08:52 2020 Balandžio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.0785
 • RUB82.8075
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  46

  Anksčiau JAV Atstovų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas teigė, kad yra susirūpinęs dėl pranešimų apie galimus JAV planus pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties

  VILNIUS, spalio 8 — Sputnik. Tikėtina, kad JAV pasitrauks iš Atviro dangaus sutarties, tačiau Vašingtono žingsnis nekelia grėsmės Rusijai, kuri gali gauti reikiamą žvalgybos informaciją kitais būdais, antradienį sakė RIA Novosti ekspertai.

  Anksčiau JAV Atstovų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Eliotas Engelis (Eliot Engel) teigė, kad yra susirūpinęs dėl pranešimų apie galimus JAV planus pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties. Dėl to jis Baltiesiems rūmams išsiuntė protesto laišką, adresuotą prezidento patarėjui nacionalinio saugumo klausimais. Kongreso narys nepaaiškino, kas jame buvo parašyta.

  Kitos galimybės

  Buvęs Rusijos gynybos ministerijos Tarptautinio karinio bendradarbiavimo departamento vadovas generolas pulkininkas Leonidas Ivašovas pažymėjo, kad dabartinis Rusijos žvalgybos technologijų išsivystymo lygis leidžia gauti reikiamą informaciją nesiimant stebimųjų skrydžių.

  "Taip, mes atlikome stebimuosius skrydžius, tačiau strateginiu požiūriu negavome jokios svarbios informacijos. Šiandien palydovų galimybės ir radijo žvalgyba leidžia mums nustatyti reikalingus objektus, kad galėtume gauti reikalingus duomenis", — sakė jis.

  Ekspertas priminė, kad iš pradžių pačioje Rusijoje šis susitarimas buvo suprantamas nevienareikšmiškai.

  "Tarp Gynybos ministerijos ir Užsienio reikalų ministerijos kilo ginčai. Gynybos pramonė nebuvo entuziastinga dėl stebimųjų skrydžių, vykstančių per mūsų pramonės objektus. Dėl to mes nedaug ką pasiekėme iš šio susitarimo. Todėl, kai JAV pasitrauks iš Atviro dangaus sutarties, tai turėtų būti laikoma išimtinai įvaizdžio formavimo kampanija, ir neturėtumėte dėl jos liūdėti", — pabrėžė agentūros pašnekovas.

  Numatomas scenarijus

  Savo ruožtu 2002–2009 metų Rusijos gynybos ministerijos Tarptautinių sutarčių departamento vadovas generolas leitenantas Jevgenijus Bužinskis pažymėjo, kad galimas JAV pasitraukimas iš Atviro dangaus sutarties atitinka Vašingtono užsienio politikos tendenciją nutraukti visus saugumo susitarimus, kurie susiję su Rusija.

  "Tai yra gana realu, nes šiandien neturime daug tokių susitarimų. Mano manymu, JAV ir ESBO gali pasitraukti. Tai yra jų dabartinė pozicija — "Amerika pirmoje vietoje", — teigė ekspertas.

  Agentūros pašnekovas pabrėžė, kad jei JAV pasitraukia iš šios sutarties, visus duomenis, kuriuos jos gavo, vykdydamos stebimuosius skrydžius per Rusiją, gaus iš savo partnerių Europoje, priklausančių NATO.

  Jo nuomone, Kongreso narių protestai šiuo klausimu neturės įtakos galutiniam šalies vadovybės sprendimui.

  "Administracija pagrindžia sutarties panaikinimą pažeisdama nacionalinio saugumo interesus. Kongreso atstovo nuomonė čia nėra orientacinė — šiandien Amerikoje vykdomoji ir įstatymų leidžiamoji valdžia yra priešingose pozicijose, tačiau paskutinis žodis teks vykdomajai valdžiai", — aiškino Bužinskis.

  Atviro dangaus sutartis buvo pasirašyta 1992 metais ir tapo viena iš pasitikėjimo stiprinimo priemonių Europoje po šaltojo karo.

  Ji veikia nuo 2002 metų ir leidžia dalyvaujančioms šalims atvirai rinkti informaciją apie viena kitos ginkluotąsias pajėgas ir veiklą.

  Dar šia tema

  Žiniasklaida pranešė apie didžiausią per 25 metus JAV kariuomenės perkėlimą į Europą
  Ekspertas: JAV supranta, kad joms sunku konkuruoti su Rusija Juodojoje jūroje
  "The National Interest" išrinko penkis geriausius Rusijos tankus
  Tegai:
  Rusija, sutartis, JAV

  Svarbiausios temos