20:29 2020 Rugpjūčio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  22

  Pasak eksperto, Kinija galimai turi mažiau branduolinių ginklų nei Rusija ir JAV, tačiau tai sunku patikrinti, atsižvelgiant į tai, kad Pekino duomenys uždari

  VILNIUS, lapkričio 7 — Sputnik. Sudaryti naują JAV ir Rusijos ginklų kontrolės susitarimą, pavyzdžiui INF sutartį, bus sunku, kol šiame procese taip pat nedalyvaus Kinija, sako Ričardas Vaicas, Hudsono instituto Karinės ir politinės analizės centro direktorius, praneša RIA Novosti.

  "Manau, kad bus sunku sudaryti naują Rusijos ir JAV ginklų kontrolės susitarimą, kol kažkokiu būdu neįtrauksime Kinijos. Matome, kad Kinija tolsta nuo kai kurių ankstyvų žingsnių, pavyzdžiui, jie kuria orlaivius, kurių mes dar nesukūrėme, tik užsiimame tuo", — sakė Vaicas per paskaitą Maskvoje.

  "Manau, kad Rusija galėtų atlikti naudingą vaidmenį [pritraukiant Kiniją — Sputnik]", — pridūrė jis.

  Vaicas mano, kad įtraukti Kiniją į susitarimą, panašų į INF sutartį, yra įmanoma, tačiau sunku.

  JAV kariai
  © Sputnik / Александр Имедашвили, STF

  Pasak eksperto, tikriausiai Kinija turi mažiau branduolinių ginklų nei Rusija ir JAV, tačiau tai sunku patikrinti, atsižvelgiant į uždarus Pekino duomenis. Taip pat jis mano, kad Kinija turi daugiau trumpojo nuotolio raketų, kurioms taikoma INF sutartis, nei kitos šalys.

  Rugpjūčio 2 dieną nutraukta Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis. Anksčiau šiais metais Vašingtonas paskelbė vienašalį pasitraukimą iš šio susitarimo, apkaltindamas Rusiją ilgalaikiu pažeidimu. Maskva atmeta visus kaltinimus. Liepos pradžioje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą dėl sutarties sustabdymo. Rusija ne kartą pareiškė, kad visiškai laikosi INF sutarties. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Maskva turi labai rimtų klausimų Vašingtonui dėl sutarties vykdymo pačių amerikiečių. Anot jo, JAV įtarimai dėl INF sutarties pažeidimo yra nepagrįsti.

  2010 metais pasirašyta START-3 sutartis, kuri tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis. Susitarimas nustoja galioti 2021 metų vasario mėnesį ir kol Vašingtonas nepaskelbė, ar ketina ją pratęsti. JAV prezidentas Donaldas Trampas kalbėjo apie norą sudaryti naują trišalį branduolinį susitarimą tarp Rusijos, Kinijos ir JAV. Pekinas šią idėją atmetė.

  Dar šia tema

  NATO: Rusijos siūlymas dėl raketų dislokavimo moratoriumo neturi pagrindo
  JAV pasitraukimas iš INF sutarties kelia ginklavimosi varžybų Europoje ir Azijoje grėsmę
  Tegai:
  sutartis, Kinija, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos