11:04 2020 Birželio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Anglies dioksido surinkimo iš pramoninių išmetamųjų teršalų tema tampa vis aktualesnė, tačiau daugumos siūlomų technologinių sprendimų efektyvumas yra arba mažas, arba brangus

  VILNIUS, gruodžio 9 — Sputnik. Mokslininkai sukūrė nebrangią ir ypač efektyvią anglies dioksido surinkimo medžiagą. Ji gali būti naudojama filtrams kurti, o ateityje ir išgauti reikiamiems produktams iš surinktų dujų. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "ACS Applied Materials & Interface".

  Ekologijos aktyvistė Greta Thunberg, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Шерри Парди

  Anglies dioksido surinkimo iš pramoninių išmetamųjų teršalų tema pagal daugumoje išsivysčiusių šalių priimtus griežtus aplinkos apsaugos standartus tampa vis aktualesnė. Deja, daugumos siūlomų technologinių sprendimų efektyvumas yra arba mažas, arba brangus.

  Švedijos Čalmerso technologijos universiteto ir Stokholmo universiteto mokslininkai sukūrė naują medžiagą, turinčią daugybę pranašumų: ji yra ekologiška, stabili, pasižymi dideliu anglies dioksido selektyvaus surinkimo greičiu ir maža kaina.

  Nauja medžiaga yra biologinis hibridinis putplastis, užpildytas daugybe ceolito granulių — natūralių mineralų iš aliumosilikatų grupės, turinčios didelį poringumą ir galinčius absorbuoti CO2.

  Ceolitai jau seniai naudojami aukštųjų technologijų mineraliniuose filtruose, kuriuose jie dažniausiai būna didelių gabalų pavidalu, o tai neleidžia maksimaliai išnaudoti jų naudingo paviršiaus. Mažų ceolitų dalelių — ceolito miltelių — panaudojimo filtrų elementuose problema yra ta, kad pirmiausia jie turi būti dedami į kokią nors bazę, matricą. Tokiu atveju matricos medžiaga turėtų būti pakankamai tvirta ir neturėtų užsandarinti mineralų mikroporų.

  Švedijos mokslininkai rado tokią medžiagą. Jie įdėjo ceolito daleles į želatinos ir celiuliozės suspensiją, kuri sukietėjusi turi aukštą mechaninį stiprumą ir išgauna patvarią, atsparią temperatūrai ir cheminiam poveikiui, ypač lengvą medžiagą, tinkančią pakartotiniam naudojimui. Celiuliozės putplasčio ceolitų mikroporos lieka atviros.

  Anksčiau kaip pagrindinė medžiaga buvo pasiūlytos organinės aminų grupės medžiagos. Tiesa, aminai yra kenksmingi aplinkai, šios medžiagos sukelia koroziją vamzdžiuose ir rezervuaruose. Be to, norint atskirti įstrigusį anglies dioksidą iš amino tirpalo pakartotiniam naudojimui, reikia daug energijos. Pateiktoje medžiagoje išvengiama visų šių problemų. Be to, jis yra ypač efektyvus dėl to, kad medžiagoje yra didelis pačių ceolitų kiekis.

  "Mus labiausiai nustebino tai, kad mes sugebėjome taip sandariai užpildyti putas ceolitais. Kai jie sudarė 90 procentų medžiagos svorio, mes supratome, kad mes pasiekėme kažką išskirtinio", — cituojami vieno iš tyrimo autorių Valterio Roso (Walter Ross) žodžiai.

  "Šis tyrimas gerai suderinamas su kitais anglies surinkimo ir panaudojimo technologijų pokyčiais. Be to, kad naujoji biomedžiaga yra ekologiškesnė, ji yra tvirta, ir lengviau atskirti anglies dioksidą, nei atskirti skystą aminą iš tirpalo", — sako profesorius, tyrimo vadovas Andersas Palmkvistas.

  Šiuo metu mokslininkai tęsia savo tyrimus, tirdami galimybę toliau perdirbti surinktą anglies dioksidą, kad būtų išgautas metanolis.

  Dar šia tema

  Mokslininkai įvardijo miego trūkumo ir pertekliaus pavojų
  Mokslininkai papasakojo, kaip suprasti, kokia yra katės nuotaika
  Mokslininkai nustatė tris žmogaus senėjimo stadijas
  Tegai:
  aplinkos tarša, oro tarša, mokslininkai

  Svarbiausios temos