10:20 2020 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.0818
 • RUB70.6675
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (80)

  Rezoliucijos autoriai ragina ES valstybes nares neperduoti Maskvai jokių asmenų duomenų, kuriuos Rusija galėtų panaudoti baudžiamajame procese prieš Lietuvos teisėjus

  VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Europos Parlamentas nori paraginti Interpolą "ignoruoti" visus Rusijos prašymus dėl Lietuvos teisėjų, kurie nuteisė Rusijos piliečius už 1991 metų įvykius Vilniuje. Apie tai praneša RIA Novosti.

  Balsavimas dėl atitinkamos rezoliucijos vyks ketvirtadienį.

  "[EP] Ragina visas valstybes nares ir kitas Interpolo statuto signatares ignoruoti visus tarptautinius apkaltintų Lietuvos pareigūnų arešto orderius; ragina Interpolą neatsižvelgti į jokius Rusijos prašymus dėl orderių, susijusių su Sausio 13-osios įvykių byla", — rašoma dokumente.

  Taip pat rezoliucijos autoriai ragina visas ES šalis neperduoti Rusijai jokių asmenų duomenų, kurie gali būti panaudoti baudžiamajame procese prieš Lietuvos teisėjus.

  Balandį Rusijos Federacijos tardymo komitetas pradėjo baudžiamąją bylą Vilniaus apygardos teismo teisėjų, vykdančių bylą dėl 1991 metų sausio įvykių, atžvilgiu.

  Tardymo komiteto atstovė spaudai Svetlana Petrenko papasakojo, kad šie žmonės įtariami padarę nusikaltimą pagal straipsnius dėl neabejotinai žinomo neteisėto nuosprendžio priėmimo, nes 1991 metų sausio įvykiai įvyko Lietuvai būnant TSRS sudėtyje, o kariuomenės padaliniai vykdė savo tarnybines pareigas, veikdami TSRS įstatymų nustatyta tvarka.

  1991 metų sausio 13-osios byla

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Incidento metu žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

  Lietuvos prokuratūra teigė, kad žudynes įvykdė sovietų kareiviai, tačiau nepateikė jokių to įrodymų. Tuo pat metu prokuratūra reikalavo griežtų bausmių kaltinamiesiems.

  Kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį. Byloje buvo kaltinami 67 žmonės, dauguma iš jų už akių. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai. Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas, kuris buvo nuteistas ketveriems metams.

  Teismas taip pat skyrė 12 metų kalėjimo bausmę buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui 12 metų, dešimt metų — buvusiam TSRS gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui ir 14 metų kalėjimo — buvusiam Tarybų kariuomenės Vilniaus garnizono vadovui Vladimirui Uschopčikui.

  Lietuvos teisingumo ministerija pažadėjo, kad Sausio 13-osios byloje valstybės skirti teisiamųjų advokatai už dalyvavimą procese gaus daugiau nei pusę milijono eurų.

   Maskvoje nuosprendis buvo pavadintas "neteisėtu". Rusijos Federacija pabrėžė, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos nepateikė nė vieno sovietų kariškių kaltės įrodymo. Maskva pažymėjo, kad posėdžių metu buvo pažeidžiamos visos tarptautinės ir Lietuvos vidaus teisės normos, o rusai buvo teisiami už nusikaltimus, kurių nepadarė.

  Rusijos tardymo komitetas pradėjo baudžiamąją bylą Lietuvos prokurorų ir teisėjų atžvilgiu dėl nekaltų asmenų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik /
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  Temos:
  Sausio 13-osios byla (80)

  Dar šia tema

  Rusijos fondas pateikė ESBO biurui kreipimąsi dėl "Sausio 13-osios bylos"
  Advokatas paprašė Nausėdos išaiškinti poziciją dėl "Sausio 13-osios bylos"
  Ekspertė: ESBO "Sausio 13-osios bylą" verčia tabu
  Tegai:
  Sausio 13-osios byla, Europos Parlamentas, Lietuva, Rusija

  Svarbiausios temos