11:17 2021 Sausio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  104

  Anksčiau Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas teigė, jog padėtis strateginio stabilumo srityje ir toliau blogėja, todėl kyla branduolinio karo pavojus

  VILNIUS, rugsėjo 12 — Sputnik. Labiausiai tikėtini branduolinio karo tarp JAV ir Rusijos pradžios scenarijai gali būti reakcija į netikrą pavojaus signalą arba vietinio konflikto eskalaciją, praneša RIA Novosti su nuoroda į akademiką, Tarptautinio saugumo centro vadovą Aleksejų Arbatovą.

  Anksčiau Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas teigė, kad padėtis strateginio stabilumo srityje ir toliau blogėja ir kyla branduolinio karo pavojus, net jei šalys neketina jo sukelti.

  Ekspertas pabrėžė, kad greičiausiai tai būtų netyčinis branduolinis konfliktas, nes nė viena pusė neišleis branduolinio karo tikėdamasi pergalės: abi žino, kad pergalės branduoliniame kare negali būti.

  "Sąmoningas Rusijos puolimas prieš Jungtines Valstijas arba JAV prieš Rusiją — labai mažai tikėtinas scenarijus, reikia nerimauti dėl kito", — sakė Arbatovas.

  Techninis gedimas

  Pirmasis scenarijus, kuriame prasidėtų branduolinis karas, anot specialisto, yra techninis gedimas.

  "Visų pirma, jis (branduolinis konfliktas) gali kilti dėl techninių raketų išpuolių perspėjimo sistemų gedimų. Sistemos kartais duoda klaidingą signalą, ir jei viena ar kita pusė labai greitai reaguotų į šį signalą krizės metu, tada galėtų įvykti branduolinis karas", — aiškino Arbatovas.

  Jis pridūrė, kad klaidingas signalas gali kilti dėl techninių gedimų ar teroristų provokacijų.

  Eskalacija

  Antrasis galimas scenarijus — vietinio konflikto išsivystymas į globalų, mano akademikas.

  "Ginkluotas konfliktas gali kilti bet kurioje vietoje: Juodojoje jūroje, Baltijoje, kur nors šiaurėje, Baltijos šalyse, Ukrainoje — ten, kur gali susidurti mūsų ginkluotosios pajėgos. Ir ta šalis, kuri pirmoji pradės pralaimėti, gali nuspręsti naudoti ribotą branduolinį ginklą, kad nutrauktų konfliktą", — sakė Arbatovas.

  Pasak jo, reaguodama į šį branduolinio ginklo panaudojimą, kita pusė taip pat panaudotų branduolinius ginklus, taigi atakos vystytųsi tokia eiga: pirmiausia iš taktinio lygio, paskui iš vidutinio nuotolio, o paskui strategiškai.

  Pasak eksperto, dabar riziką sustiprina nutraukta INF sutartis ir galimybė diegti vidutinio nuotolio sistemas. Kaip aiškino Arbatovas, Rusijai amerikietiškos vidutinio nuotolio sistemos Europoje ir Azijoje bus strateginio pobūdžio, ir reaguodama į jų panaudojimą Maskva gali atsakyti ne tik veidrodiniu principu, bet ir strateginiu lygmeniu, o tai savo ruožtu reikštų analogišką JAV reakciją strateginiu lygiu.

  INF sutarties nutraukimas

  INF sutartis buvo nutraukta rugpjūčio 2 dieną. Šių metų pradžioje JAV paskelbė, jog vienašališkai pasitrauks iš INF sutarties, kaltindamos Rusiją dėl sutarties pažeidimo.

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, vadovaudamasis INF sutartimi, nusprendė atsakyti tuo pačiu: Rusija taip pat sustabdė dalyvavimą sutartyje ir pradėjo kurti draudžiamą raketų sistemą. 

  Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Maskva turi labai rimtų klausimų Vašingtonui dėl sutarties vykdymo. Anot jo, JAV įtarimai dėl INF sutarties pažeidimo yra nepagrįsti.

  JAV branduoliniai ginklai Europoje
  © Sputnik
  JAV branduoliniai ginklai Europoje

  Dar šia tema

  Ekspertas: istorija su Amerikos "šnipu" Rusijoje skirta apjuodinti Trampą
  Latvija tikisi, kad JAV kariuomenė Lenkijoje sustiprins jos saugumą
  Didžioji Britanija paskelbė pavojingiausią Rusijos ginkluotę
  Tegai:
  branduolinis ginklas, branduolinis karas, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos