21:01 2020 Spalio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1819
 • RUB90.2935
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Amerikos valdžios manymu, Snoudenas išpopuliarėjo dėl valstybinės informacijos pasisavinimo, todėl jis neturi teisės pasipelnyti iš savo išleistos knygos

  VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Buvęs JAV specialiųjų tarnybų pareigūnas Edvardas Snoudenas (Edward Snowden) sutiko sumokėti JAV vyriausybei daugiau nei 5 milijonus dolerių, uždirbtų iš jo knygos ir iš kalbų pardavimų, praneša televizijos kanalas "CNN" su nuoroda į teismo dokumentus.

  Anksčiau JAV Teisingumo departamentas pateikė ieškinį buvusiam žvalgybos pareigūnui Edvardui Snoudenui dėl jo knygos "Permanent Record" publikavimo, nes tai pažeidė įsipareigojimus "dėl neatskleidimo". JAV Teisingumo departamentas pareiškė, kad vyriausybė ketina surinkti visas iš knygos gautas pajamas. Praėjusių metų pabaigoje Aleksandrijos miesto (Virdžinijos valstija) teismas nusprendė, kad vyriausybė turi teisę gauti lėšas, gautas iš jos pardavimo.

  JAV Teisingumo departamento civilinis ieškinys prieš Snoudeną buvo pateiktas atskirai nuo baudžiamosios bylos dėl slaptų duomenų atskleidimo. Amerikos valdžia teigia, kad kadangi Snoudenas išpopuliarėjo dėl valstybinės informacijos pasisavinimo, jis neturi teisės pasipelnyti iš knygos, kurią išleido keliose šalyse.

  "CNN" duomenimis, Snoudenas iki šio mėnesio iš savo knygos pardavimo uždirbo 4,2 mln. dolerių. Be to, pranešama, kad jis 56 kartus sakė kalbą už atlygį, už tai uždirbo apie 1,03 mln. dolerių.

  Kaip pažymi televizijos kanalas, Snoudenas ir JAV prezidento Donaldo Trampo administracija sutarė, kad pinigai, kuriuos sutiko sumokėti buvęs žvalgybos pareigūnas, bus įskaityti į patikėtąją ("trastinę") sąskaitą. Snoudeno advokatas Lorensas Lastbergas (Lawrence Lustberg) pareiškė, kad susitarimas nereiškia, jog JAV valdžia galės nedelsiant gauti šiuos pinigus, nes Snoudenas tikisi apskųsti teismo sprendimą dėl jo "neatskleidimo" įsipareigojimų.

  Lietuvos valstybės atkūrimo minėjimas
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  Snoudeno autobiografinės knygos "Permanent Record" pardavimai prasidėjo keliose šalyse 2019 metų rugsėjį. Kaip teigiama knygos aprašyme leidyklos "Macmillan Publishers" svetainėje, "Edvardas Snoudenas, žmogus, rizikavęs viskuo, kad atskleistų JAV vyriausybės masinio stebėjimo sistemą, pirmą kartą savo gyvenime pasakoja savo gyvenimo istoriją, taip pat apie tai, kaip jis padėjo sukurti šią sistemą ir kas paskatino jį pabandyti ją sunaikinti".

  2013 metų birželį Snoudenas perdavė laikraščiams "The Washington Post" ir "The Guardian" kelias įslaptintas medžiagas apie JAV ir Britanijos žvalgybos tarnybų sekimo programas internete. Jis išskrido į Honkongą, o iš ten į Maskvą, kur tam tikrą laiką praleido Šeremetjevo oro uosto tranzito zonoje.

  Rusija suteikė Snoudenui laikiną prieglobstį vieneriems metams su sąlyga, kad jis nutrauks savo veiklą prieš JAV. 2014 metų rugpjūtį Snoudenas gavo trejų metų leidimą gyventi šalyje, leidžiantį jam keliauti ne tik po Rusiją, bet ir už jos ribų. 2017 metų sausį Snoudeno leidimas gyventi šalyje buvo pratęstas iki 2020 metų. Balandį advokatas Anatolijus Kučerena pranešė RIA Novosti, kad Snoudenas kreipėsi dėl leidimo gyventi Rusijoje pratęsimo dar trejiems metams.

  Tegai:
  JAV, Edvardas Snoudenas

  Svarbiausios temos