19:26 2020 Spalio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1785
 • RUB91.4401
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (450)

  Pasak Lietuvos Konstitucinio Teismo pirmininko, Baltarusijos teisėjų sprendimas yra neadekvatus ir prieštarauja praktinei situacijai

  VILNIUS, spalio 6 — Sputnik. Baltarusijos Konstitucinis Teismas (KT), pripažindamas Aleksandrą Lukašenką teisėtu Baltarusijos prezidentu, padeda jam užgrobti valdžią, sakė Lietuvos Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

  Žalimas pabrėžė, kad Baltarusijos Konstitucinis Teismas, turintis apsaugoti konstitucinę tvarką, Konstitucijos ir įstatymo viršenybę, padarė aiškų ir rimtą pažeidimą.

  "Konstitucinis Teismas, priimdamas tokio turinio ir formos aktą, aiškiai peržengė savo kompetenciją. Kita vertus, iš esmės rinkimų rezultatų teisėtumas ir Koordinavimo tarybos prieštaravimas Konstitucijai buvo nustatyti be faktų tyrimo ir be jokių konstitucinių argumentų", — teigė Lietuvos Konstitucinio Teismo pirmininkas. 

  Pasak Žalimo, toks teismo sprendimas yra neadekvatus ir netgi prieštarauja realiai situacijai, aiškiai nesuderinamas su bendruoju teisinės valstybės principu, kuris plačiai suprantamas kaip neatsiejamas nuo demokratijos ir žmogaus teisių apsaugos.

  "Visų pirma, BRKT apskritai nei pagal Konstituciją, nei pagal įstatymus neturi kompetencijos tvirtinti rinkimų rezultatų ir spręsti dėl visuomenės institucijų ir asociacijų konstitucingumo. Be to, BRKT nesuteikta įgaliojimų savo iniciatyva priimti tokį aktą kaip Pozicija, kuria išreiškiama BRKT nuomonė aktualiais konstituciniais, teisiniais ir politiniais klausimais. Taigi BRKT akivaizdžiai viršijo savo kompetenciją, priimdamas tokio turinio ir tokios formos aktą", — teigia Žalimas.

  Jis taip pat pridūrė, kad opozicijos Koordinacinės tarybos įsteigimas buvo paskutinė "priemonė apsaugoti pilietinę visuomenę nuo valdžios savivalės", nes baltarusiai neturi galimybės naudotis įprastomis teisinėmis priemonėmis, kurias taikydama demokratinė valstybė gali kontroliuoti rinkimų teisėtumą.

  Pasak Žalimo, kadangi Konstitucinio Teismo pozicija "neturi konstitucinio ir teisinio pagrindo", ji turėtų būti suvokiama kaip politinis aktas — "politinė pozicija palaikant Lukašenką, kuri įrodo visišką teismo priklausomybę nuo šio asmens".

  "Konstitucinio Teismo pozicija yra savivalės aktas. Todėl pagal bendrą teisinį principą teisė neatsiranda neteisėtais pagrindais, pozicija negali sukelti jokių teisinių pasekmių. Ji negali įteisinti Lukašenkos", — teigė Lietuvos Konstitucinio Teismo pirmininkas.

  Protestai ir kaltinimai

  Protesto akcijos prasidėjo Baltarusijoje po rugpjūčio 9 d. įvykusių prezidento rinkimų — juose, VRK duomenimis, šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs daugiau nei 80 % balsų.

  Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad protestai koordinuojami iš užsienio. Prezidentas Aleksandras Lukašenka apkaltino Vakarų šalis tiesioginiu kišimusi į respublikos reikalus sakydamas, kad riaušėms vadovauja JAV, o koordinatoriai yra Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir Čekijoje.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (450)

  Dar šia tema

  Pranckietis pareiškė, kad Lukašenka turi palikti Baltarusijos prezidento postą
  ES turėtų paruošti paramą Minskui "laikotarpiui po Lukašenkos", mano Nausėda
  Kremlius atskleidė Putino ir Lukašenkos pokalbio detales
  Lukašenka grasina "perimti" krovinių srautus iš Lietuvos ir Latvijos
  Tegai:
  Aleksandras Lukašenka

  Svarbiausios temos