įsipareigojimus, susijusius su branduoliniu susitarimu.

  Anksčiau Irano prezidentas Hasanas Ruhanis teigė, kad iki šios dienos lauks derybų dėl branduolinio susitarimo su Europa rezultatų, kitaip Iranas imsis naujų priemonių pagal susitarimą.

  Taip pat Iranas neatmetė galimybės atsisakyti pereiti į trečiąjį etapą.

  Po JAV pasitraukimo iš JCPOA (Bendro išsamaus veiksmų plano) gegužės 8 dieną Iranas paskelbė sustabdęs daugelį JCPOA punktų, susijusių su Irano branduoline programa, atsižvelgiant į padidintas urano ir sunkiojo vandens atsargas.

  Iranas peržengė žemas 300 kilogramų urano atsargų ribas. Vėliau Teherano valdžia paskelbė antrąjį branduolinio susitarimo įsipareigojimų mažinimo etapą dėl to, kad JCPOA valstybės narės negalėjo įvykdyti Teherano reikalavimų per 60 dienų.

  Iranas jau padidino urano sodrinimo lygį iki 4,5 proc. (branduoliniame susitarime nustatyta 3,67 proc. riba).

  Branduolinis sandoris

  2015 metais Iranas ir šeši tarptautiniai tarpininkai (Rusija, JAV, Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Vokietija) pasirašė istorinį susitarimą dėl ilgalaikės Irano branduolinės energijos problemos sprendimo.

  Buvo priimtas bendras veiksmų planas, kurį įgyvendinus panaikintos Iranui anksčiau įvestos JT Saugumo Tarybos, JAV ir Europos Sąjungos ekonominės ir finansinės sankcijos.

  2018 metų gegužės mėnesį Donaldas Trampas paskelbė, kad Vašingtonas pasitraukia iš susitarimo. Jis taip pat pranešė apie visų sankcijų prieš Teheraną atkūrimą.

  Tame tarpe ir antrinių kitų šalių, plėtojančių verslą su Iranu, atžvilgiu. Be to, nuskambėjo tikslas visiškai atsisakyti Irano eksporto.

  Likęs penketukas ir Teheranas susitarė sukurti finansinį atsiskaitymų mechanizmą, vengiant JAV sankcijų, tačiau darbas šia kryptimi yra lėtas.

  Gegužės 8 dieną, JAV pasitraukus iš branduolinio susitarimo, Iranas paskelbė, kad nutraukė keleto bendrųjų veiksmų dalių įgyvendinimą.

  Teheranas teigė, kad likę sandorio dalyviai negali išspręsti problemų.

  Berlynui, Paryžiui, Londonui, Pekinui ir Maskvai buvo suteikta 60 dienų, kad būtų apsaugoti Islamo Respublikos interesai, tačiau padėtis nepasikeitė, o tai lėmė antrąjį įsipareigojimų mažinimo etapą.

  Beprecedentis Trampo spaudimas: JAV sankcijos prieš Iraną
  © Sputnik
  "Beprecedentis Trampo spaudimas": JAV sankcijos prieš Iraną

  Dar šia tema

  Vienoje vyksta "penketuko" ir Irano susitikimas dėl branduolinio susitarimo
  Makronas: G7 susitarė dėl bendradarbiavimo Irano klausimais
  Trampas pareiškė, kad Iranas neįstengs ilgam užblokuoti Hormuzo sąsiaurio
  Tegai:
  branduolinis susitarimas, ES, Iranas

  Svarbiausios temos