00:52 2020 Rugpjūčio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  96

  Ataskaitos autoriai mano, kad iki 2100 metų jūros lygis blogiausiu atveju galėtų pakilti iki 1 metro

  VILNIUS, spalio 2 — Sputnik. Iki 2100 metų pabaigos vandenyno lygis galėtų ryškiausiai pakilti rytinėje JAV pakrantėje, Afrikos pietuose, Australijos rytuose ir Rusijos šiaurės rytuose, RIA Novosti pasakojo Arkties ir Antarkties tyrimų instituto tyrėjas, vienas iš Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaitos autorių Aleksejus Jekaikinas.

  Rugsėjo pabaigoje buvo paskelbta Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaita "Vandenynas ir kriosfera besikeičiančiame klimate".

  Ataskaitos autoriai mano, kad iki 2100 metų jūros lygis blogiausiu atveju galėtų pakilti iki 1 metro. Tokius dramatiškus pokyčius sukels antropogeninis šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas į atmosferą ir dėl to sparčiai kylanti pasaulio temperatūra.

  "Daugiau nei vidutiniškai vanduo pakils rytinėje JAV pakrantėje, Afrikos pietuose, Australijos rytuose ir Rusijos šiaurės rytuose. Mažiau nei vidutiniškai vanduo pakils tose vietose, kur aktyviai tirpsta ledas ir (arba) stipriai auga žemės pluta — aplink Grenlandiją, Skandinavijoje, Rusijos šiaurės vakaruose. Taip pat būtina atsižvelgti ne tik į vidutinį jūros lygį, bet ir į ekstremalų vandens kilimą, kurio dažnis didės beveik visur", — teigė Jekaikinas.

  Jis taip pat paaiškino, kad ataskaita buvo parengta pagal du scenarijus — RCP2.6 ir RCP8.5. Skirtumas tarp šių scenarijų yra išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, o tai reiškia, kad kyla vidutinė pasaulinė temperatūra.

  Pagal pirmąjį scenarijų pradedama imtis griežtų priemonių klimatui saugoti, o pagal antrąjį — nieko nedaroma.

  Pagal pirmąjį scenarijų temperatūra gali būti palaikoma 1,5–2 laipsnių ribose iki 2100 metų. Pagal antrąjį scenarijų temperatūra kils 3–5 laipsniais ir iki amžiaus pabaigos ištirps 50 proc. amžinojo įšalo ir prasidės negrįžtamas Vakarų Antarktidos ledynų skilimas. Jei žmonija elgsis pagal 2.6 scenarijų, ji išvengs daugelio padarinių.

  Remiantis ataskaita, jūros lygis tokiuose didmiesčiuose kaip Niujorkas, Roterdamas ir Šanchajus, atsižvelgiant į scenarijų, pakils nuo 0,39 metro iki 1,02 metro.

  Dar šia tema

  "Penktadieniai už ateitį": Vilnius prisijungia prie streiko dėl klimato
  Gretos Tunberg gerbėjai Lietuvoje
  Senatoriai dar nėra pasirengę pakviesti Gretos Tunberg į Rusijos Federacijos tarybą
  Tegai:
  katastrofa, visuotinis atšilimas, mokslininkas

  Svarbiausios temos