20:18 2020 Rugsėjo 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1645
 • RUB89.8713
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  34

  Kaip pažymėta Nobelio komiteto pranešime spaudai, Abiy Ahmedas svariai prisidėjo sprendžiant Etiopijos ir Eritrėjos pasienio konfliktą

  VILNIUS, spalio 11 — Sputnik. Norvegijos Nobelio komitetas 2019 metų Taikos premiją skyrė Etiopijos ministrui pirmininkui Abiy Ahmedui "už pastangas siekiant taikos ir tarptautinio bendradarbiavimo".

  ​Visų pirma, kaip pabrėžiama pranešime spaudai, politikas ėmėsi "ryžtingos iniciatyvos išspręsti pasienio konfliktą su kaimynine Eritrėja". Komitetas taip pat atkreipė dėmesį į jo indėlį į Etiopijos vystymąsi.

  "Nepaisant to, kad Etiopijoje lieka dar daug neišspręstų problemų, Abiy Ahmedas inicijavo svarbias reformas, dėl kurių piliečiai gali tikėti geresniu gyvenimu ir šviesesne ateitimi. Per pirmąsias 100 dienų premjero poste jis panaikino nepaprastąją padėtį šalyje ir suteikė malonę tūkstančiams politinių kalinių, pašalino cenzūrą žiniasklaidoje, anksčiau uždraustas opozicines politines grupes pripažino teisėtomis, atleido iš pareigų karinius ir civilinius pareigūnus, įtariamus korupcija, ir išplėtė moterų teises politiniame ir viešajame šalies gyvenime", — sakoma pranešime.

  Pažymima, kad Abiy Ahmedas tapo pirmuoju Etiopijos atstovu istorijoje, gavusiu Nobelio premiją.

  JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas (António Guterres) pasveikino Etiopijos politiką su apdovanojimu, pareiškęs, kad "jo vadovavimas tapo puikiu pavyzdžiu kitiems tiek Afrikoje, tiek už jos ribų".

  Šiais metais į šią premiją pretendavo švedų aktyvistė Greta Thunberg, Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern, Brazilijos kayapo genties lyderė Raoni Metuktire ir kiti.

  Anksčiau Nobelio medicinos ir fiziologijos premijos buvo įteiktos Viljamui Kelinui, Piteriui Ratklifui ir Gregui Semenzai už bendrą tyrimą, kaip ląstelės reaguoja į deguonies koncentraciją ir prisitaiko prie jos.

  Fizikos srityje apdovanojimai buvo įteikti Džeimsui Piblsui už teorinius atradimus fizinės kosmologijos srityje, taip pat šveicarams Didjė Kelo ir Mišeliui Majorui už egzoplanetos, besisukančios aplink Saulės tipo žvaigždę, atradimą.

  Nobelio laureatais chemijos srityje tapo amerikiečiai Džonas Gudenafas, Stenlis Vitinghemas ir japonas Akira Jošino už ličio jonų baterijų sukūrimą.

  2019 metų Nobelio fizikos premijos laureatai
  © AFP 2020 / JONATHAN NACKSTRAND

  Literatūros premija buvo paskirta iš karto už 2018 ir 2019 metus. Praėjusių metų premija buvo įteikta lenkų poetei Olgai Tokarčuk už naratyvinę vaizduotę, kuri su enciklopedine aistra atspindi sienos kirtimą kaip gyvenimo formą. Šių metų Nobelio literatūros premija buvo įteikta austrų rašytojui Peteriui Handkei už darbą, tyrinėjantį periferiją ir žmogaus egzistencijos specifiką.

  Nobelio premijos įteikimo ceremonija vyks gruodžio 10 dieną Stokholme, Švedijos verslininko ir išradėjo Alfredo Nobelio (1833–1896) mirties dieną.

  Šiemet premijos dydis siekė devynis milijonus Švedijos kronų (apie 827 tūkstančius eurų).

  Dar šia tema

  Pica galima gydytis, o chirurgus — dresiruoti: Antinobelio premijos rezultatai
  Trampas pasiskundė, kad jam nesuteikia Nobelio premijos
  Lietuvių rašytoja gavo ES literatūros premiją
  Paskelbti Nobelio medicinos premijos laureatai
  Tegai:
  Nobelio premija

  Svarbiausios temos