21:13 2020 Rugpjūčio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  244

  Buvęs TSRS prezidentas pabrėžė, kad nesigailėjo dėl "perestroikos", tačiau pripažino, kad reformų kelyje yra klaidų ir nuosmukių

  VILNIUS, lapkričio 10 — Sputnik. Buvęs Tarybų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas pasakojo, kas išprovokavo TSRS žlugimą. Jo žodžius cituoja vokiečių žurnalas "Der Spiegel".

  "Tie, kurie organizavo perversmą 1991 metų rugpjūčio mėnesį, o po perversmo pasinaudojo susilpnėjusia TSRS prezidento pozicija, yra atsakingi už "perestroikos" pabaigą ir Tarybų Sąjungos žlugimą", — sakė jis.

  Taip pat Gorbačiovas pažymėjo žinojęs apie galimą "perestroikos" riziką, tačiau visa šalies vadovybė suprato, kad pokyčiai būtini.

  "Nebuvo įmanoma gyventi taip, kaip anksčiau. O esminė "perestroikos" dalis buvo naujasis užsienio politikos mąstymas, apimantis ir visuotines vertybes, ir branduolinį nusiginklavimą, ir pasirinkimo laisvę", — aiškino jis.

  Buvęs TSRS prezidentas pabrėžė, kad nesigailėjo dėl "perestroikos", tačiau pripažino, kad reformų kelyje buvo klaidų ir nuosmukių. Jis taip pat mano, kad Rusija niekada negrįš prie totalitarinės sistemos.

  Iš tikrųjų Tarybų Sąjunga žlugo 1991 metų gruodžio 25 dieną, kai Gorbačiovas, kreipdamasis į žmones, paskelbė baigiantis savo, kaip prezidento, veiklą. Prieš tai gruodžio 8 dieną Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos vadovai pasirašė susitarimą, kuriame buvo paskelbtas TSRS egzistavimo nutraukimas ir paskelbta apie Nepriklausomų valstybių sandraugos kūrimą. Šis aktas pateko į istoriją kaip Belovežo susitarimas.

  1990 metais visos Sąjungos šalys priėmė valstybių suvereniteto deklaracijas. Siekiant sustabdyti šalies žlugimą, 1991 metų kovo 17 dieną buvo surengtas referendumas dėl TSRS išsaugojimo. Tada 76,4 proc. balsavusiųjų pasisakė už.

  Remiantis 1991 metų pavasarį ir vasarą vykusio referendumo rezultatais, pasirodė sutarties "Dėl suverenių respublikų sąjungos" projektas, kurį pasirašyti numatyta rugpjūčio 20 dieną. Bet tai niekada neįvyko dėl 1991 metų rugpjūčio 19–21 dienomis įvykdyto perversmo, kuris į istoriją įėjo kaip Rugpjūčio pučas.

  Dar šia tema

  Gorbačiovas atskleidė, kaip buvo galima išvengti TSRS žlugimo
  Šteinmejeris padėkojo Gorbačiovui už indėlį į Vokietijos suvienijimą
  Buvęs Austrijos ambasadorius įvardijo Gorbačiovo geopolitinę klaidą
  Tegai:
  TSRS, Michailas Gorbačiovas

  Svarbiausios temos