05:03 2020 Gegužės 31
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas taip pat apkaltino Maskvą "selektyviu susitarimo vykdymu"

  VILNIUS, gegužės 23 — Sputnik. JAV gali grįžti prie Atviro dangaus sutarties, jei Rusija panaikins žvalgybinių skrydžių apribojimus virš Kaliningrado srities ir netoli sienos su Gruzija, sakė NATO vadovas Jensas Stoltenbergas, praneša RIA Novosti.

  Aljanso generalinis sekretorius taip pat apkaltino Maskvą "selektyviu susitarimo vykdymu".

  "Daugelį metų, įskaitant kelis NATO susitikimus iš eilės, mes kvietėme Rusiją vėl visiškai laikytis sutarties", — sakė Stoltenbergas.

  Anot Šiaurės Atlanto aljanso vadovo, jei Rusijos valdžia "laikysis" susitarimo, Vašingtonas gali persvarstyti savo sprendimą.

  JAV pasitraukimas iš Atviro dangaus sutarties

  Prezidentas Donaldas Trampas anksčiau paskelbė šalies pasitraukimą iš Atviro dangaus sutarties. Rusijos užsienio reikalų ministerija šį sprendimą pavadino apgailėtinu žingsniu.

  Diplomatinis departamentas priminė, kad vienu metu susitarimas buvo sudarytas JAV iniciatyva, tai yra svarbiausia grandis Europos saugumo sistemoje.

  Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija nepažeidė sutarties. Visų pirma, užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruška anksčiau pažymėjo, kad šalis planuoja toliau laikytis visų susitarimo teisių ir įsipareigojimų, kol jis galioja.

  Europos Sąjunga taip pat nepalaikė Vašingtono pasitraukimo iš sutarties ir paragino Vašingtoną grįžti prie jos įgyvendinimo. ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo politikai Žozepas Borelis anksčiau pabrėžė, kad susitarimas yra pagrindinis ginklų kontrolės elementas ir yra svarbi pasitikėjimo ir saugumo priemonė. Jis pridūrė, kad Briuselis planuoja įvertinti galimas JAV sprendimo pasekmes Europos saugumui.

  Atviro dangaus sutartis buvo pasirašyta 1992 metais ir tapo viena iš pasitikėjimo stiprinimo priemonių Europoje po šaltojo karo. Ji veikia nuo 2002 metų ir leidžia dalyvaujančioms šalims atvirai rinkti informaciją apie viena kitos ginkluotąsias pajėgas ir veiklą. Susitarimą pasirašė 34 valstybės.

  Dar šia tema

  Lietuva — mažumų skriaudėja ar LGBT propagandos taikinys?
  Rusijoje pradėta eksploatuoti pirmoji pasaulyje plūduriuojanti atominė elektrinė
  Tegai:
  Rusija, JAV, NATO

  Svarbiausios temos