06:26 2021 Balandžio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.2035
 • RUB91.7527
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  33

  Be to, Rusijos ministras ir už energetiką atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas aptarė santykius Baltijos šalių, paliekančių BRELL, kontekste

  VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas aptarė su Europos Komisijos pirmininko pavaduotoju, atsakingu už energetiką, Marošu Šefčovičiumi dujų tranzitą į ES šalis, rašoma Energetikos ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pranešime.

  Novakas surengė telefoninį pokalbį su Šefčovičiumi ir jo metu aptarė darbo trišaliu Rusijos, ES ir Ukrainos formatu galimybę. Tarp aptartų temų buvo Rusijos dujų tranzitas į Europos Sąjungos šalis, santykiai BRELL kontekste.

  Tranzito sutartis

  Rusija, Ukraina ir Europos Komisija rengia trišales derybas dėl dujų tranzito po 2019 metų. Sutartis baigia galioti šiais metais. Kitas konsultacijų turas numatomas spalio 28 dieną.

  Anksčiau "Naftogaz" vadovas Andrejus Koboliovas senosios sutarties pratęsimą pavadino "beprasmišku", nes nauja sutartis bus sudaroma su naujuoju operatoriumi. Ukrainos ministras pirmininkas Aleksejus Gončarukas savo ruožtu pažymėjo, kad sutartis turėtų būti ilgalaikė.

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė esąs pasirengęs pratęsti dabartinę dujų tranzito sutartį, jei nepavyks sudaryti naujo susitarimo, kuris atitiktų Europos taisykles.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija susitarė pasitraukti iš BRELL energetinio žiedo iki 2025 metų, paaiškindamos savo poziciją noru užtikrinti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos Federacijos". Tarp Baltijos šalių, Europos Komisijos ir Lenkijos buvo pasirašytas atitinkamas susitarimas.

  Planuojama, kad Baltijos šalių energetikos sistemos bus prijungtos prie žemyninės Europos tinklų per dvi jungtis su Lenkija — per jau nutiestą "LitPol Link" ir "Harmony Link" jungtį.

  Maskva tikisi, kad net ir po Baltijos šalių pasitraukimo iš BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

  Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL valstybei liks vien energijos tiekimai iš Lenkijos ir "NordBalt" energijos jungties, kuri veikia su nuolatiniais sutrikimais. Taip pat tikėtina, kad padidės tarifai galutiniams vartotojams.

  Dar šia tema

  Lietuva liks be Centrinės Azijos tranzito
  Ekspertas: Lietuva Rygos elgesį tranzito klausimu laiko išdavyste
  Latvija skundžiasi dėl Rusijos planų visiškai atimti iš Baltijos šalių tranzitą
  Tegai:
  dujų tranzitas, ES, Ukraina, Rusija

  Svarbiausios temos