08:54 2020 Rugsėjo 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  JAV gynybos sekretorius ceremonijoje, skirtoje Japonijos pasidavimo Antrajame pasauliniame kare 75-osioms metinėms, nepaminėjo, jog TSRS buvo JAV sąjungininkė tais metais ir prisidėjo prie japonų pralaimėjimo

  VILNIUS, rugsėjo 3 — Sputnik. JAV gynybos sekretorius Markas Esperis (Mark Esper) kalboje, skirtoje Japonijos pasidavimo Antrajame pasauliniame kare 75-osioms metinėms paminėti, pasakojo apie JAV ir sąjungininkų kovą su "sovietiniu komunizmu", bet ne apie tai, kad TSRS buvo JAV sąjungininkė Antrojo pasaulinio karo metais ir prisidėjo prie japonų pralaimėjimo.

  Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas W. Churchill'is, JAV prezidentas G. Truman'as, TSRS Liaudies komisarų tarybos pirmininkas ir TSRS valstybinio gynybos komiteto pirmininkas, TSKP centrinio komiteto generalinis sekretorius (B.), J. V. Stalinas Potsdamo konferencijoje 1945 m.
  © Sputnik / Евгений Халдей

  Kalbėdamas iškilmingoje ceremonijoje lėktuvnešyje "Misūris" Havajuose, Esperis priminė, kad Antrasis pasaulinis karas nusinešė daugiau nei 70 milijonų gyvybių.

  "Pražūtingiausio konflikto istorijoje kaina, išreikšta žmonių gyvybėmis, lėmė naujo pasaulio ant senųjų griuvėsių sukūrimą. Tai prasidėjo nuo imperatoriškos Japonijos pasidavimo šiame laive prieš 75 metus. Karas visiškai pakeitė pasaulinę jėgų pusiausvyrą ir suteikė naujus kontūrus tarptautinei bendraminčių šalių, turinčių bendrus tikslus ir bendras vertybes, tvarkai, ir tai jas gerai paruošė greitai prasidėjusiai ir dešimtmečius trukusiai kovai su sovietiniu komunizmu", — pasakė Esperis.

  Jis pridūrė, kad JAV yra pasirengusios, kaip ir 1941 metais, "kovoti su bet kokiu priešu ir apsaugoti bet kokį draugą", ir pažadėjo "ginti vertybes". "Mes neatsitrauksime ir nepasiduosime", — pareiškė Esperis.

  Ceremonijoje dalyvavo 11 Antrojo pasaulinio karo veteranų iš Amerikos.

  Amerikiečių tankai Sherman, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Капустянский

  Po Potsdamo konferencijos 1945 metų liepą priimtoje deklaracijoje JAV, Didžioji Britanija ir Kinija pareikalavo besąlygiško Japonijos pasidavimo. 1945 metų rugpjūčio 8 dieną Tarybų Sąjunga, vadovaudamasi Krymo ir Potsdamo konferencijų sprendimu, oficialiai prisijungė prie Potsdamo deklaracijos ir kitą dieną stojo į karą su Japonija, kurio metu sutriuškino Japonijos Kvantungo armiją Mandžiūrijoje, taip pat išlaisvino Pietų Sachaliną ir Kurilus.

  Rugpjūčio 15 dieną oficialus Tokijas priėmė besąlygiško pasidavimo sąlygas. Rugsėjo 2 d. Japonijos atstovai JAV lėktuvnešyje "Misūris" pasirašė kapituliacijos aktą. Dokumentą pasirašė JAV, Kinija, Didžioji Britanija, TSRS, Australija, Kanada, Prancūzija, Nyderlandai ir Naujoji Zelandija. Tarybų Sąjungai ceremonijoje atstovavo generolas leitenantas Kuzma Derevianka.

  Dar šia tema

  "Žvalgyba žinojo viską": kas vyko pirmosiomis Antrojo pasaulinio karo valandomis
  Kas 10-as amerikietis mano, kad JAV kariavo su Rusija Antrojo pasaulinio karo metu
  Istorikas atskleidė, ką Hitleris norėjo pasiūlyti Anglijai prieš karą su TSRS
  Rusijos URM priminė Hitlerio planus paversti Baltijos šalis "žaliavos priedėliu"
  JAV išleido monetą apie sąjungininkus Antrajame pasauliniame kare be TSRS
  Tegai:
  Antrasis pasaulinis karas, Japonija, JAV, TSRS

  Svarbiausios temos