06:23 2020 Spalio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1819
 • RUB90.2935
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu (53)

  Anksčiau JAV Valstybės departamentas pareiškė, kad Vašingtonas kuria koaliciją, siekdamas užkirsti kelią dujotiekio užbaigimui

  VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Pagrindinis "Navalno bylos" vystymo tikslas kai kurioms Vakarų šalims yra užkirsti kelią "Nord Stream-2" statyboms, žurnalistams sakė Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (UŽT) direktorius Sergejus Naryškinas.

  Nord Stream-2 statyba
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  "Rusijos UŽT fiksuoja didelį kai kurių Vakarų šalių aktyvumą vystant vadinamąją Navalno bylą. Vis labiau pastebima, kad vienas pagrindinių šios kampanijos taikinių yra "Nord Stream-2", — RIA Novosti cituoja Naryškiną.

  JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas pirmadienį pareiškė, kad Vašingtonas kuria koaliciją, siekdamas užkirsti kelią "Nord Stream-2" užbaigimui, ir tikisi, kad dujotiekis nebus baigtas. Jis taip pat pridūrė, kad JAV gali parengti atsaką į situaciją su rusų tinklaraštininku Aleksejumi Navalnu.

  Tuo tarpu, pasak UŽT vadovo, didžioji Europos dalis supranta, kad projekto atsisakymas sukels didelę žalą.

  "Dauguma europiečių supranta, kad projekto atsisakymas sukels didelę žalą. Europos ekonomikos atkūrimo išteklių bazė susiaurės, o kritimas iki šių metų pabaigos, "Deutsche Bank" vertinimu, sieks 8,6 procento BVP", — sakė Naryškinas.

  Be to, jis pažymėjo, kad užimtumo "koronakrizės" sąlygomis problema taps aštresnė.

  "Manoma, kad ES neveiks "Nord Stream-2" atžvilgiu "iš pykčio močiutei nušalsiu ausis" principu. Juo labiau, kad žada šaltą žiemą ir reikės daug dujų", — sakė Naryškinas.

  Dujotiekiui daromas spaudimas

  "Nord Stream-2" projekte numatyta iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jis taip pat eis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines ar išskirtines ekonomines zonas.

  Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — bendrai finansuoja projektą 50 proc., tai yra iki 950 milijonų eurų sumos kiekvienas.

  Prieš "Nord Stream-2" aktyviai pasisako JAV, kurios stumia savo suskystintas gamtines dujas į ES. Vašingtonas gruodžio mėnesį įvedė sankcijas projektui, pareikalavęs iš bendrovių nedelsiant nutraukti dujotiekio tiesimą.

  Rusija ne kartą pareiškė, kad "Nord Stream-2" yra statomas energetinio saugumo visoje Europoje sumetimais. Projektą taip pat remia Vokietija.

  Šiuo metu ginčai dėl projekto paaštrėjo, atsižvelgiant į situacijos su Aleksejumi Navalnu raidą. Keletas Vakarų politikų, tarp jų ir Vokietijoje, ragina blokuoti dujotiekio įgyvendinimą.

  Tačiau kanclerė Angela Merkel teigė, kad "Nord Stream-2" ir Navalno incidento klausimai neturėtų būti svarstomi kartu.

  Kremlius paragino nebepolitizuoti dujotiekio, kuris yra komercinis projektas, naudingas tiek Rusijai, tiek ES, įskaitant Vokietiją.

  Aleksejaus Navalno hospitalizacija

  Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

  Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Berlyno "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

  Maskva išsiuntė Berlyno laboratorijai prašymą pateikti išsamesnės informacijos apie analizės rezultatus, tačiau atsakymo nebuvo. Tuo tarpu prokuratūra ir policija pradėjo tyrimą tą dieną, kai Navalnas buvo paguldytas į ligoninę. Kita vertus, vienas iš "Novičiok" kūrėjų Leonidas Rinkas išreiškė abejonę, kad tinklaraštininkas buvo apnuodytas būtent šia medžiaga — anot jo, Navalnas neturėjo atitinkamų simptomų. Be to, yra žinoma, kad Vokietijos žvalgybos tarnyba BND turėjo prieigą prie "Novičiok" nuo 1990-ųjų, jį tyrė apie 20 Vakarų valstybių, o Rusija 1992 metais sustabdė plėtrą cheminio ginklo srityje ir 2017 metais sunaikino tokių medžiagų atsargas, tai patvirtino ir Cheminio ginklo draudimo organizacija.

  Temos:
  Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu (53)

  Dar šia tema

  Rusijos Federacijos taryba įvertino "Nord Stream-2" atsisakymo pasekmes
  Rezoliucija dėl Navalno Europos Parlamentas pripažino "ateities Rusiją"
  Nepaisant spaudimo: ar Rusija ir Europa užbaigs "Nord Stream-2"
  Tegai:
  JAV, Rusija, Aleksejus Navalnas, Nord Stream-2

  Svarbiausios temos