21:29 2020 Vasario 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.0816
 • RUB68.9685
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  43

  JAV mokslininkai išsiaiškino, kaip genų terapija gali pagerinti bendrą pagyvenusių žmonių sveikatą, palengvinti ar net išgydyti daugybę su amžiumi susijusių ligų ir prailginti gyvenimo trukmę

  VILNIUS, lapkričio 5 — Sputnik. Amerikos mokslininkai sukūrė genų terapijos metodą, kuris gali prailginti gyvenimo trukmę. Metodas skirtas kompleksiniam visų ligų, susijusių su amžiumi, gydymui. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences".

  Senstant žmogui pradeda vystytis vadinamosios su amžiumi susijusios ligos — širdies nepakankamumas, inkstų nepakankamumas, diabetas, nutukimas ir kitos. Dažnai jos yra tarpusavyje susijusios, ir dėl vienos ligos buvimo padidėja rizika susirgti kitomis.

  Tradicinė vaistų terapija dažniausiai orientuojasi į atskiras ligas, nekreipiant dėmesio į jų ryšį. Dėl to pacientai vartoja keletą vaistų, o tai padidina neigiamo šalutinio poveikio riziką.

  Amerikos mokslininkai iš Harvardo universiteto ir Harvardo medicinos mokyklos išsiaiškino, kaip genų terapija gali pagerinti bendrą pagyvenusių žmonių sveikatą, palengvinti ar net išgydyti daugybę su amžiumi susijusių ligų ir prailginti gyvenimo trukmę.

  Ankstesniuose tyrimuose jie nustatė, kad trijų genų — FGF21, sTGFβR2 ir αKlotho — ekspresija teigiamai veikia pelių sveikatą ir ilgaamžiškumą. Mokslininkai pasiūlė, kad pelėms pateikus papildomų šių genų kopijų, būtų lengviau kovoti su senėjimu.

  Naujame tyrime autoriai praneša apie genų terapijos metodo sukūrimą, pagrįstą genų, susijusių su ilgaamžiškumu, tiekimu naudojant adeno-AAV8 virusą.

  "Rezultatai, kuriuos pamatėme, buvo stulbinantys. Visapusiškas senėjimo problemos sprendimas naudojant genų terapiją gali būti veiksmingesnis nei šiuo metu egzistuojantis dalinis požiūris", — cituojamas pirmasis tyrimo autorius Nojus Davidsonas.

  Naudodami AAV8 serotipą kaip nešiklį, mokslininkai sukūrė atskirus genų terapijos konstruktus kiekvienam iš genų (vadinamų transgenais). Virusinis vektorius pernešė transgeną į kūno ląstelę ir jis įterptas į DNR. Taigi, norimi baltymai buvo pradėti gaminti aktyviau.

  Transgenai, tiek atskirai, tiek kartu, siekiant patikrinti sinergetinį poveikį, buvo įleisti į pelių, turinčių nutukimą, 2 tipo diabetą, širdies ir inkstų nepakankamumą, ląsteles.

  Genas FGF21 po vienkartinės injekcijos sumažino nutukusių pelių svorio padidėjimą ir pagerino būklę tų, kurios serga 2 tipo diabetu. Įvedus sTGFβR2 pelėms, sergančioms širdies nepakankamumu, širdies funkcija pagerėjo 58 procentais. FGF21 ir sTGFβR2 derinys buvo sėkmingas gydant visas keturias su amžiumi susijusias tiriamąsias ligas — širdies ir inkstų nepakankamumą, diabetą ir nutukimą, taip pat sumažino inkstų atrofiją pelių, sergančių inkstų fibroze, 75 procentais. Vienu metu įvedus visus tris genus, rezultatai buvo šiek tiek prastesni, tikriausiai dėl nepalankios FGF21 ir αKlotho sąveikos, kurią mokslininkai tirs kitame tyrimų etape.

  Svarbu pažymėti, kad įterpti transgenai negali būti perduodami nei ateities kartoms, nei iš vieno asmens kitam.

  Dar šia tema

  Gydytojas paaiškino, kodėl peršalimų sezono metu nereiktų gerti kavos
  Dietologė perspėjo apie vištienos sultinio keliamą pavojų
  Mokslininkai nustatė Aleksandro Makedoniečio mirties priežastį
  Tegai:
  gydymas, liga, amžius, mokslininkai, žmogus

  Svarbiausios temos