08:12 2020 Rugpjūčio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Pasak vienos iš ekspertų, JAV prezidentui Donaldui Trampui galimybė įtraukti Kiniją į derybas dėl START-III yra labiau politinė retorika nei realūs lūkesčiai

  VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. JAV pareiškimai apie būtinybę įtraukti Kiniją į JAV ir Rusijos derybas dėl Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties (START-III) pratęsimo yra tik pasiteisinimas, Vašingtonas tiesiog ieško priežasčių nesikišti į dialogą su Maskva, teigia Rusijos ekspertai, praneša RIA Novosti.

  JAV prezidento pasiuntinys ginklų kontrolės klausimais Maršalas Bilingslis (Marshall Billingslea) ir Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas birželio 22–23 dienomis Vienoje vedė derybas.

  Šalys aptarė Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties, kuri buvo sudaryta 2010 metais ir galioja iki 2021 metų vasario mėnesio, pratęsimą, kad būtų galima išlaikyti stabilumą nutraukus INF sutartį.

  Konsultacijų metu šalys patvirtino kosminės erdvės ir daugelio kitų darbo grupių veiklos pradžią. Nepaisant nuolatinių JAV raginimų, Kinija atsisakė dalyvauti šiose derybose.

  "Manau, kad buvo beprasmiška tikėtis bet kokių proveržių iš šių konsultacijų. Jie yra būtini, nes bet kokiu atveju turime palaikyti dialogą, net pagal strateginius susitarimus, kad suprastume, kur juda kiekviena šalis. Bet šiuo metu nesutiksime, nes turime skirtingus požiūrius ir vizijas. JAV nori išeiti iš START-III. Kinija daugeliu atžvilgių yra pretekstas, nes, manau, respublikonai labai gerai supranta, jog šiuo metu neįmanoma Kinijos prijungti", — sakė Viktorija Žuravliova, "IMEMO RAS" Šiaurės Amerikos studijų centro vadovė.

  Anot jos, JAV prezidentui Donaldui Trampui galimybė įtraukti Kiniją į derybas dėl START-III yra labiau politinė retorika nei realūs lūkesčiai, kad dabar Kinija staiga prisijungs prie dvišalių Maskvos ir Vašingtono susitarimų.

  Panašų požiūrį išreiškė ir Maskvos Lomonosovo valstybinio universiteto Pasaulio politikos fakulteto docentas Aleksejus Fenenka. Anot jo, nuo 2012 metų pradžios Rusijos ir JAV strateginis dialogas iš esmės nevyko.

  "Neturime tikrų derybų dėl ginklų kontrolės. Taip, iš principo jos negali egzistuoti, jei viena iš šalių siekia jas pašalinti, pasitraukti, tada visiškai nenaudinga įtikinėti, kad ji liktų. Kalbant apie Kiniją, jei nori kažko atsisakyti, tam galima rasti tūkstančius priežasčių. Ir čia tas pats, rastas geras pretekstas nesiderėti su Rusija. Jei net įsivaizduojate, kad (derybose) pasirodys Kinija, atsiras frazė "nėra prancūzų", bet nėra ir Indijos, ir dar ko nors kito", — aiškino Fenenka ir dar kartą patikslino, kad jei viena šalis nenori derėtis, ji suras "tūkstančius priežasčių, kodėl derybos neturėtų būti rengiamos".

  START-III yra vienintelė galiojanti Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis. Ji nustoja galioti po 2021 metų vasario 5 dienos. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau pasiūlė pratęsti sutartį penkeriems metams be išankstinių sąlygų.

  JAV administracija įvairiais lygiais pabrėžia, kad reikia įtraukti Kiniją į derybas siekiant sukurti naują trišalį branduolinį susitarimą tarp Rusijos, Kinijos ir JAV. Pekinas šią idėją atmeta.

  Dar šia tema

  Rusija pradėjo eksportuoti vaistus koronavirusui gydyti
  "Nepagrįsti įtarimai": Rusijos URM įvertino naujausią NYT straipsnį
  Tegai:
  sutartis, Kinija, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos