19:46 2020 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.0840
 • RUB70.7943
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Po Juodkalnijos netrukus prie NATO prisijungs dar viena Balkanų šalis — Šiaurės Makedonijos parlamentas ratifikavo stojimo į aljansą dokumentą

  Didžiausiame pasaulyje kariniame bloke yra 29 dalyviai. Ar maža pietryčių Europos valstybė sustiprins Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir kas sudaro jos ginkluotąsias pajėgas — skaitykite RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco straipsnyje.

  Neužtenka pinigų

  Remiantis "The Military Balance 2019" metiniu biuleteniu, Šiaurės Makedonija turi aštuonis tūkstančius karių.

  Armija buvo suformuota 1992 metais, žlugus Jugoslavijai. Tuomet kariuomenė tuėjo tik keturis sugadintus "T-34" tankus ir priešpėstinius šaulių ginklus. Tačiau vyriausybė nedelsdama ėmėsi NATO narystės kurso. Šiaurės Makedonijos armija prisidėjo, kai aljansas 1999 metais bombardavo Serbiją. Tais pačiais metais šalis prisijungė prie narystės NATO veiksmų plano ir pradėjo reformuoti ginkluotąsias pajėgas.

  Daugelyje karinių operacijų makedoniečiai nuosekliai palaikė JAV ir NATO sąjungininkus. Nuo 2002 metų rugpjūčio Afganistano kare dalyvavo daugiau nei 240 respublikos kariškių. Nuo 2003 metų birželio iki 2008 metų gruodžio nedidelis kontingentas padėjo amerikiečiams Irake. Svarbiausias ginkluotųjų pajėgų reformos įvykis buvo 2006 metais, kai Makedonija visiškai panaikino visuotinę karo tarnybą ir perėjo prie profesionalios armijos. Remiantis "The Military Balance 2019" duomenimis, pernai Šiaurės Makedonija karinėms reikmėms išleido šiek tiek daugiau nei 108 milijonus dolerių.

  Biuletenio autoriai pažymi: nors šalies dalyvavimas tarptautinėse karinėse operacijose padidino jos logistikos galimybes, rimtos problemos išlieka dėl karinės technikos būklės, nes ten liko daugybė pasenusių sovietinės ginkluotės pavyzdžių. Vis dar sudėtinga juos pritraukti prie NATO standartų.

  Вооруженные силы Республики Македонии, архивное фото
  © AFP 2020 / BORIS GRDANOSKI
  Makedonijos ginklotosios pajėgos

  Šiaurės Makedonijoje labai trūksta oro gynybos sistemų, taip pat ir tolimų prieštankinių sistemų. Ekspertai pabrėžia, kad šalis nėra pajėgi savarankiškai gaminti modernių ginklų, o pinigų jiems įsigyti užsienyje nepakanka.

  Kuklios jėgos

  Šiaurės Makedonijos sausumos pajėgas sudaro greitojo reagavimo pajėgos, palaikymo pajėgos ir strateginis rezervas. Pirmąją sudaro dvi pėstininkų brigados ir šarvuotas batalionas. Palaikymo pajėgoms atstovauja artilerijos pulkas, priešlėktuvinės gynybos batalionas, Radiacinės, cheminės ir biologinės gynybos kuopa, ryšių ir logistikos batalionas, inžinerijos batalionas, žvalgybos kuopos ir karo policija. Strateginiame rezerve yra dvi pėstininkų brigados.

  Jensas Stoltenbergas
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  Į tankų batalioną įeina 30 T-72A tankų, įsigytų dar 1990 metais iš Bulgarijos ir Ukrainos.  Pėstininkų brigados turi 11 pėstininkų kovos mašinų BMP-2, dešimt šarvuotų vilkikų MT-LB, dešimt patrulinių transporto priemonių BRDM-2, apie 70 BTR-70 ir BTR-80 šarvuočių, taip pat devyni graikų "Leonidas", 28 amerikiečių M113 ir 84 vokiečių šarvuoti automobiliai "TM-179 Hermelin". Be to, sausumos pajėgos turi apie 80 "Hammer". Iki 2028 metų Šiaurės Makedonija planuoja atsikratyti tam tikros sovietinės įrangos ir iš JAV įsigyti 56 šiuolaikinius "Stryker" šarvuočius ir 96 JLTV šarvuočius.

