10:47 2020 Birželio 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.1330
 • RUB77.8155
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Tyrimo autorius išsamiai išanalizavo, kaip klajoklių technologijos — nuo mobiliųjų stovyklų atviroje tundroje iki daugiafunkcių įrankių po ranka — suteikia ir palengvina šiaurės elnių ganytojų mobilumą

  VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Klajoklių mobilumą ekstremaliomis Arkties sąlygomis užtikrina jų naudojamų technologijų daugialypis sudėtingumas. Ši išvada pateikta istorijos mokslų daktaro, profesoriaus, Rusijos mokslų akademijos nario, Rusijos mokslų akademijos Petro Didžiojo 

  antropologijos ir etnografijos muziejaus (MAE RAS) direktoriaus Andrejaus Golovnevo tyrime, paskelbtame žurnale "Nomadic Peoples".

  Tyrimo autorius išsamiai išanalizavo, kaip klajoklių technologijos — nuo mobiliųjų stovyklų atviroje tundroje iki daugiafunkcių įrankių po ranka — suteikia ir palengvina Jamalo pusiasalio (Rusija), vieno didžiausių šiaurės elnių bandos centrų šiuolaikiniame pasaulyje, šiaurės elnių ganytojų mobilumą.

  "Pagrindinė priežastis, dėl kurios klajokliai naudojasi nedideliu daiktų kiekiu, yra plati jų naudojimo įvairovė. Pavyzdžiui, peilis naudojamas rankdarbiams ir maistui gaminti, medžiojant ir išdarinėjant grobį, kaip gynybos ir puolimo priemonė, kaip orumo ir statuso simbolis", — teigė Golovnevas.

  Pirkdami naujus daiktus ar rinkdami dovanas, nencų klajokliai atsižvelgia į jų mobilumą, kompaktišką dizainą ir bendrą suderinamumą. Pavyzdžiui, moteriška kailinė striukė naudojama ir kaip drabužis, ir kaip naktinė antklodė.

  Čumas (tradicinis nencų būstas) gali būti laikomas "švaraus dizaino" pavyzdžiu, įkūnijančiu minimalizmo etiką. Tas pats daiktų rinkinys keičiant jų erdvinę vietą čumą iš "miegamojo" paverčia "valgomuoju" arba "dirbtuve".

  Tyrimo autorius mano, kad šiaurės klajoklių ūkiai perspektyvūs ne tik tyrinėjant "Arkties etninį dizainą", bet ir mūsų laikų novatoriškų mobiliųjų technologijų plėtrai.

  Dar šia tema

  Specialistai Arktyje atrado penkias naujas Rusijos salas
  Už poliarinio rato: kaip Rusija išgauna naftą Arktyje
  Rusija uždengs Arktį oro gynybos kupolu
  Iš kosmoso nufilmuotas į vandenį grimztantis ledynas Arktyje
  Tegai:
  elnias, klajokliai

  Svarbiausios temos