16:15 2020 Liepos 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1325
 • RUB81.3769
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Daugelis laikė plakatus su prieš mirtį ištartais Floido žodžiais: "Aš negaliu kvėpuoti", šimtai žmonių gulėjo ant asfalto ir kartojo šią frazę, tačiau taikūs veiksmai greitai peraugo į susirėmimus, o po to į riaušes ir plėšimus

  VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Riaušes JAV provokuoja Maskva, o demonstrantai triuškina policijos nuovadas griežtai laikydamiesi "Rusijos metodinių nurodymų". Tokius įtarimus pareiškė buvusi patarėja nacionalinio saugumo klausimais Siuzan Rais. Vietoj įrodymų ji nusprendė pasikliauti savo patirtimi ir intuicija. Kodėl amerikiečiai visur mato "Rusijos pėdsaką", pasakoja RIA Novosti.

  Nuo protestų iki plėšimo

  Prekybos centrai Los Andžele laikosi karantino režimo. Kalifornijos valdžia planavo juos atidaryti birželį. Bet pirmieji tai padarė plėšikai. Dabar prabangių parduotuvių durys ir langai išdaužyti, viskas plėšiama. Nešė buitinius prietaisus, drabužius, baldus, netgi maistą. Policijos sraigtasparniai mėgino sustabdyti žiaurumus pildami vandenį žemyn. Bet tai neatvėsino minios įtūžio.

  Protestai, kurie kilo po afroamerikiečio Džordžo Floido mirties per policijos sulaikymą, iš Mineapolio perėjo į Vašingtoną, San Fransiską, Portlandą, Majamį, Indianapolį, Filadelfiją ir Atlantą. Derekas Šovinas, tiesiogiai atsakingas už tragišką įvykį, buvo nušalintas, vyksta tyrimas. Tačiau demonstrantai reikalauja ne tik nubausti teisėsaugą, bet ir nutraukti sisteminį rasizmą JAV. "Nėra teisingumo — nėra taikos! Ne ir policijos savivalei!" — šaukė demonstrantai.

  Daugelis laikė plakatus su prieš mirtį ištartais Floido žodžiais: "Aš negaliu kvėpuoti". Šimtai žmonių gulėjo ant asfalto ir kartojo šią frazę. Tačiau taikūs veiksmai greitai peraugo į susirėmimus, o po to į riaušes ir plėšimus.

  Dideliuose miestuose buvo paskelbta komendanto valanda — tai nepadėjo. Vašingtone protestuotojai apsupo Baltuosius rūmus ir bandė įsilaužti į vidų. Niujorke minia užmėtė akmenimis ir sudegino dvidešimt policijos automobilių. Portlande riaušininkai padegė teismo rūmus.

  Iš pradžių daugelis JAV užjautė demonstrantus. Vietos valdžia stengėsi nereaguoti į provokatorius, ragino policiją nenaudoti jėgos. Bet kai Molotovo kokteiliai pradėjo skristi į teisėsaugininkus, jie nebegalėjo ištverti.

  Minesotos gubernatorius į valstiją įvedė Nacionalinę gvardiją bei kreipėsi pagalbos į kariuomenę Los Andžele. Buvo paleistos ašarinės dujos ir guminės kulkos.

  "Tai, kas vyksta Mineapolyje, nebėra siejama su Floido mirtimi. Pogromai kelia grėsmę pilietinei visuomenei ir kelia baimę mūsų mieste, kišasi į jo gyvenimą", — aiškino gubernatorius Timas Volcas (Tim Walz).

  Donaldas Trampas sureagavo dar griežčiau. Prezidentas pripažino, kad Floido mirtis tapo "tragedija, sukėlusia amerikiečiams siaubą, sielvartą ir pyktį". Tačiau jis kritikavo valstijų, kurios laiku nesutramdė minios, valdžią. Protestuotojus jis vadino "banditais", pritarė jėgos naudojimui. O kairiuosius radikalus apkaltino kurstymu ir paragino juos uždrausti. Sekmadienį saugumo tarnyba nuvedė valstybės vadovą į Baltųjų rūmų požeminį bunkerį. Jis galėjo išeiti tik praėjus grėsmei.

  Gana greitai čia jie "atrado" Rusijos pėdsakų. "Praėjusioje rinkimų kampanijoje rusai pasirodė esą juodieji aktyvistai. Neatmetu, kad jie dalyvauja pogromuose", — CNN eteryje sakė Naujojo Orleano meras Markas Morialas (Marc Morial). Meras nutylėjo apie ilgalaikį tyrimą, kuris neįrodė Maskvos kišimosi į 2016 metų rinkimus.

  Po poros dienų estafetę perėmė Siuzan Rais, buvusi Barako Obamos administracijos patarėja nacionalinio saugumo klausimais. CNN eteryje ji pareiškė, kad protestuotojai elgiasi pagal "Rusijos metodinę medžiagą".

