03:42 2020 Rugsėjo 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  2010 metais balandžio mėnesį lėktuvas nukrito leidžiantis Smolensko "Severnij" oro uoste. Orlaivyje buvo 96 žmonės

  VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. Lenkija inicijuoja skrydžių dispečerių, dirbusių Smolensko aerodrome per lėktuvo katastrofą su prezidentu Lechu Kačinskiu 2010 metais, arešto procedūrą, žurnalistams pranešė Lenkijos prokuratūros atstovė spaudai Eva Bialik.

  2010 metais balandžio 10 dieną Kaczynskio lėktuvas Tu-154 nukrito leidžiantis Smolensko "Severnij" oro uoste. Jame buvo 96 žmonės: 88 keleiviai ir aštuoni įgulos nariai, skridę į atminimo renginius Katynėje. Jie visi mirė. Lenkijos pakartotinio lėktuvo katastrofos tyrimo komisija pateikė įvairias įvykio versijas, viena iš jų — tyčiniai Rusijos skrydžių dispečerių veiksmai.

  "Generalinės prokuratūros tyrimo grupė Nr. 1 kreipėsi į Varšuvos-Mokotovo apygardos teismą su prašymu laikinai suimti tris aviacijos dispečerius, kurie 2010 metais tarnavo Smolensko "Severnij" oro uoste", — RIA Novosti cituoja Bialik.

  Teismo sprendimas areštuoti dispečerius taps žingsniu įtraukiant juos į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą su tolesniu reikalavimu juos išduoti Lenkijos valdžiai.

  Bialik paaiškino, kad "kaltinimai, pareikšti skrydžių dispečeriams, yra susiję su tyčine lėktuvo katastrofos provokacija, dėl kurios žuvo daugybė žmonių".

  Tuo tarpu, su situacija susipažinęs šaltinis RIA Novosti teigė, kad jei Lenkija už akių areštuos Rusijos skrydžių dispečerius, Maskva jų neišduos Varšuvai.

  "Konstitucija draudžia išduoti Rusijos piliečius kitoms valstybėms", — sakė agentūros pašnekovas ir priminė, kad Lenkijos pusė galės paprašyti teisinės pagalbos, jei jiems prireiks duomenų iš dispečerių.

  Anksčiau prokuratūra paskelbė, kad kaltinimai Rusijos dispečeriams dėl netyčinio nelaimės sukėlimo pakeisti  į tyčinius veiksmus siekiant sukelti avariją.

  2011 metais Tarpvalstybinis aviacijos komitetas paskelbė galutinę techninio tyrimo rezultatų ataskaitą, pagal kurią  katastrofos priežastis buvo pripažintas įgulos sprendimas nevykti į atsarginį aerodromą, o sisteminės priežastys — paramos skrydžiui ir įgulos pasirengimo trūkumai.

  Pirmoji Lenkijos komisija, vadovaujama buvusio vidaus reikalų ministro Ježio Milerio, padarė panašias išvadas, įvardijant katastrofos priežastį, kad, nepaisant tiršto rūko, prezidento lėktuvas buvo nuleistas žemiau leistino minimumo. Dabartinės Lenkijos valdžios institucijos nesutiko su TAK ataskaita ir Milerio komisijos išvadomis ir nusprendė sukurti antrą komisiją, kuri kelerius metus nesugebėjo užbaigti savo darbo ir pateikti oficialios ataskaitos.

  Rusijos užsienio reikalų ministerija Lenkijos pakartotinį tyrimą ne kartą vadino politiškai šališku.

  Dar šia tema

  Antra Tu-154 juodoji dėžė pakelta į paviršių
  Rusijos ekspertas paneigė Varšuvos išvadas dėl Tu-154 avarijos prie Smolensko
  Advokatė: Ukrainos ginkluotosios pajėgos galėjo numušti Malaizijos Boeing atsitiktinai
  Tegai:
  lėktuvo katastrofa, Lechas Kačinskis, Rusija, Lenkija

  Svarbiausios temos