  Sausumos pajėgų artilerija visų pirma yra 12 122-mm daugkartinio raketų paleidimo sistemų "Grad" ir 12 Jugoslavijos 128 mm M-63 "Plamen MLRS". Valstybės sienos apsaugos daliniai sudaryti iš 14 amerikiečių 105 mm haubicų M-56 ir 56 sovietinėių haubicų M-30, kurios buvo naudojamos dar Didžiojo Tėvynės karo metais. Be to, yra 39 120 mm sovietų ir Jugoslavijos gamybos minosvaidžių. Iš daugiau ar mažiau reikšmingų prieštankinių ginklų yra tik kelios prancūziškos prieštankinės sistemos "Milan".

  Офицер Вооруженных сил Республики Македонии проверяет оружие солдат перед отправкой в Ирак
  © AP Photo / Boris Grdanoski
  Makedonijos ginklotosios pajėgos

  Karinės oro pajėgos turi tik šešis orlaivius: vienas sovietinis "An-2" ir penki Čekoslovakijos mokomieji "Z-242". Net armijos aviacija turi sunkesnę ginkluotę: šešis "Mi-24V" ir keturis "Mi-17, kuriuos perdavė Ukraina ir modernizavo Izraelio įmonė "Elbit", taip pat du amerikietiški universalūs "UH-1H Iroquois". Oro gynyboje — aštuonios sovietinės trumpojo nuotolio oro gynybos raketos "Strela-10", kelios mobilios oro gynybos raketų sistemos "Igla-1" ir 36 švedų 40 mm greitojo šaudymo zenitinių ginklų "Bofors".

  Pakrančių apsaugos būriai — karinių katerių nedideli padaliniai — patruliuoja Prespensky ir Ohrido ežerų vandenyse.

  Rytų kryptis

  Amerikiečiai visiškai palaiko Skopjės siekius įstoti į NATO, o tai reiškia, kad tai tik laiko klausimas. JAV nuolatinis atstovas prie aljanso Kay Bailey Hutchison teigė, kad Šiaurės Makedonija prisijungs prie karinio bloko iki vasaros pradžios.

  Lapkritį Rusijos užsienio reikalų ministerijos 4-ojo Europos departamento direktorius Jurijus Pilipsonas prieštaravo tokioms kalboms. Jis sakė RIA Novosti, kad NATO plėtra kenkia pasitikėjimui ir stabilumui Europoje ir sustiprina konfrontaciją. Diplomatas pabrėžė, kad naujų šalių įtraukimas į antirusišką politiką ir karinis aljanso planavimas neprisideda prie žemyno saugumo. Žinoma, esmė čia ne Šiaurės Makedonijos ginkluotųjų pajėgų galimybės. Maža ir silpnai aprūpinta armija vargu ar sustiprins jau galingą Šiaurės Atlanto aljansą. Karo ekspertai įsitikinę, kad amerikiečiams operacijoms rytų kryptimi reikia ne makedoniečių karių ir tankų, o šios šalies teritorijos.

  "JAV planuoja naudoti Šiaurės Makedoniją kaip placdarmą, — RIA Novosti aiškino Geopolitinių problemų akademijos pirmasis viceprezidentas Konstantinas Sivkovas. — Ten galima dislokuoti vidutinio nuotolio raketas, kurios gali smogti į Rusijos gilumą, dislokuoti oro bazes ir priešraketinės gynybos sistemas. O Makedonijos gyventojai amerikiečiams tėra patrankų mėsa".

  Dar šia tema

  NATO planuoja aptarti Rusijos raketų sistemas
  Dideli, sunkūs, nejudrūs. Į Baltijos šalis vežamas naujas karinis metalo laužas
  Kiek nulių gaus Lietuva: kuo svarbus Pentagono biudžetas Baltijos šalims
  Tegai:
  Makedonija

  Svarbiausios temos