  "Yra taikių demonstrantų. Jie priešinasi neteisybei ir nelygybei. Tačiau yra provokatorių, kurie bando perimti protestų tvarką. Patirtis man sako, kad jie veikia tiesiogiai pagal Rusijos taktinių schemų rinkinį", — teigė Rais.

  Pradėjusi ieškoti "Rusijos pėdsako", Amerikos žiniasklaida priminė dar vieną kaltinimą Maskvai. Prieš porą metų Vašingtone buvo teigiama, kad Rusijos įsilaužėliai palaiko judėjimą "Black Lives Matter". Jo aktyvistai taip pat priešinosi policijos savivaliavimui.

  Trampas sukritikavo diskusijas apie "rusišką pėdsaką". Prezidentas pareiškė, kad CNN tai daro siekdama reitingų.

  Nenutylėjo ir Maskva. Prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad Rusija "niekada nesikišo į Amerikos reikalus ir dabar nesikiš".

  Amerikos poliarizacija

  Amerikos visuomenė yra nepaprastai poliarizuota. Taip Dmitrijus Suslovas, Aukštosios ekonomikos mokyklos Kompleksinių Europos ir tarptautinių studijų centro direktoriaus pavaduotojas, paaiškina masinį protestų pobūdį. Viskas dėl vertybių skirtumų, kurie sustiprėjo į valdžią atėjus Donaldui Trampui.

  "Kai kurie amerikiečiai išpažįsta liberalias vertybes, kiti — konservatyvias. Yra ir emigracijos šalininkų, tačiau yra ir tokių, kurie palaiko sienos statybą pasienyje su Meksika. Pridėkite konfliktą tarp globalistų ir protekcionistų. Mineapolis taip pat priminė rasinę problemą. Lydymo katilas suveikė baltaodžių gyventojų atžvilgiu, tačiau juodaodžiai taip ir nesugebėjo tapti visaverte visuomenės dalimi", — RIA Novosti aiškina Suslovas.

  Koronaviruso pandemija, pasak eksperto, pabrėžė afroamerikiečių pažeidžiamumą. "Juodaodžių gyventojų mirštamumas nuo infekcijos yra daug didesnis. Greičiausiai tai yra ribotos galimybės naudotis vaistais pasekmė. Afroamerikiečiai negali sau leisti brangaus gydymo dėl mažesnių pajamų, palyginti su baltaisiais", — sako Suslovas.

  Kaltinimų gausa

  Politologas "Rusijos pėdsako" paieškas sieja su valdžios nenoru pripažinti vidinius prieštaravimus. "Amerikos elitas mano, kad visuomenė yra sveika. Viską gadina Trampas ir rusai. Pašalinus Trampą ir "Rusijos pėdsakus", šalis grįš į normalią padėtį. Tačiau miestuose vykstančios riaušės rodo, kad normalios padėties jau seniai nebėra. Niekas nepripažįsta, kad reikia rimtų reformų", — sako Suslovas.

  Rusijos senatorius Aleksejus Puškovas
  © Sputnik / Владимир Федоренко

  Rais kalbą, politiko įsitikinimu, reikėtų vertinti atsižvelgiant į rinkimų kampaniją. "Mes galime manyti, kad buvusi pareigūnė planuoja prisijungti prie Džo Baideno komandos, jei jis taps prezidentu. O kaltinimai Maskvai yra demokratų spaudimo Trampui, kuris tariamai veikia kartu su Kremliumi, tęsinys", — pabrėžia ekspertas.

  Suslovas neatmeta, kad Baideno pergalė taps dar vienos "Rusijos bylos" pradžia. "Amerikiečiai iškart apkaltino Maskvą ketinant paveikti rinkimus. Dabar šie įtarimai sustiprėjo. Kongreso demokratai gali siūlyti sankcijas už pogromus Mineapolyje. Dar daugiau. Baidenas tiesiog gali apkaltinti Maskvą bandymu sunaikinti Amerikos visuomenę ir gali tai padaryti viena iš rinkimų tezių." — prognozuoja politologas.

  Tačiau išorės priešo paieškos, pasak eksperto, nepakeis nei Rusijos ir Amerikos santykių, nei tarptautinės saugumo sistemos. Be to, bandymas naudoti įprastus ideologinius stereotipus yra pavojingas pačiai Amerikai: juk protestai yra tikri, kaip ir audrą sukėlusios problemos. Tačiau užuominos apie Rusijos pėdsaką nieko neišspręs.

  Dar šia tema

  "Lemtinga klaida": Zacharova atsakė į kaltinimus Rusijai dėl neramumų JAV
  CNN: per riaušes JAV beveik keturi tūkstančiai žmonių sulaikyti
  Chaosas ir plėšikavimas: JAV kelias dienas negali suvaldyti protestų
  Rusija žodžius apie šalies poveikį JAV protestams pavadino melu
  ESBO paragino JAV valdžios institucijas užtikrinti žurnalistų saugumą
  Tegai:
  plėšimai, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos