00:49 2020 Balandžio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.0956
 • RUB85.9486
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (717)

  Mokslininkai nustatė, kad jei visuomenė, įvedus Kinijoje antrąjį ekstremalumo laipsnį, atidžiau laikytųsi nurodymų nesilankyti viešosiose vietose, šiuo metu virusas nebūtų taip smarkiai paplitęs

  VILNIUS, vasario 22 — Sputnik. Naujo tipo koronaviruso užsikrėtimas ir perdavimas žmogaus žmogui greičiausiai prasidėjo dar pernai lapkritį arba gruodžio pradžioje. Taip virusas pateko į jūros gėrybių rinką Uhane, iš kur jis išplito po visą šalį. Tokią išvadą padarė Kinijos mokslų akademijos atogrąžų botanikos sodo mokslininkai.

  GISAID EpiFlu duomenų bazėje specialistai išanalizavo 93 naujo tipo koronaviruso mėginių, surinktų 12 šalių keturiuose žemynuose (kurie į duomenų bazę buvo įvesti iki vasario 12 dienos), genomo duomenis, taip pat infekcijos šaltinius ir paplitimo būdus.

  "Naujo tipo koronavirusas pateko į Uhano jūros gėrybių rinką iš kitos vietos ir greitai išplito tiek rinkoje, tiek už jos ribų", — sakoma pranešime.

  Mokslininkai taip pat nustatė, kad liga išplito mažiausiai trimis būdais.

  Mokslininkai atliko 58 haplotipų, kurie buvo aptikti šiuose 93 mėginiuose, tyrimą ir nustatė, kad "nulinis pacientas" galėjo užkrėsti žmogų Uhane, o perkrauta jūros gėrybių rinka su prastomis sanitarinėmis sąlygomis tapo palankia aplinka viruso plitimui tarp žmonių. 

  Higienos ir epidemiologijos centro darbuotoja darbe, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Евгений Епанчинцев

  Tyrimas parodė, kad nustatytus haplotipus galima sąlygiškai suskirstyti į penkias grupes, trys iš jų yra "senos" plintančios epidemijos (pavyzdžiui, H1, H3 ir H13), dvi yra "naujos" (H56 ir mv2). Pavyzdžiui, visų pacientų, sergančių koronavirusu, kurie buvo susiję su jūros gėrybių rinka, mėginiuose buvo aptiktas H1 haplotipas ir jo dariniai H2 bei H8—H12, o kai kurių pacientų, kurie neturėjo nieko bendro su jūros gėrybių rinka Uhane, mėginiuose buvo atskleistas H3 haplotipas.

  Išvada, pagrįsta pacientų infekcijų atsiradimo ir ligos plitimo laiku, patvirtino teoriją, kad Uhano rinka nebuvo koronaviruso šaltinis. Tai rodo "senų" H13 ir H38 tipų pėdsakai mėginiuose, aptiktuose pas pacientus iš Šenzeno (pirmasis atvejis Guangdongo provincijoje) ir Vašingtono (pirmasis atvejis JAV). Jų kelionių istorijos rodo, kad jie turėjo užsikrėsti apsilankydami pas giminaičius Uhane nuo 2019 metų gruodžio pabaigos iki 2020 metų sausio pradžios.

  Tuo pat metu mokslininkai pažymėjo, kad pacientų mėginiuose Uhane H13 ir H38 nerasta tikriausiai todėl, kad duomenų bazėje esantys mėginiai daugiausia buvo renkami iš tam tikrų miesto ligoninių nuo 2019 metų gruodžio 24 dienos iki 2020 metų sausio 5 dienos. Jei šiuos du haplotipus pavyks rasti pas pacientus kitose Uhano ligoninėse, tai bus itin naudinga ieškant koronaviruso šaltinio.

  Kaip nurodyta tyrime, viruso perdavimas asmeniui galimai prasidėjo dar 2019 metų gruodžio pradžioje arba lapkričio pabaigoje, o paskui paspartėjo pasiekus Uhano jūros gėrybių rinką. 

  Sausio 6 dieną Kinijos nacionalinis ligų prevencijos ir kontrolės centras pristatė antrąjį reagavimo į ekstremalias situacijas, susijusias su visuomenės sveikata, lygį, tai tapo perspėjimu prieš keliones ir viešus renginius. Anot mokslininkų, jei į šį perspėjimą būtų buvę atkreiptas didesnis dėmesys ir visuomenės reakcija būtų aktyvesnė, sausio mėnesio viduryje šios ligos plitimas Kinijoje ir visame pasaulyje būtų mažesnis.

  Nustatyta, kad infekcijos kitose devyniose Kinijos provincijose ir 11 šalių daugiausia buvo tiesiogiai susijusios su Uhanu. Tuo pačiu metu Guangdongo provincijoje buvo nustatyti trys galimi infekcijos šaltiniai, dar du — Čongčinge ir Taivane. Kartu buvo įrodyta, kad pacientai iš Australijos, Prancūzijos, Japonijos ir JAV turėjo bent du infekcijos šaltinius.

  Pasak mokslininkų, H56 haplotipas, kuris tapo infekcijos šaltiniu pacientams Australijoje, JAV, Prancūzijoje ir Taivane, nusipelno ypatingo dėmesio. Tyrime pažymėta, kad bendrojoje duomenų bazėje yra nedaug pacientų iš kitų šalių (išskyrus nurodytus), pavyzdžių ir dauguma jų turi tą patį infekcijos šaltinį, pacientai patys užsikrėtė Uhane, arba iš žmonių, kurie buvo Uhane, arba buvo užsikrėtę Guangdonge, Singapūre ir kitose vietose.

  Temos:
  Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (717)

  Dar šia tema

  Kinija atskleidė, kada bus bandomos vakcinos nuo koronaviruso
  Naujas koronavirusas gali tapti lėtine liga, mano ekspertas
  Žiniasklaida: Kinija užfiksavo pakartotinį užsikrėtimo koronavirusu atvejį
  Tegai:
  Kinija, koronavirusas

  Svarbiausios temos