23:12 2020 Balandžio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.0785
 • RUB82.8075
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  48

  Spalio 2 dieną Putinas paskelbė, kad Rusija pasirengusi pratęsti dabartinę "mėlynojo kuro" tranzito sutartį, jei nepavyks susitarti dėl naujo susitarimo, kuris atitiktų visas Europos taisykles

  VILNIUS, spalio 9 — Sputnik. "Naftogaz" vadovas Andrejus Koboliovas senosios dujų sutarties pratęsimą su "Gazprom" pavadino beprasmišku, praneša RIA Novosti.

  Spalio 2 dieną prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad Rusija pasirengusi pratęsti dabartinę "mėlynojo kuro" tranzito sutartį, jei nepavyks susitarti dėl naujo susitarimo, kuris atitiktų Europos taisykles. Energetikos ministerijos vadovas Aleksandras Novakas vėliau paaiškino, kad pratęsus senąjį susitarimą, pasikeitus rinkos situacijai, gali pasikeisti nemažai techninių parametrų.

  "Man sunku įsivaizduoti, kodėl naujoji įmonė, kodėl Ukrainos pusė gali būti suinteresuota pratęsti senąją sutartį. Jei Rusijos pusė sako, kad nori tam tikrų trumpų terminų, kitų apimčių, tada logiška, kad mes užimsime atitinkamą poziciją ir tai turėtų būti tik nauja sutartis, tik pagal Europos įstatymus, tik su nauju operatoriumi", — penktame Ukrainos dujų forume kalbėjo Koboliovas.

  Jis pridūrė, kad Ukrainos pusė Rusijos įmonei perdavė tarp operatorių susitarimo dėl tinklo prijungimo projektą. Anot jo, pasirašius dokumentą, bus pradėtos diskusijos dėl turimų pajėgumų, galimų sąlygų ir tarifų.

  "Nematau jokios priežasties tam, kad Ukrainos pusė imtųsi kitų surogatinių variantų", — teigė Koboliovas.

  Premjeras Aleksejus Gončarukas taip pat priešinosi tranzito susitarimo su Rusija pratęsimui vieneriems metams. Anot jo, Kijevas turi siekti naujos ilgalaikės sutarties pasirašymo.

  Dujos, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владимир Астапкович

  Anksčiau "Naftogaz" vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenko teigė, kad Kijevas turės laiko įgyvendinti ES standartus, kurių reikalaujama iki metų pabaigos pasirašyti naują tranzito susitarimą. Anot jo, galiojančios sutarties pratęsti nereikės.

  Ukrainos valstybinės bendrovės vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenko pareiškė, kad "Naftogaz" yra pasirengusi sumažinti ieškinio Rusijos kompanijai "Gazprom" sumą, jei Ukraina išlaikys tranzitą po 2019 metų.

  Dabartinė sutartis dėl Rusijos dujų tranzito per Ukrainą baigiasi šių metų pabaigoje. Rusija, Ukraina ir Europos Komisija rengia trišales konsultacijas dėl dujų tranzito po 2019 metų. Kitas konsultacijų turas numatomas spalio 28 dieną.

  Ginčas tarp "Gazprom" ir "Naftogaz"

  Nuo 2014 metų birželio "Gazprom" ir "Naftogaz" bylinėjosi Stokholmo arbitraže. Šių metų vasarį teismas priėmė galutinį sprendimą ginčo dėl dujų tiekimo byloje ir nurodė Rusijos kompanijai sumokėti "Naftogaz" 2,56 milijardo dolerių (apie 2,262 milijardo eurų).

  Rusija tai apskundė ir pareikalavo atšaukti sprendimą. "Gazprom" taip pat paskelbė, kad nutraukia sutartis su Ukrainos įmone.

  Pernai gegužės mėnesį "Naftogaz" paskelbė apie priverstinį lėšų išieškojimą ir "Nord Stream AG" bei "Nord Stream-2 AG" akcijų Šveicarijoje areštą, o birželio mėnesį — "Gazprom" aktyvų Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje areštą. Rugsėjo mėnesį buvo panaikintas sprendimas, blokuojantis "Naftogaz" bandymus konfiskuoti Rusijos bendrovės aktyvus. "Gazprom" teigė, kad sieks, jog sprendimas būtų persvarstytas.

  Praėjusiais metais "Naftogaz" inicijavo dar vieną tyrimą, kuriuo reikalauja, kad "Gazprom" peržiūrėtų dujų tranzito tarifus 2018–2019 metams ir kompensuotų "nepriemokas" dar 11,6 milijardo dolerių.

  Dar šia tema

  Ukrainoje surengtos pratybos dujų tranzito iš Rusijos sustabdymo atvejui
  Politologas: Ukraina ginče su "Gazprom" primena patvorio berniuką
  Ekspertas: Kijevas neturėtų daryti optimistiškų tranzito prognozių
  Tegai:
  sutartis, Rusija, Gazprom, Ukrainos "Naftogaz"

  Svarbiausios temos