02:35 2021 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.2132
 • RUB89.4400
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (195)

  Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas kreipdamasis į tautą prie išstojimo valandą pabrėžė, kad nuo šiol vyriausybė ketina kurti įstatymus šalies žmonių labui

  VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. Praėjus trejiems su puse metų po referendumo, sausio 31 dieną, tiksliai 23:00 (vasario 1-ąją 01:00 Lietuvos laiku), Didžioji Britanija pasitraukė iš Europos Sąjungos.

  Šalis įstojo į Bendriją prieš 47 metus, tačiau per visą šį laikotarpį taip ir neįvyko visiškos integracijos į Europą: Jungtinė Karalystė išsaugojo savo valiutą ir neįstojo į Šengeno erdvę.

  JK vyriausybės prioritetai

  Ministras pirmininkas Borisas Džonsonas, kreipdamasis į tautą valandą prieš išstojus iš ES, pakartojo pagrindinius vyriausybės prioritetus.

  "Iš dalies tai susiję su naujų galimybių, atgautos nepriklausomybės, pasinaudojimas vardan pokyčių, už kuriuos žmonės balsavo. Nesvarbu, ar tai imigracijos kontrolė, laisvųjų uostų kūrimas, mūsų žvejybos pramonės išlaisvinimas, laisvosios prekybos sutarčių sudarymas. Arba tiesiog sukuriame savo įstatymus žmonių labui", — cituoja Džonsoną RIA Novosti.

  Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad turėdama visas stipriąsias puses per 50 metų, ES judėjo Britanijai netinkama linkme.

  Britanijos vėliava
  © Sputnik / Алекс Макнотон

  "Atėjo laikas, kai galime iš tikrųjų susivienyti ir pagerinti savo lygį. Nugalėdami nusikalstamumą, pertvarkydami Nacionalinę sveikatos tarnybą, tobulindami švietimą ir naudodamiesi geriausiomis technologijomis, atlikdami reikšmingiausią mūsų infrastruktūros atgaivinimą nuo Viktorijos laikų", — sakė Džonsonas.

  Be kitų prioritetų, jis įvardijo kovą su klimato kaita, paramą žmogaus teisėms ir moterų švietimui.

  Ministras pirmininkas taip pat paragino "Brexit" tapti "naujo draugiško ES ir energingos Britanijos bendradarbiavimo eros pradžia".

  ES apgailestauja

  Europos Sąjunga apgailestauja dėl Didžiosios Britanijos sprendimo pasitraukti iš sąjungos, kuri vis dėlto liks pagrindine partnere, sakoma ES diplomatijos vadovo Žozepo Borelio pranešime.

  "Šiandien Didžioji Britanija palieka Europos Sąjungą ir tampa trečiąja šalimi. Nors mes apgailestaujame dėl Jungtinės Karalystės sprendimo palikti mūsų sąjungą, mes visiškai gerbiame šį pasirinkimą ir esame pasirengę judėti į priekį", — sakė jis.

  Borelis taip pat išreiškė norą sukurti "naują ambicingą partnerystę" prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo, teisėsaugos ir baudžiamojo teisingumo, užsienio politikos, saugumo ir gynybos srityse.

  JK pasitraukimas iš ES

  Referendumas dėl JK narystės Europos Sąjungoje vyko 2016 metų birželio 23 dieną. 51,89 proc. britų nubalsavo už "Brexit", šiek tiek mažiau —48,21 balsavo prieš. Toks visuomenės susiskaldymas neliko nepastebėtas: "Brexit", dar neįvykęs, pasižymėjo dviem neeiliniais rinkimais, dviejų ministrų pirmininkų pasikeitimu ir finansiniais nuostoliais.

  Rusijos ambasada Londone, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Филиппов

  Lemiamas momentas buvo neseniai vykę visuotiniai rinkimai, kuriuose valdančioji konservatorių partija iškovojo įspūdingą pergalę. Po to visuose patvirtinimo etapuose nekliudomai buvo sudarytas susitarimas su ES dėl pasitraukimo sąlygų, kuris ir įsigaliojo.

  Iki metų pabaigos, kol pasibaigs pereinamasis laikotarpis, realių pokyčių nebus. Visą šį laiką ES ir JK derėsis dėl būsimų santykių. Džonsonas paskelbė norą pasiekti laisvosios prekybos susitarimą, taip pat sutartį dėl glaudaus bendradarbiavimo kai kuriose srityse, visų pirma saugumo ir žvalgybos srityse.

  Tuo pat metu Londonas vykdys prekybos derybas su ES nepriklausančiomis šalimis, įskaitant JAV. Be to, jis turės parengti naują imigracijos politiką.

  Temos:
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (195)

  Dar šia tema

  Lenkijos užgrobimas ar Stalino gelbėjimo ratas: kas laukia Lietuvos po "Brexit"
  Britanijos vyriausybė švęs "Brexit" pirmajame jį palaikusiame mieste
  Ekspertė įvertino JK ir ES santykių perspektyvas po "Brexit"
  Tegai:
  ES, Didžioji Britanija, Brexit

  Svarbiausios temos