20:10 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (174)
  102

  Ekspertų teigimu, žala gali būti padaryta, Britanijai pasitraukus iš Europos Sąjungos tiek su susitarimu, tiek be jo

  VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Britanijai pasitraukus iš Europos Sąjungos labiausiai gali nukentėti Lenkijos ekonomika. Apie tai rašoma Lenkijos ekonomikos instituto ataskaitoje (pdf*).

  Londonas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Филиппов

  Mokslininkai mano, kad nepriklausomai nuo to, ar "Brexit" vyks su susitarimu, ar be jo, Varšuva atsidurs tarp šalių, kurias jis palies labiausiai. Taigi, "kietojo" Britanijos pasitraukimo scenarijaus atveju, Lenkijos BVP sumažės 0,24 procento, su susitarimu — 0,14 procento.

  Darbo vietų skaičius šalyje sumažės atitinkamai 0,23 procento (35 tūkstančiais) ir 0,13 procento (20 tūkstančių).

  Tyrime pažymima, kad labiausiai "Brexit" gali paveikti Lenkijos žemės ūkio sektorių. Jame 20 procentų sudaro eksportas į JK.

  Prekių apyvartos sumažėjimas įvykus "Brexit" su sandoriu lems tai, kad pridėtinė vertė sumažės 0,3 milijardo zlotų (daugiau nei 70 milijonų eurų) ir darbo vietų skaičius sumažės penkiais tūkstančiais. "Kietojo" scenarijaus atveju pridėtinė vertė sumažės 0,5 milijardo zlotų (apie 117 milijonų eurų), nebeliks daugiau nei aštuonių tūkstančių darbo vietų.

  Britanijos pasitraukimas iš ES paveiks ne tik tiesiogiai Lenkijoje gyvenančius piliečius, bet ir į Jungtinę Karalystę emigravusius lenkus.

  Norintieji legaliai gyventi Didžiojoje Britanijoje po 2021 metų turi kreiptis dėl nuolatinio gyventojo statuso gavimo. "Brexit" be susitarimo atveju imigrantai liks formaliai be teisinių garantijų.

  2018 metais Britanijoje gyveno daugiau nei 905 tūkstančiai Lenkijos piliečių. Pažymima, kad tik 38 procentai ten gyvenančių lenkų pateikė šį prašymą. Tai yra vienas žemiausių rodiklių. Panaši situacija ir Suomijoje (32 proc.), Danijoje (34), Vokietijoje (38), Prancūzijoje (39) ir Lietuvoje (43 proc.). Tuo tarpu 95 procentai bulgarų pateikė prašymą apsistoti Didžiojoje Britanijoje.

  Anksčiau Britanijos parlamentarai patvirtino pataisą, įpareigojančią ministrą pirmininką Borisą Džonsoną prašyti atidėti "Brexit" nuo spalio 31 dienos vėlesniam laikotarpiui. Džonsonas paprašė ES atidėti "Brexit" iki 2020 metų sausio 31 dienos.

  Antradienį Britanijos vyriausybė atsisakė aptarti su opozicija susitarimo dėl Britanijos pasitraukimo iš ES svarstymo terminus.

  Be to, remiantis žiniasklaidos pranešimais, ES yra pasirengusi atidėti "Brexit" iki vasario, jei Džonsonas nesugebės susitarti su Parlamentu. Jei susitarimas visgi bus ratifikuotas iki pratęsimo pabaigos, "Brexit" gali įvykti lapkričio, gruodžio arba sausio 1 arba 15 dieną.

  Temos:
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (174)

  Dar šia tema

  Nausėda įvertino naują JK ir ES "Brexit" susitarimą
  Makronas įvertino pasiekimus dėl "Brexit" susitarimo
  "Brexit" sumanytas, kad būtų lengviau atsikratyti darbuotojų iš Baltijos šalių
  Auštrevičius pareiškė, kad iš "Brexit" negalima tikėtis nieko gero
  Džonsonas paprašė ES atidėti "Brexit" iki 2020 metų sausio mėnesio pabaigos
  ES pareiškė, kad naujoji "Brexit" sutartis yra vienintelė įmanoma
  Tegai:
  Didžioji Britanija, Brexit, ES, Lenkija

  Svarbiausios temos