07:06 2020 Gruodžio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.2159
 • RUB90.0679
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Anksčiau Baidenas paragino tarptautinę bendruomenę išplėsti sankcijas prieš Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos aplinką

  VILNIUS, spalio 28 — Sputnik. Baltarusijos politologas, Minsko dialogo ekspertų iniciatyvos vadovas Jevgenijus Preigermanas mano, kad demokratų kandidato į prezidento postą Džo Baideno pareiškimai apie padėtį Baltarusijoje yra priešrinkiminės kovos su dabartiniu valstybės vadovu Donaldu Trampu elementas, praneša RIA Novosti.

  Anksčiau Baidenas paragino tarptautinę bendruomenę išplėsti sankcijas prieš Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos aplinką ir įšaldyti jų sąskaitas ofšoruose. Jis taip pat pažadėjo, kad jei ateis į valdžią, kartu su ES parengti ekonominės paramos planą "tikrai suvereniai" Baltarusijai.

  Šiuo atžvilgiu Preigermanas pažymėjo, kad Baltarusijos tema "per prezidento rinkimų kampaniją JAV įgijo tam tikrų vidaus politinių temų metmenų".

  "Ne todėl, kad pati Baltarusija staiga tapo svarbesnė nei anksčiau... Vienas iš demokratų kaltinimų respublikonams yra šiurkščiai tariant D. Trampo autoritariniai įpročiai, kaip jie tai suformuluoja. Būtų keista, jei Baidenas ir jo komanda nebandytų panaudoti jokios tarptautinės situacijos prieš Trampą, kur per tarptautinės žiniasklaidos prizmę susidaro vaizdas, kad autoritarizmas kovoja su demokratija", — sakė jis.

  Ekspertas neatmetė, kad likusiu prezidento rinkimų lenktynių laikotarpiu Baltarusijos temą Baidenas dar gali kelti, tačiau "tai nėra dominuojanti tema". "Baltarusija nėra Rusija, todėl manau, kad neverta tikėtis, jog ji pateks į JAV informacinės darbotvarkės viršūnę", — sakė agentūros šaltinis.

  Kartu jis neatmetė, kad Baideno pergalės JAV rinkimuose atveju, "jo administracija bent kurį laiką, atėjusi į valdžią, atkreips dėmesį į šią temą, jei ji savaime neatsitrauks iki tos akimirkos". Taip pat Preigermanas atkreipė dėmesį į tai, kad išrinktas Baidenas pradėtų eiti pareigas maždaug sausio pabaigoje ir per šį laiką situacija Baltarusijoje gali gerokai stabilizuotis.

  Agentūros pašnekovas mano, kad šiuo metu Baideno pareiškimai dėl Baltarusijos ir raginimas išplėsti sankcijas neturės įtakos tarptautinės bendruomenės nuomonei šia tema. Jo nuomone, kai kurie Amerikos politiko pareiškimai gali turėti įtakos, jei jis gali laimėti JAV prezidento rinkimus.

  Padėtis Baltarusijoje

  Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų. Opozicija mano, kad iš tiesų rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

  Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos veiksmus slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6,7 tūkst. protestuotojų.

  Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų ir daugiau nei 130 teisėsaugos pareigūnų. Valdžia oficialiai patvirtino trijų protestuotojų mirtį.

  Protesto akcijos tęsiasi iki šiol, didžiausios — savaitgaliais. Be to, mitinguoja ir Lukašenkos, kurio inauguracija įvyko rugsėjo 23 dieną, šalininkai. 

  Dar šia tema

  Įvardytas unikalus superginklas, kurį netrukus turės Rusija
  Amerikos ekspertai apkaltino "Sputnik Lietuva" griaunant Vakarų vienybę
  Tegai:
  Baltarusija, Donaldas Trampas, JAV, Džo Baidenas

  Svarbiausios temos