21:18 2020 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.0840
 • RUB70.7943
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  JAV valstybės departamento vadovas teigė, kad Vašingtonas yra pasirengęs išsiųsti Amerikos ambasadorių į Minską. Pompėjaus ir Lukašenkos susitikimas vyksta atsižvelgiant į situaciją, kad Minskui ir Maskvai iki šiol nepavyko susitarti dėl naftos tiekimo respublikai

  VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas paskelbė, kad Amerikos kompanijos yra pasirengusios 100 procentų patenkinti Baltarusijos naftos poreikius bei padaryti tai konkurencingomis kainomis.

  Šeštadienį vizito Baltarusijoje metu Pompėjas susitiko su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka. JAV valstybės departamente tikslas anksčiau buvo paskelbęs, kad vizito tikslas — noras "pabrėžti JAV įsipareigojimą suvereniai, nepriklausomai, stabiliai ir klestinčiai Baltarusijai bei patvirtinti norą normalizuoti dvišalius santykius".

  "JAV nori padėti Baltarusijai sukurti savo suverenią valstybę. Mūsų energijos gamintojai yra pasirengę suteikti jums reikalingą naftą 100 procentų, konkurencingomis kainomis", — RIA Novosti cituoja Pompėją.

  JAV valstybės pareigūnas taip pat patvirtino, kad Amerikos pusė yra pasirengusi artimiausiu metu paskirti savo ambasadorių Baltarusijoje.

  "Artimiausiu metu paskirsime ambasadorių, jis bus čia", — sakė Valstybės departamento vadovas.

  Jis išreiškė įsitikinimą, kad šalių dėmesys plėtojant santykius ir jų "geros valios pastangos" duos rezultatų diplomatiniame, politiniame ir kituose šalių bendradarbiavimo lygmenyse.

  Jis pridūrė, kad Vašingtonas yra pasirengęs stengtis užtikrinti, jog Amerikos įmonės atvyktų į Baltarusiją ir prisidėtų kuriant ten darbo vietas.

  Savo ruožtu Lukašenka pareiškė esąs pasirengęs susitikime su JAV valstybės sekretoriumi Maiku Pompėju aptarti visus klausimus, kurie įtraukti į Minsko ir Vašingtono dvišalių santykių darbotvarkę.

  "Aš esu pasirengęs, pone valstybės sekretore, aptarti visus klausimus, kurie šiandien yra mūsų santykių darbotvarkėje, ir nuoširdžiai, sąžiningai atsakyti į visus klausimus, kurie šiandien vienaip ar kitaip kyla JAV. Bet jūs turėtumėte žinoti, kad atvykote į normalią valstybę, kur gyvena normalūs žmonės, tai šalis, kuri pasirengusi dirbti siekiant stabilumo ir taikos — bent jau šiame regione", — teigė Lukašenka.

  Pastaruoju metu Baltarusijos ir Vakarų santykiai gerėja atsižvelgiant į Minsko vaidmenį sprendžiant konfliktą Rytų Ukrainoje. Rugsėjį JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas politiniais klausimais Davidas Hale lankėsi Minske ir vedė derybas su Baltarusijos prezidentu ir užsienio reikalų ministru. Remiantis jų rezultatais, Hale paskelbė Vašingtono ir Minsko pasirengimą abipusiam ambasadorių grąžinimui. Taip pat, anot jo, Vašingtonas yra pasirengęs aptarti tolesnius veiksmus, palengvinančius sankcijas Minskui, tačiau pabrėžė respublikos pažangos svarbą demokratijos srityje.

  2006 metais JAV įvedė sankcijas daugeliui asmenų ir organizacijų Baltarusijoje dėl kaltinimų "žmogaus teisių pažeidimu" ir "demokratinių institucijų griovimu". Vėliau šalys abipusiai sumažino ambasadų personalą, abiejose šalyse vykdomoms misijoms vadovauja patikėtiniai.

  Tačiau nuo 2015 metų Vašingtonas iš dalies sustabdė sankcijas kelioms įmonėms iš Baltarusijos, vėliau pratęsdamas šį sprendimą. 2019 metais Baltarusijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad Minskas panaikino šalyje esančių Amerikos diplomatų skaičiaus apribojimus. Apribojimai galioja nuo 2008 metų.

  Pompėjo vizitas taip pat vyksta atsižvelgiant į situaciją, kai Minskui ir Maskvai vis nepavyksta susitarti dėl naftos tiekimo į respubliką. Baltarusijaos netenkina siūlomos kainos. Nesant tiekimo sutarčių, sausio 1 dieną Rusijos Federacija nutraukė naftos tiekimą abiem Baltarusijos naftos perdirbimo įmonėms. Po kelių dienų Rusijos naftos tiekimas perdirbimo įmonėms iš dalies atnaujintas dėl Michailo Gucerijevo "Safmar" grupės įmonių tiekimų.

  Nagrinėjant naftos ir dujų ginčus tarp Minsko ir Maskvos, Lukašenka ne kartą yra sakęs, kad šalis aktyviai ieško alternatyvių naftos tiekimo šaltinių. Visų pirma, jis pareiškė, kad nesudarius susitarimų su Rusijos Federacija, Minskas galėtų reverse pumpuoti Amerikos ar Saudo Arabijos naftą per Lenkiją per magistralinį naftotiekį "Družba". Baltarusijos pirmasis ministro pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Krutojus teigė, kad Minskas svarsto naftos tiekimų iš Ukrainos, iš Lenkijos, Baltijos šalių, Kazachstano ir Azerbaidžano galimybes.

  Dar šia tema

  Paaiškėjo, kada Lietuva pristatys Norvegijos naftą į Baltarusiją
  Ekspertas: Latvijos verslininkai domisi draugyste su Baltarusija
  Dujas iš Rusijos matėte? O jos yra! Kaip Lietuva mėgino ylą maiše paslėpti

  Svarbiausios temos