09:29 2019 Spalio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1173
 • RUB71.1373
  JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

  Trampas leido naudoti JAV rezervus, kad palaikytų naftos rinką

  © AP Photo / Andrew Harnik
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  23 0 0

  JAV energetikos departamentas pabrėžė, kad strateginį rezervą turintis prezidentas gali jį panaudoti, kai nutrūksta naftos tiekimas

  VILNIUS, rugsėjo 16 — Sputnik. Donaldas Trampas sakė, kad leido prireikus atskirti naftą nuo JAV strateginio rezervo, kad stabilizuotų rinką po išpuolių prieš Saudo Arabijos naftos telkinius, praneša RIA Novosti.

  "Turėdamas omenyje išpuolius prieš Saudo Arabiją, kurie gali paveikti naftos kainas, aš įsakiau prireikus skirti naftos iš strateginio rezervo tiek, kiek užteks tam, kad rinkos būtų aprūpintos nafta", — savo Twitter paskyroje rašė Trampas.

  "Atakuotos naftos atsargos Saudo Arabijoje. Yra priežasčių manyti, kad mes žinome, kas yra kaltininkas, ir esame pasirengę ryžtingiems veiksmams, jei mūsų duomenys pasitvirtins — tačiau norime išgirsti iš karalystės, kas, jų nuomone, įvykdė išpuolį ir kokiomis sąlygomis mes turėtume veikti", — pridūrė jis.

  Strateginis rezervas

  JAV energetikos departamentas savo tinklalapyje primena, kad prezidentas turi strateginį rezervą, kurį gali panaudoti, kai nutrūksta naftos tiekimas.

  Anksčiau JAV prezidentai tik tris kartus liepė naudoti strateginį rezervą. 1991 metais prezidentas Džordžas Bušas tokiu būdu palaikė kainų lygį per operaciją "Audra dykumoje", kurios metu buvo smarkiai sutrikdyta dviejų didžiausių gamintojų — Kuveito ir Irako — naftos gavyba.

  Antrą kartą Džordžas Bušas liepė naudoti naftos atsargas 2005 metais, po uragano "Katrina", kuris sutrikdė naftos gavybą ir gabenimą Meksikos įlankoje. Uraganas paveikė 25 proc. JAV naftos infrastruktūros, kuri nustojo veikti.

  Trečią kartą JAV dislokavo strateginį rezervą Barako Obamos nurodymu 2011 metais, kaip Tarptautinės energetikos agentūros suderintų priemonių dalį išleisti į rinką papildomą naftą, susijusią su pilietiniu karu Libijoje ir kitais įvykiais.

  Visais trim atvejais JAV energetikos departamentas rinkai išsiuntė iki 30 mln. barelių naftos.

  Kylančios naftos kainos

  Sumažinus Saudo Arabijos produkciją, pasaulinės naftos kainos šoktelėjo vidutiniškai 12–13 proc., o maksimalus augimas siekė 19 proc.

  Lapkričio mėnesį prognozuojama Šiaurės jūros naftos mišinio "Brent" žaliavos kaina — 67,8 dolerių už barelį (palyginti su 60,15 ankstesniu laikotarpiu) ir pakilo iki 71,62 dolerių (arba 19,1 proc).

  Lapkritį "WTI" naftos sandoriai padidėjo iki 60,09 dolerių (palyginti su 54,8 ankstesniu laikotarpiu) ir pasiekė 63,47 dolerių (arba 15,8 proc).

  Saudo Arabijos objektų ataka

  Saudo Arabija — didžiausia eksportuotoja ir viena iš trijų didžiausių naftos gamintojų, po šeštadienio išpuolio prieš savo naftos perdirbimo įmones sumažino gavybą daugiau nei perpus — iki 5,7 milijono barelių per dieną, palyginti su įprastais 9,8 milijono.

  Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Илья Питалев

  Iki pirmadienio Rijadas tikisi grįžti prie įprasto kiekio.

  Jemeno husių sukilėliai, su kuriais kovoja Saudo Arabijos vadovaujama arabų koalicija, teigė, kad būtent jie puolė, naudodamiesi bepiločiais orlaiviais.

  JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas teigė, kad nėra įrodymų, jog išpuolis kilo iš Jemeno, ir dėl to apkaltino Iraną. Savo ruožtu Irano užsienio reikalų ministerija Pompėjaus kaltinimus pavadino melagingais.

  Dar šia tema

  Trampas savo konkurentus prezidento rinkimuose pavadino "trimis stuobriais"
  Trampas atleido iš pareigų Džoną Boltoną
  Trampas pratęsė sankcijų režimą dėl "užsienio šalių kišimosi į rinkimus"
  Trampas patvirtino bin Ladeno sūnaus mirtį
  Tegai:
  rinka, nafta, Donaldas Trampas, JAV

  Svarbiausios temos