20:41 2020 Liepos 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.1276
 • RUB80.2104
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  JAV ir jų sąjungininkai gegužės 8 dieną tradiciškai švenčia pergalę prieš Vokietiją. Šiandien šalyje vyko kai kurie šventiniai renginiai

  VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. JAV Gynybos departamentas trečiadienį, prieš 75-ąsias pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, paskelbė viktoriną ir pristatymą apie Antrąjį pasaulinį karą.

  JAV ir jų sąjungininkai gegužės 8 dieną tradiciškai šventė pergalę prieš Vokietiją. Šią dieną šalyje vyko kai kurie šventiniai renginiai, nors ši diena nėra nedarbo diena (kitaip nei Veteranų diena lapkričio 11 dieną visų karų, kuriuose dalyvavo amerikiečiai, veteranų atminimui).

  JAV ir sąjungininkų pergalė

  Multimedijos pristatymas vadinasi "Pergalės diena Europoje: švenčių, apmąstymų metas" ir paaiškinama, kad šią dieną "Vokietijos ginkluotosios pajėgos besąlygiškai pasidavė sąjungininkams, įskaitant JAV".

  Toliau — bareljefo "Susitikimas prie Elbės" nuotrauka prie Antrojo pasaulinio karo memorialo Vašingtone. Bareljefas vaizduoja tarybų ir amerikiečių karių susitikimą 1945 metų balandžio mėnesį. Tačiau tekste šalia iliustracijos, užuot paminėjus šį įvykį ar apskritai TSRS, pateikiama trumpa JAV vaidmens kare Europoje santrauka, pradedant išsilaipinimu Normandijoje.

  "Karas truko beveik penkerius metus, kai 1944 metų birželio 6 dieną JAV kariuomenės būriai ir sąjungininkai išsilaipino Prancūzijos Normandijos pakrantėse. Invazija pažymėjo Adolfo Hitlerio ir nacistinės Vokietijos pabaigos pradžią. Vokietija kapituliuos mažiau nei per metus, o Hitleris bus miręs". Pentagonas aiškiai užsiminė apie tai, kieno indėlis į pergalę prieš nacizmą, jų manymu, tapo lemiamas.

  Tada ateina skaidrė ir tekstas, kuriame sakoma, kad vokiečių kariuomenės kapituliaciją gegužės 7 dieną Prancūzijoje pirmiausia pasirašė generolas pulkininkas Alfredas Jodlis. Tačiau gegužės 8 dieną "Tarybų ministro pirmininko Josifo Stalino reikalavimu" buvo surengta dar viena pasirašymo ceremonija, kurioje dalyvavo Vokietijos lauko maršalas Vilhelmas Keitelis. Pažymima, kad tiek Keitelis, tiek Jodlis vėliau Niurnbergo tribunolo buvo pripažinti kaltais dėl karo nusikaltimų ir jiems įvykdyta mirties bausmė.

  Apie aukas ir nusikaltėlius

  Kaip teigiama pranešime, pasidavimas reiškė karą Europoje, kurio metu žuvo dešimtys milijonų karių ir civilių.

  "Konfliktas prasidėjo 1939 metais, kai Vokietija ir Tarybų Sąjunga įsiveržė į Lenkiją. Tarp žuvusiųjų buvo apie 6 milijonai žydų, kuriuos nužudė nacistinė Vokietija. Kovų Europos operacijų teatre metu žuvo ir apie 250 tūkstančių amerikiečių karių", — teigiama pranešime.

  Karas prasidėjo rugsėjo 1 dieną, vokiečių kariuomenei įsiveržus į Lenkiją, paskui Didžioji Britanija ir Prancūzija rugsėjo 3 dieną paskelbė karą Vokietijai. Tarybų kariuomenė į šios šalies teritoriją pateko rugsėjo 17 dieną, o TSRS nekariavo nė su viena iš šalių. TSRS oficialiai įsitraukė į karą tik 1941 metų birželio 22 dieną po vokiečių išpuolio. JAV įsitraukė į karą 1941 metų gruodžio 7 dieną po japonų išpuolio.

  Be to, pristatyme minimas pergalės šventimas Europoje sąjunginėse šalyse, įskaitant Prancūziją, kuri "perėmė didžiąją dalį kovų". Apie TSRS šioje vietoje kalbama tik tiek, kad "gegužės 9 dieną sovietai šventė savo "Pergalės dieną".

  Po to pristatymo autoriai primena, kad po pergalės prieš Vokietiją karas, kuriame dalyvavo "JAV ir sąjungininkai", vyko prieš Japoniją Ramiajame vandenyne.

  "Vakarų Europos regionai, kuriuos išlaisvino sąjungininkų pajėgos, tapo klestinčia demokratija, o tuos, kurie buvo išlaisvinti šalies rytuose, dešimtmečius okupavo sovietų kariuomenė", — teigiama pranešime.

  Tekstas pridedamas daugiausia su Antrojo pasaulinio karo amerikiečių karių nuotraukomis.

  Tečer, Trumanas ir Kurilas

  Be pristatymo Pentagono svetainė paskelbė viktoriną "Pergalės diena Europoje. Kiek jūs žinote apie ją ir Antrąjį pasaulinį karą?"

  Pirmasis klausimas nepalieka abejonių, kad viktorina skirta jaunai amerikiečių auditorijai. Pasiteiravus, kas Londone paskelbė pergalę prieš Vokietiją, siūlomos keturios Didžiosios Britanijos ministrų pirmininkų pavardės: Vinstonas Čerčilis, Klementas Etlis, Margaret Tečer ir Tonis Bleras (pastarasis gimė 1953 metais ir vadovavo šalies vyriausybei 1997–2007 metais).

  Antras klausimas — kuris iš JAV prezidentų šventė savo gimtadienį 1945 metų gegužės 8 dieną. Atsižvelgiant į tai, kad kalbama apie Amerikos lyderį, viktorinos autoriai nesiūlė pasirinkti tokių prezidentų kaip Ronaldas Reiganas ar Bilas Klintonas (teisingas atsakymas yra Haris Trumanas).

  Kitas klausimas yra: "Kiek JAV karių tarnavo II pasauliniame kare?" (Teisingas atsakymas yra 16 mln., įskaitant du milijonus Europoje). "Tuo metu JAV gyveno 140 milijonų žmonių, taigi 11 % JAV gyventojų kovojo Antrajame pasauliniame kare", — rašo viktorinos autoriai.

  Ketvirtasis klausimas yra tas, kad "techniškai Antrasis pasaulinis karas dar nesibaigė, nes Rusija ir Japonija nepasirašė taikos sutarties norėdamos nutraukti ginčą dėl kai kurių salų". Atsakymo variantai: Gilberto salos, Saliamono salos, Ivo Džimo ir Kurilų salos. Yra užuomina: pirmieji trys variantai iliustruoti amerikiečių karių nuotraukomis per karą, ketvirtasis — tik žemėlapis su rodyklėmis, kur aiškiai matyti, kad salos yra tarp Rusijos ir Japonijos.

  Dar šia tema

  Žengę nemirtingumo link: mažai žinomi Didžiojo Tėvynės karo herojai
  Visi prisimena: legendiniai Didžiojo Tėvynės karo tankai
  Tegai:
  Antrasis pasaulinis karas, Pentagonas, JAV, TSRS

  Svarbiausios temos