22:32 2020 Gruodžio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.2151
 • RUB90.8441
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai (45)

  Daugelis mokslininkų teigia, kad pagrindinė uždegiminės žarnų ligos plitimo išsivysčiusiose šalyse priežastis yra vakarietiška mityba, į kurią įeina daug cukraus turintys ir kaloringi maisto produktai

  VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Amerikos mokslininkai, atlikdami eksperimentus su pelėmis, parodė, kad maistas, kuriame yra didelis cukraus kiekis, gali sutrikdyti žarnyno mikrobiomą. Tai paaiškina, kodėl vadinamoji vakarietiška dieta padidina uždegiminių žarnų ligų riziką. Rezultatai paskelbti žurnale "Science Translational Medicine".

  Uždegiminė žarnyno liga (IBD), tokia kaip Krono liga ir opinis kolitas, visame pasaulyje paveikė daugiau kaip 3,5 milijono žmonių. IBD pasireiškia kaip stiprus viduriavimas, pilvo skausmas ir kiti panašūs simptomai. IBD ypač paplitęs Vakarų šalyse, o tyrimai rodo, kad nuo 1980-ųjų šios ligos vis dažniau pasitaiko vaikams.

  Daugelis mokslininkų teigia, kad pagrindinė uždegiminių žarnyno ligų plitimo išsivysčiusiose šalyse priežastis yra vakarietiška mityba, į kurią įeina daug cukraus turintys ir kaloringi maisto produktai. Yra žinoma, kad perdirbti saldūs maisto produktai padidina nutukimo ir diabeto riziką, tačiau cukraus vaidmuo vystantis IBD vis dar yra prieštaringas.

  Amerikos biologai, vadovaujami Šahanšacho Chano (Shahanshah Khan) iš Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos centro Dalase, atliko laboratorinius eksperimentus su pelėmis ir nustatė, kad graužikai, šeriami daug cukraus turinčiu maistu, yra labiau linkę sirgti storosios žarnos uždegimu nei pelės, gaunančios įprastą maistą.

  Uždegiminiai procesai pelių žarnyne prasidėjo jau praėjus trims dienoms po to, kai jos pradėjo gauti daug cukraus turinčio maisto.

  Tyrėjai nustatė, kad cukrus pakeitė žarnyno mikrobiomo sudėtį, visų pirma, palaikė bakterijas Akkermansia muciniphila, kurios skaido didelės molekulinės masės glikoproteinus, pagrindinius žarnyno epitelio ląstelių gaminamų gleivių komponentus.

  Anksčiau manyta, kad šios bakterijos turi priešuždegiminį poveikį ir netgi buvo planuojama jas naudoti kovojant su nutukimu ir 2 tipo cukriniu diabetu. Bet tyrimo rezultatai parodė, kad padidėjus Akkermansia muciniphila skaičiui, sunaikintas apsauginis gleivių sluoksnis, išklojantis vidines žarnyno sienas, o tai leido kitoms bakterijoms patekti į gleivinę. Tai sukėlė storosios žarnos uždegimą.

  Patvirtindami savo išvadas, mokslininkai nurodė faktą, kad opiniu kolitu sergančių pacientų žarnyne paprastai yra aktyvių fermentų, kurie ardo gleives.

  Temos:
  Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai (45)

  Dar šia tema

  Mokslininkai įrodė ketogeninės dietos naudą širdžiai
  Atidžiau keliuose: pastebima, jog persukus laiką padaugėja eismo įvykių
  Tegai:
  mokslininkai, cukrus

  Svarbiausios temos