16:39 2020 Birželio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1250
 • RUB77.8132
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Pasak specialistų, naująjį kelią bu galima taisyti du kartus rečiau, nes laikui bėgant kompozicinis mišinys tik sustiprėja

  VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Mokslininkai iš Rusijos, Kazachstano ir Brazilijos sugalvojo, kaip tiesti ekologiškus kelius, praneša Tolimųjų Rytų federalinio universiteto spaudos tarnyba.

  Mokslininkai pasiūlė kelių pagrindus sukurti iš priemolio, metalo šlako ir kalkių gamybos atliekų mišinio, kuriuo jie pakeitė tradicinius natūralaus smėlio ir žvyro sluoksnius. Naujasis derinys yra patvarus, atsparus vandeniui ir šalčiui, atitinka pirmosios klasės statybinių medžiagų reikalavimus. Straipsnis apie tai paskelbtas "Journal of Cleaner Production".

  "Kelio danga iš naujosios medžiagos bus spartesnė ir rentabilesnė, pakeitus didelį kiekį palyginti brangaus smėlio ir žvyro vietinės metalurgijos gamybos atliekomis ir priemoliu. Tokios technologijos yra ne tik ekonomiškai efektyvios, bet ir padeda išspręsti aplinkai pavojingų pramoninių atliekų perdirbimo problemą", — pranešime pateikiami Tolimųjų Rytų federalinio universiteto Inžinerijos mokyklos antrinių išteklių naudojimo laboratorijos vadovo Andrejaus Taskino žodžiai.

  Eksperimento metu iš Karagandos metalurgijos gamyklos pramoninių atliekų ir vietos priemolio mišinio buvo padaryti medžiagos bandiniai. Į mišinį buvo pridėta kalkių gamybos atliekų, kurios atliko metalo šlako ir priemolio cheminės sąveikos katalizatoriaus vaidmenį.

  Dėl reakcijos tarp mišinio dalelių susidarė nuolat tankėjantis gelis, kuris laikui bėgant virsta į akmenį panašia medžiaga. Mišinys labai atsparus vandeniui ir šalčiui bei mažai plečiasi ar susitraukia esant temperatūrų skirtumams. Eksperimentas truko dvejus metus ir vyko Kazachstano teritorijoje.

  Anot mokslininkų, tokį kelią bus galima taisyti du kartus rečiau, nes laikui bėgant medžiaga tampa tik stipresnė, 1,5–2 kartus stipresnė už kelio pagrindo projektinį stiprumą. Naujojo kelio bandymai tebevyksta.

  Panaši medžiaga, mokslininkų teigimu, gali būti naudojama tiesiant kelių pamatus ir Rusijoje.

  Kelių kokybė ES šalyse
  © Sputnik /
  Kelių kokybė ES šalyse

  Dar šia tema

  Mažesnis greitis, žieminės padangos: įsigalioja Kelių eismo taisyklių pokyčiai
  Tegai:
  ekologija, keliai, mokslininkas

  Svarbiausios temos