16:53 2020 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.0818
 • RUB70.6675
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Tyrėjai tikisi, kad artimiausiu metu smarkiai ir stipriai nudegus, kiaulių oda gali būti naudojama kaip laikinas pleistras

  VILNIUS, vasario 8 — Sputnik. Masačusetso bendrojoje ligoninėje (JAV) šiuo metu vykdomi unikalūs klinikiniai tyrimai. Šešiems pacientams, kurie patyrė sunkius nudegimus, gydytojai persodino genetiškai modifikuotų kiaulių odą, RIA Novosti sužinojo apie sėkmingą skirting rūšių transplantaciją ir kaip mokslininkai užtikrino, kad gyvūnų oda nesuplyštų nuo žmogaus.

  Pirmosios operacijos buvo atliktos spalio mėnesį, o galutiniai eksperimento rezultatai bus pranešti liepą. Tuo pačiu Kinijoje rengiami savanoriai, skirti persodinti GM paršelių vidaus organus. Tuo tarpu laboratorijoje patikrinamas kiaulių ląstelių genetinis suderinamumas su žmogaus ląstelėmis.

  Išgyventi su svetima širdimi

  Pirmoji sėkminga transplantacija įvyko 2013 metais. Tada amerikiečių tyrėjai į babuinus persodino kiaulių širdis. Gyvūnuose-donoruose 1,3-galaktoziltransferazės fermento geno, esančio visų žinduolių, išskyrus primatus, vidinėje gleivinėje, nebuvo. Gaminant šios medžiagos antigenus, beždžionėms, gavusiose naujus organus, gali susidaryti trombai.

  Rinatas Karimovas
  © Фото : из личного архива Рината Каримова

  Taip pat kiaulių donorų ląstelėse buvo gaminamos dviejų baltymų — trombomodulino (CD141) ir CD46 — versijos žmonėms. Pirmasis neleidžia kraujui krešėti po operacijos, antrasis — blokuoja imuninį atsaką ir taip apsaugo pašalinius audinius nuo sunaikinimo.

  Dėl to vienas iš eksperimente dalyvavusių babuinų beveik trejus metus gyveno su svetimkūniu.

  Po ketverių metų tyrėjai apsunkino užduotį: 14 babuinų širdelės buvo pakeistos į kiaulės. Pirmosios dešimt operuotų beždžionių mirė per 40 dienų po procedūros, daugiausia dėl kepenų ar širdies nepakankamumo.

  Tada tyrėjai pradėjo transplantuoti beždžionėms organus, kurie prieš transplantaciją buvo prijungti prie specialaus aparato. Jis per juos pumpuodavo deguonies turtingą kraujo ir maistinių medžiagų mišinį. Taip pat visoms operuotoms beždžionėms buvo skirti specialūs vaistai, kad sulėtėtų kiaulių širdžių augimas. Priešingu atveju jie užaugtų labai dideli ir pažeistu šalia esančius organus.

  Dėl to du babuinai po transplantacijos išgyveno tris mėnesius, o dar du — šešis mėnesius. Gyvūnų mirties priežastis — persodintų širdžių dydis. Nuo operacijos jos beveik padvigubėjo, beždžionėms prasidėjo audinių nekrozė.

  Atsarginės dalys žmogui

  2019 metais Kinijos mokslininkai pranešė, kad jie veisė kiaulių veislę, kurios organus buvo galima saugiai persodinti žmonėms. Jų DNR atjungtas 1,3-galaktoziltransferazės genas ir specifinis kiaulių endogeninis virusas (PERV) — regionas, integruotas į beveik visų žinomų šių gyvūnų veislių genomus.

  Eksperimentai parodė, kad kartu auginant kiaulės ir žmogaus ląsteles, pastarosios yra užkrėstos šiuo virusu. Dėl to PERV gamina jose RNR ir padidėja kopijų skaičius genome. Tokios užkrėstos ląstelės gali perduoti virusą sveikoms ląstelėms. Taigi persodinant didelius kiaulės organus — pavyzdžiui, širdį ar kepenis — infekcija neatmetama. Ir kaip į tai reaguos žmogaus kūnas, nežinoma.

  ГМ-поросята, генетически совместимые с человеком. Считается, что их органы можно будет пересаживать людям
  © Yanan Yue et al. Extensive Mammalian Germline Genome Engineering. Biorxiv/Dong Niu et al. Inactivation of porcine endogenous retrovirus in pigs using CRISPR-Cas9. Science 22 Sep 2017: Vol. 357, Issue 6357, pp. 1303-1307
  Paršeliai, genetiškai suderinami su žmonėmis. Manoma, kad jų organai gali būti persodinti žmonėms

  Be to, aštuoni žmogaus genai aktyviai dirba dirbtinai išaugintų gyvūnų DNR, o tos genomo dalys, kurios gali sukelti imuninį atmetimą, persodinant kiaulių organus žmonėms, yra išjungtos.

  Tuo pačiu metu mokslininkai neatmeta galimybės, kad pacientų imuninė sistema vis tiek gali reaguoti į svetimus organus, atpažindama retus baltymus jų ląstelėse. Bet tai galima išspręsti naudojant imunosupresantus.

  Anot tyrėjų, vasarą įmonė atliks ikiklinikinius tyrimus, o per ateinančius penkerius metus pradės tikrinti kiaulių organų transplantacijos žmonėms tyrimus.

  Nauja oda

  Pirmasis asmuo, kuriam buvo persodintas organas, buvo amerikietis, patyręs didelius kūno nudegimus. Jo vardas dar nėra atskleistas.

  Serijinė žudikė Dženina Džouns, archyvinė nuotrauka
  © AP Photo / Texas Department of Criminal Justice

  2019 metų spalį genetiškai modifikuotos kiaulės, kurios dydis buvo penki centimetrai, oda buvo persodinta Masačusetso bendrojoje ligoninėje. Su šiuo pleistru, prižiūrint gydytojams, jis praleido penkias dienas, per kurias tyrėjai nepataisė jokių komplikacijų. Tada oda buvo pašalinta, o nudegimų gydymas buvo tęsiamas.

  Transplantacija buvo atlikta kaip klinikinio tyrimo, kurį antrus metus vykdė "XenoTherapeutics", dalis. Remiantis FDA (Amerikos sveikatos apsaugos ministerijos atitikmuo), galutiniai šių bandymų rezultatai bus žinomi iki liepos vidurio.

  Eksperimentui naudojama kiaulių oda. Todėl žmogaus imunitetas yra tolerantiškesnis jų ląstelėms ir gyvūno organas akimirksniu neatmetamas.

  Be kiaulės odos, pacientui buvo persodinta ir negyvo žmogaus oda. Po penkių dienų mokslininkai pašalino abu pleistrus ir nepastebėjo jokio skirtumo tarp žaizdos būklės. Tai rodo, kad imunitetas priėmė gyvūno ląsteles žmogui. Tada pacientui buvo persodinta oda iš jo paties šlaunies, o žaizda sėkmingai išgydyta.

  Tyrėjai tikisi, kad artimiausiu metu smarkiai ir stipriai nudegus, kiaulių oda gali būti naudojama kaip laikinas pleistras.

  Dar šia tema

  "Gali nutikti bet kur": serijinio žudiko ieškojo visoje Rusijoje
  Moksleivis — smaugikas: jauniausio TSRS maniako istorija
  Tegai:
  mokslo tyrimai, kiaulės

  Svarbiausios temos