00:46 2020 Rugpjūčio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1763
 • RUB86.6154
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  82

  "The National Interest" papasakojo apie NATO eksperimentines priemones TSRS povandeniniams laivams aptikti

  VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. Šaltojo karo piko metu TSRS jūroje turėjo tiek daug mirtinų povandeninių laivų, kad Vakarų karo strategai buvo pasirengę imtis beveik visų galimų atsakomųjų priemonių, rašo žurnalas "The National Interest".

  Raketa Poseidon, archyvinė nuotrauka
  © Photo : Пресс-служба Минобороны РФ

  Taigi, Karibų krizės metu, 1962 metais, Tarybų Sąjunga turėjo apie 300 dyzelinių-elektrinių povandeninių laivų ir keletą atominių povandeninių laivų — galią, kurios Šiaurės Atlanto aljanso Karinės jūrų pajėgos negalėjo pasivyti.

  Taigi, kaip pažymi "The National Interest", NATO strategai bijojo, kad "problemą galima išspręsti tik branduoliniu būdu", tai yra, suduoti branduolinius smūgius į povandeninių laivų bazes prie Rusijos krantų. Tačiau Vakarų kariai nesiryžo tai įvykdyti.

  Leidinys pabrėžia, kad kai kurie alternatyvūs pasiūlymai neutralizuoti sovietinius povandeninius laivus pasirodė esą verti dėmesio, pavyzdžiui, garso stebėjimo sistema — povandeninių mikrofonų grandinė, kuri buvo naudojama povandeniniams laivams aptikti ir veikia iki šiol.

  Tačiau, rašo žurnalas, kitos idėjos buvo komiškos ir beprotiškos. Taigi, kadangi pagrindine povandeninių laivų apsauga buvo laikoma tai, kad jie yra sunkiai aptinkami, kaip būdą panaikinti šį pranašumą buvo pasiūlyta mesti iš oro magnetus, kurie prisitvirtinę prie povandeninio laivo korpuso sukeltų triukšmą, taip išduodami povandeninio laivo buvimo vietą. Be to, rašo laikraštis, norint pašalinti šiuos magnetus iš povandeninio laivo, taip pat prireiktų laiko, o tai savo ruožtu sumažintų sovietinio povandeninio laivyno kovinę parengtį.

  Tuo pat metu, pažymi žurnalas, Šiaurės Atlanto aljansas vis dėlto pavertė šią idėją realybe: pirmiausia per Didžiosios Britanijos ir Kanados pratybas, kai magnetai su dundesiu prisitvirtino prie karališkojo jūrų laivyno povandeninio laivo "Auriga". Laikraštis rašo, kad suteikė hidroakustikams "galimybę pasilinksminti", tačiau kartu dėl to kilo ir problemų: kai "Auriga" pratybų pabaigoje iškilo į vandens paviršių, magnetais uždengė vandens paėmimo ir išleidimo angas, o nuimti juos buvo neįmanoma. Magnetus pavyko pašalinti tik po kelių savaičių Kanados Halifakse.

  Pažymima, kad vėliau su dideliu garsu į vandenyną numesti lankstūs magnetai prikibo prie kelių sovietinių povandeninių laivų korpusų, ir tie, užuot tęsę kursą, apsisuko ir grįžo į uostą.

  Tačiau, priduria žurnalas, jei TSRS karinis jūrų laivynas galėjo laikinai "nusiųsti atostogų" porą povandeninių laivų, NATO tuo tarpu negalėjo sau to leisti, o TSRS jūrų pajėgos negalėjo treniruotis, kai ant jų mokomųjų taikinių buvo pritvirtinti lankstūs magnetai.

  Taigi, magnetai iš tikrųjų suveikė taip, kaip ir buvo tikėtasi, tačiau jie nebuvo praktiški dideliu mastu dėl sunkumų rengiant personalą.

  Dar šia tema

  Paviešintas Rusijos povandeninio laivo "Poseidon" paleidimo vaizdo įrašas
  Žiniasklaida atskleidė sekso skandalą JAV povandeniniame laive
  Trys korvetės iš Rusijos mokysis atpažinti priešų povandeninius laivus Baltijos jūroje
  Baltijos jūroje išbandomas naujausias povandeninis laivas "Varšavianka" — video
  Vokiečių laikraštis parašė apie "prakeiktą" sovietinį palikimą
  Pirmą kartą per 18 metų Vokietijos povandeninis laivas įplauks į Klaipėdos uostą
  Tegai:
  povandeninis laivas, NATO, TSRS

  Svarbiausios temos