06:50 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Pasak eksperto, būtina ugdyti pasitikėjimą, nenutraukti strateginio stabilumo sutarčių ir, jei tai nepavyksta, išsaugoti bent kai kurias priemones, numatytas užmarštyje paskendusiuose susitarimuose

  VILNIUS, gruodžio 4 — Sputnik. Šiais laikais branduolinis karas gresia prasidėti ne dėl sąmoningų kariuomenės veiksmų, o dėl kieno nors klaidos ar kibernetinio nukrypimo, sakė Viačeslavas Kantoras, Liuksemburgo branduolinių katastrofų prevencijos forumo prezidentas, praneša RIA Novosti.

  Anot jo, strateginio stabilumo sistemos degradacija yra lygiagreti krizių ir karų gausėjimui visoje planetoje, o tai kelia nekontroliuojamos eskalacijos grėsmę.

  "Pavojus kyla ne dėl apgalvoto branduolinių ginklų naudojimo, bet dėl to, kad karas galimas dėl žmogaus padarytų klaidų, sistemos klaidų, nesusipratimų ar klaidingų skaičiavimų. Riziką sustiprina naujos kibernetinės technologijos", — sakė Kantoras Liuksemburgo forumo stebėtojų tarybos posėdyje Ženevoje.

  Anot jo, kibernetinės grėsmės dabar tiesiogiai susijusios su branduolinių šalių valstybine infrastruktūra (Rusija ne kartą kalbėjo apie daugybinį kibernetinių išpuolių iš užsienio augimą). Tas pats veiksnys gali "teoriškai prisidėti prie neteisėto branduolinio ginklo naudojimo", — pažymėjo ekspertas.

  Buvęs JAV gynybos sekretorius Vilijamas Peris sakė, kad dirbdamas Pentagone asmeniškai du kartus susidūrė su situacijomis, kuriose grėsė tikra branduolinė apokalipsė. Pirmoji — Karibų krizė, kai Peris ruošė analitinius pranešimus tuometiniam JAV prezidentui Džonui Kenedžiui, remdamasis žvalgybos gauta informacija.

  "Kiekvieną dieną eidamas į analizės centrą galvojau, kad tai bus paskutinė mano diena Žemėje... Ši patirtis parodė, kad dėl politinio klaidingo skaičiavimo kyla realus pavojus pradėti branduolinį karą", — pripažino Peris.

  Antrasis įvykis buvo amerikiečių NORAD įspėjimo apie raketų ataką sistemos gedimas 1979 metais, kai Peris buvo gynybos sekretoriumi.

  Kovinis geležinkelio raketų kompleksas
  © Фото : предоставлено пресс-службой РВСН

  "Tris naktis budėjęs pareigūnas pažadino mane... Jis sakė, kad jo kompiuteryje rodoma 200 tarpkontinentinė balistinė raketa, skrendanti iš Tarybų Sąjungos į JAV. Jis greitai paaiškino, kad, jo manymu, kompiuteris sugedo, ir paskambino man, prašydamas padėti jam su prašymu sutvarkyti gedimą", — prisiminė Peris. Ši patirtis, pasak jo, "parodė, kad galima ir netyčia pradėti branduolinį karą dėl paprasčiausios techninės klaidos".

  Kad būtų sumažinta ši rizika, pažymėjo Kantoras, būtina ugdyti pasitikėjimą, nenutraukti strateginio stabilumo sutarčių ir, jei tai nepavyksta, išsaugoti bent kai kurias priemones, numatytas užmarštyje paskendusiuose susitarimuose.

  "Pavyzdžiui, jei 2021 metais bus nutraukta START-III sutartis, JAV ir Rusijai rekomenduotina išlaikyti kelias šios sutarties nuostatas, susijusias su skaidrumu. Pranešti šalims apie tarptautines balistines raketas ir erdvėlaivius, strateginių pratybų ir kitų šios srities veiksmų pradžią, pranešti apie nemažai strateginių ginklų maskuojančias priemones iš nacionalinio kosminės žvalgybos turto", — sakė Kantoras.

  Liuksemburgo branduolinių katastrofų prevencijos forumas yra viena iš pirmaujančių tarptautinių nevyriausybinių organizacijų, tiriančių branduolinę saugą. Ji vienija autoritetingus Rusijos, JAV, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių ekspertus.

  Tegai:
  Rusija, JAV, pasitikėjimas, branduolinis ginklas, branduolinis karas

  Svarbiausios temos