08:44 2020 Sausio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1025
 • RUB69.0442
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  39

  Trečiadienį paaiškėjo, kad nuo spalio 18 dienos JAV ketina įvesti naujus 10 proc. muitus orlaiviams ir 25 proc. muitus žemės ūkio ir pramonės gaminiams iš ES

  VILNIUS, spalio 4 — Sputnik. Atšiaurus JAV prezidento Donaldo Trampo elgesys su Europos partneriais ir ketinimas nustatyti kliūtis iš jų importuojamiems orlaiviams, žemės ūkio ir pramonės gaminiams vargu ar paskatins ES suartėti su Rusija, praneša RIA Novosti su nuoroda į Aukštosios ekonomikos mokyklos profesorių Viktorą Supjaną.

  Trečiadienį paaiškėjo, kad nuo spalio 18 dienos JAV ketina įvesti naujus 10 proc. muitus orlaiviams ir 25 proc. muitus žemės ūkio ir pramonės gaminiams iš ES. Tai nuspręsta dėl PPO arbitro sprendimo subsidijuoti Europos orlaivių bendrovę "Airbus".

  Arbitras leido JAV įvesti atsakomąsias prekybos priemones ES už 7,5 milijardo dolerių per metus. Didžioji dalis naujųjų JAV muitų palies Prancūziją, Vokietiją, Ispaniją ir JK. Trampas šį sprendimą pavadino PPO pergale.

  "Trampas, kaip žinote, gali imtis griežtų priemonių ir konkurentų, ir sąjungininkų atžvilgiu. Ir tai neapsiriboja vien ekonomika, tai liečia visas sritis... Vis dėlto vargu ar galima tikėtis, kad toks požiūris pakeis Briuselio strateginę liniją Rusijos atžvilgiu. Taip, yra nepasitenkinimas (dėl to, kad prekyba su Rusija mažėja, o verslininkai patiria nuostolių dėl sankcijų), tačiau šis nepasitenkinimas daugiausia kyla iš įmonių, o ne iš šalių pusės. Čia reikia atskirti šias dvi sąvokas", — sakė Supjanas.

  Ekspertas mano, kad vargu ar ES pasipriešins JAV net po tokių jų veiksmų.

  Jis pridūrė, kad sulėtėjęs ekonominis vystymasis susijęs su "egzistuojančiu nestabilumu dėl prekybos konflikto tarp JAV ir Kinijos, o jei kalbėtume apie Europą, tai dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES, kuris vis dar nėra baigtas, ir niekas nežino, ar jis bus tinkamai organizuotas, tuo klausimu mes dirbame, ir tai aš laikau dar įmanomu".

  Tarp didžiausių pasaulio ekonomikų — JAV ir Kinijos — nuo 2018 metų vyksta vadinamasis prekybos karas. Per šį laiką šalys ne kartą sėdėjo prie derybų stalo, kurių metu padarė pažangą, tačiau galų gale vėl abipusiškai didino importo muitus. Paskutinis JAV ir Kinijos prekybos derybų raundas įvyko liepos 31 dieną. Šalims nepavyko pasiekti pažangos šiuo klausimu, o prekybinė konfrontacija tik sustiprėjo. Nauji JAV ir Kinijos abipusiški muitai įsigaliojo rugsėjo 1 dieną. Kitas prekybos derybų raundas numatomas spalio 10–11 dienomis.

  Dar šia tema

  Trampas patvirtino ketinimą rugsėjį surengti prekybos derybas su Kinija
  Merkel papasakojo apie "Brexit" įtaką pasaulio ekonomikai
  Ekspertas: naujoji JAV valdžia nestabdo prekybos karo su Kinija
  Tegai:
  prekyba, Donaldas Trampas, ES, JAV

  Svarbiausios temos