09:22 2020 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.0910
 • RUB78.2874
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Eksperto manymu, pagrindinis Teherano tikslas — parodyti, kad islamo pasaulis, skirtingai nei JAV, žmoniškai žiūri į žmogaus gyvybę

  VILNIUS, sausio 14 — Sputnik. Iranui paaštrėjęs konfliktas su JAV pasirodė esąs palankus, galimas rimtas susitaikymo procesas Persijos įlankos regione, mano Rusijos mokslų akademijos Orientalistikos instituto mokslinis direktorius akademikas Vitalijus Naumkinas.

  "Iranui ši situacija aiškiai yra palanki. Jis parodė, kad yra auka. Jei Artimuosiuose Rytuose ir bijojo Irano, dabar jam simpatizuojama kaip per didelio [JAV — Sputnik] spaudimo, kurį ne visi gali išlaikyti, aukai", — cituoja jį RIA Novosti.

  Naumkinas mano, kad Irano atsakomasis smūgis į bazę Irake buvo atliktas profesionaliai. Pagrindinis Teherano tikslas — parodyti, kad islamo pasaulis žmoniškai žiūri į žmogaus gyvybę, skirtingai nei JAV, sakė jis.

  "Irano reputacija smarkiai išaugo. Be abejo, dėl sankcijų jam sunku. JAV tuo pasinaudojo. Galbūt iraniečiai padarys tam tikrų nuolaidų savo regione. Šiandien regiono monarchijos atstovai išsigandę ir taip pat gali derėtis su Iranu. Gali būti rimtas susitaikymo procesas Persijos įlankos regione, ypač atsižvelgiant į nelabai suprantamą JAV vaidmenį", — sakė Naumkinas.

  Iranui ne viskas yra taip blogai, jei pavyks išspręsti situaciją su numuštu Ukrainos lėktuvu, pridūrė jis.

  Sausio 3 dieną JAV įvykdė Irano revoliucinės gvardijos Kudso pajėgų vado Soleimanio nužudymo operaciją Irake, reaguodamas į tai, Iranas užpuolė Irako bazes, kur buvo JAV kariuomenė. Administracija paaiškino Soleimanio nužudymą tuo, kad jis rengė "neišvengiamus" išpuolius prieš JAV ambasadas.

  Sausio 8-ąją IRGC paskelbė apie atsakomųjų operacijų dėl Soleimanio nužudymo pradžią: Teheranas paleido "žemė-žemė" raketas į Ain al Asado bazę vakarų Irake ir į bazę Erbilyje, kur yra JAV kariuomenė.

  Dėl pasikeitusios saugumo situacijos Irake operacijoje "Įgimtas ryžtas" tarnaujantys Lietuvos kariai laikinai perkelti į Kuveitą.

  Generolo Kasemo Soleimanio mirtis paaštrino krizę tarp JAV ir Irano. Iranas, reaguodamas į išpuolį, išleido raketas bazėse Irake, kur yra JAV kariuomenė. Reaguodamos į šį išpuolį, JAV įvedė sankcijas 17 Irano kalnakasybos ir metalurgijos įmonių, taip pat užsienio laivams, dalyvaujantiems gaminių pirkime. Sankcijos taip pat paskirtos aštuoniems aukšto rango Irano valdininkams.

  Dar šia tema

  JAV pareiškė, kad neatšauks sankcijų Iranui, kol šis pradės derybas
  Žiniasklaida: Trampas nusprendė smogti Soleimaniui prieš septynis mėnesius
  Porošenkos partija paragino rasti "Rusijos pėdsaką" per nelaimę Irane
  Tegai:
  konfliktas, JAV, Iranas

  Svarbiausios temos