10:01 2020 Vasario 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Savo ruožtu Trampas pareiškė, kad imsis šių veiksmų tik tuo atveju, jei dėl Irano kaltės mirs JAV pilietis

  VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. JAV prezidentas Donaldas Trampas prieš septynis mėnesius sankcionavo operaciją prieš Irano generolą Kasemą Soleimanį tuo atveju, jei Amerikos pilietis mirs dėl Irano kaltės, pranešė televizijos kanalas "NBC", su nuoroda į aukštuosius administracijos pareigūnus.

  Anksčiau pranešta, kad Trampas nusprendė smogti Soleimaniui po to, kai gruodžio pabaigoje per išpuolį prieš JAV karinę bazę Irake mirė amerikietis.

  Anot kanalo, po to, kai 2019 metų birželio mėnesį Irano kariuomenė numušė amerikiečių droną Hormūzo sąsiauryje, buvęs patarėjas saugumo klausimais Džonas Boltonas ir JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas paragino Trampą imtis atsakomųjų veiksmų leidžiant operaciją prieš Soleimanį.

  Savo ruožtu Trampas pareiškė, kad imsis šio žingsnio tik tuo atveju, jei dėl Irano kaltės mirs JAV pilietis. Tuo pat metu Teheranas teigė, kad dronas buvo numuštas, nes pažeidė Irano oro erdvę.

  Anot kanalo, birželio mėnesį su prezidento dekretu buvo nurodyta sąlyga, kad Trampas pagaliau patvirtins bet kokią konkrečią operaciją prieš Soleimanį. Anot kanalo šaltinio, būtent šis potvarkis paaiškina, kodėl kariuomenė pasiūlė Trampui nužudyti generolą reaguojant į išpuolį Irake, dėl kurio žuvo amerikietis ir dar keturi amerikiečių karininkai buvo sužeisti.

  Anot "NBC", tai galėtų sukelti abejonių dėl Donaldo Trampo administracijos pateiktų pretekstų, kad pateisintų operaciją, visų pirma teiginio, kad Soleimanis planavo išpuolius prieš amerikiečius.

  Sausio pradžioje JAV kariškiai paleido raketas į Bagdado oro uostą, per ataką žuvo Irano revoliucinės gvardijos (IRGC) Kudso pajėgų vadas generolas Kasemas Soleimanis.

  Sausio 8-ąją IRGC paskelbė apie atsakomųjų operacijų dėl Soleimanio nužudymo pradžią: Teheranas paleido "žemė-žemė" raketas į Ain al Asado bazę vakarų Irake ir į bazę Erbilyje, kur yra JAV kariuomenė.

  Dėl pasikeitusios saugumo situacijos Irake operacijoje "Įgimtas ryžtas" tarnaujantys Lietuvos kariai laikinai perkelti į Kuveitą.

  Generolo Kasemo Soleimanio mirtis paaštrino krizę tarp JAV ir Irano. Iranas, reaguodamas į išpuolį, išleido raketas bazėse Irake, kur yra JAV kariuomenė. Reaguodamos į šį išpuolį, JAV įvedė sankcijas 17 Irano kalnakasybos ir metalurgijos įmonių, taip pat užsienio laivams, dalyvaujantiems gaminių pirkime. Sankcijos taip pat paskirtos aštuoniems aukšto rango Irano valdininkams.

  Dar šia tema

  Žiniasklaida: Trampas pasiūlė į NATO priimti Artimųjų Rytų šalis
  Trampas pareiškė, kad JAV turi užmegzti prekybos ryšius su Rusija
  Tegai:
  išpuolis, Iranas, Donaldas Trampas, JAV

  Svarbiausios temos