14:56 2020 Spalio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Mokslininkai atrado CRISPR/Cas9 mechanizmą — molekulinį bakterijų "imunitetą", kuris jas apsaugo nuo virusų

  VILNIUS, spalio 7 — Sputnik. 2020 metų Nobelio chemijos premija skirta Emmanuelle Charpentier ir Jennifer Doudna už itin tikslaus genomo redagavimo metodų kūrimą.

  Apie tai paskelbė Švedijos karališkosios mokslų akademijos Nobelio komitetas.

  ​Prancūzė Emmanuelle Charpentier, dabar dirbanti Vokietijoje, ir jos kolegė amerikietė Jennifer Doudna (Berklio universitetas Kalifornijoje, JAV) atrado CRISPR/Cas9 mechanizmą — molekulinį bakterijų "imunitetą", kuris jas apsaugo nuo virusų, ir kurį pavyko pritaikyti itin tiksliam skirtingų organizmų genomų redagavimui.

  Toks "genomo redaktorius" tapo plačiai paplitęs daugelyje laboratorijų visame pasaulyje, tiriant galimybes gydyti sunkias ligas, įskaitant AIDS ir paveldimas ligas, taip pat panaudojimą biotechnologiniais tikslais. Taigi, šių metų pavasarį buvo pranešta, kad Rusijos mokslininkai pradėjo kurti vietinę genetiškai modifikuotų pelių liniją, kritiškai reikalingą naujų vakcinų nuo koronaviruso bandymams, ir kad tam naudojama CRISPR/Cas technologija.

  Pastaraisiais metais Charpentier ir Doudna buvo nuolat įvardijamos tarp pagrindinių pretendentų į Nobelio premiją.

  ​Tradicinė kasmetinė Nobelio savaitė prasidėjo Stokholme iškilminga fiziologijos ar medicinos premijos laureatų paskelbimo ceremonija. Antradienį buvo paskelbti fizikos srities laureatai. Ketvirtadienį bus paskelbta, kas gavo literatūros premiją, penktadienį — Taikos premiją, o pirmadienį, spalio 12 dieną, — ekonomikos mokslų premiją Alfredui Nobeliui atminti.

  Dar šia tema

  Nobelio premija
  Tegai:
  Nobelio premija

  Svarbiausios temos