20:56 2020 Liepos 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1375
 • RUB80.8370
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2201)

  Praėjusiais metais 98 % uogų rinkėjų į JK atvyko iš kitų šalių, daugiausia iš Bulgarijos ir Rumunijos

  VILNIUS, balandžio 1 — Sputnik. Jei artimiausiu metu į JK neatvyks žemės ūkio darbuotojai iš Rytų Europos, nebus kam rinkti vietinių vaisių ir daržovių, rašo "The Guardian".

  Kai kurie dideli ūkiai jau ruošiasi vežti darbuotojus iš rytų užsakomaisiais skrydžiais. Tačiau ūkininkai ir įdarbinimo agentūros mano, kad, atsižvelgiant į žalą, kurią koronaviruso pandemija daro žemės ūkio sektoriui, valstybė turėtų spręsti darbuotojų pristatymo klausimus centralizuotai.

  Iš viso per kelias savaites būtina rasti 90 tūkst. žemės ūkio darbuotojų. Įmonė "Concordia" planavo į šalį įvežti 10 000 darbuotojų: dalį iš ES, dalį iš Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Gruzijos ir Barbadoso. Tačiau visos ne ES šalys yra uždarytos, o Ukraina neseniai pratęsė karantiną iki balandžio 23 dienos.

  "Darbuotojų įdarbinimas už ES ribų sustabdytas. Mums liko tik Lietuva, kuri uždarė sienas, Rumunija, kurioje nėra lėktuvų, ir Bulgarija, mūsų vienintelė viltis", — sakė "Concordia" generalinė direktorė Stefana Morel.

  Nors Bulgarijoje taip pat įvestas karantinas, žemės ūkio darbuotojams leidžiama persikelti. Tačiau dauguma oro bendrovių, skrendančių į Bulgariją, įskaitant "EasyJet", nutraukė skrydžius. Prieš savaitę "Wizz Air" į JK atgabeno 450 žmonių.

  "Mes svarstome darbuotojus pristatyti užsakomaisiais lėktuvais, — sako Morel. — Tai kainuoja apie 10 tūkstančių svarų už valandą skrydžio, lėktuve telpa 229 žmonės. Skrydis iš Sofijos į Londoną kainuos 45 tūkstančius svarų arba 250 svarų asmeniui".

  Pasak jos, šį planą aktyviai svarsto Nacionalinė ūkininkų sąjunga ir Darbo paslaugų teikėjų asociacija, kurios paragino Didžiosios Britanijos vyriausybę nedelsiant spręsti šį klausimą.

  "Jei aš apmokėsiu užsakomąjį skrydį, turiu žinoti, kad šis galės pakilti ir nusileisti", — sako Morel.

  Britanijos ūkininkams buvo sunku dar prieš pandemiją: "Brexit" derinys ir ekonomikos atsigavimas Rytų Europoje lėmė vaisių ir daržovių rinkėjų, atvykstančių į JK, skaičių.

  "Mes jau praradome dalį ūkių, — sakė Morel. — Dabar ateis ir kitų laikas. Parduotuvėse nebus vaisių ir daržovių. Po poros savaičių subręs šparagai ir pupelės, balandžio pradžioje — agurkai, pomidorai auga visus metus, braškės ir avietės subręs gegužę, o salotos auga nuo gruodžio mėnesio".

  Ūkininkų, auginančių vaisius ir uogas, asociacijos atstovas Nikas Marstonas pripažįsta, kad situacija industrijoje yra "beprecedentė". Praėjusiais metais 98 % uogų rinkėjų į JK atvyko iš kitų šalių, daugiausia iš Bulgarijos ir Rumunijos.

  Dabar Didžiosios Britanijos ūkininkai mano, kad svetingumo pramonės, restoranų ir viešbučių, darbuotojai laikinai bus bedarbiai.

  "Mes optimistiškai žiūrime į JK gyventojų galimybes mums padėti, — sakė Marstonas. — Galbūt tai bus jauni žmonės iš Rytų Europos, kurie čia dirbo svetingumo pramonėje ir nori gauti darbą pagrįstomis sąlygomis".

  Britų aplinkos ministro sekretorius Džordžas Justisas apie šią problemą žino.

  "Mūsų ūkininkai šiuo jiems sunkiu metu maitina šalį. Būtina mobilizuoti Didžiosios Britanijos darbuotojus, kad užpildytume tuščias vietas darbo rinkoje, ir padaryti taip, kad mūsų puikūs vaisiai ir daržovės vasarą atsidurtų ant vartotojų stalo. Mes taip pat apsvarstysime visus būdus tam, kad tai užtikrintume, jog mūsų ūkininkai gavo jiems reikiamą palaikymą", — pabrėžia Justisas.

  Taip pat skaitykite:

  Temos:
  Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2201)

  Dar šia tema

  Paaiškėjo, kokių produktų lietuviai bijo pristatymo metu
  Nausėda pareiškė, kad nepasitiki Baltarusijos duomenimis apie koronavirusą 
  Tegai:
  darbuotojai, vaisiai, daržovės, ūkis, karantinas, koronavirusas, Didžioji Britanija

  Svarbiausios temos