06:17 2021 Sausio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.2143
 • RUB91.2538
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  JAV prezidento rinkimai — 2020 (108)

  Mokslininkai teigia, kad norint padaryti galutinę išvadą dėl asteroido 101429 kilmės, reikia tęsti stebėjimus galingesniais spektrografais

  VILNIUS, lapkričio 9 — Sputnik. Vienas iš asteroidų, esančių vienoje orbitoje su Marsu, gali būti fragmentas, kuris tam tikru laiku atsiskyrė nuo Mėnulio. Tokią išvadą padarė astronomai, ištyrę neįprasto kosminio objekto spektrines charakteristikas. Tyrimo rezultatai skelbiami "Icarus" žurnale.

  Nagrinėjamas asteroidas 101429 (1998 VF31) priklauso Trojos asteroidų — mažų dangaus kūnų, patekusių į gravitaciniu požiūriu subalansuotus regionus, esančius netoli Saulės planetų orbitų, kategorijai — Lagranžo taškams. Jie yra 60 laipsnių kampu priešais planetas ir už jų.

  Iki šiol Saulės sistemoje nustatytas 7681 toks asteroidas, iš kurių 7642 yra Jupiterio orbitoje. Marsas taip pat turi devynis "trojiečius". Visi jie, išskyrus 101429, priklauso vadinamajai "Eureka" šeimai, kuriai priklauso asteroidas "5261 Eureka" ir nuo jo atsiplėšusi uolėtų kūnų grupė.

  Šiaurės Airijos Armos observatorijos ir planetariumo (AOP) astronomai nusprendė išsiaiškinti, kodėl asteroidas 101429 užima atskirą poziciją. Naudodamiesi X-SHOOTER spektrografu, įrengtu Europos Čilės Europos observatorijos 8 m VLT teleskope, mokslininkai palygino 101429 ir "Eureka" šeimos asteroidų atspindžio spektrus ir nustatė aiškius spektrinius skirtumus, rodančius skirtingas kompozicijas. 101429 spektras pasirodė stebėtinai panašus į Mėnulio spektrą.

  "Panašu, kad šio asteroido spektras yra beveik identiškas toms Mėnulio dalims, kur yra atviros pagrindinės uolienos, pavyzdžiui, kraterių ir kalnų vidus", — pranešime spaudai cituojami vieno tyrimo dalyvio, astrochemiko Galino Borisovo žodžiai.

  Mokslininkai mano, kad 101429 gali būti senovinis vientisos mėnulio plutos fragmentas. "Ankstyvoji Saulės sistema labai skyrėsi nuo tos, kurią matome šiandien, — sako pirmasis straipsnio autorius Apostolos Christou. — Erdvė tarp naujai susikūrusių planetų buvo pilna šiukšlių, o susidūrimai buvo dažni. Dideli asteroidai — planetiniai gyvūnai — nuolat pataikė į Mėnulį ir kitas planetas. Tokio susidūrimo fragmentas galėjo pasiekti Marso orbitą, kai planeta dar tik formavosi, ir ją užfiksavo Trojos asteroidų debesis".

  Pasak autorių, gali būti ir kitų paaiškinimų. Pavyzdžiui, kad tai yra neįprastas Marso fragmentas, kuris nuo jo atsiskyrė dėl kažkokio senovinio susidūrimo, arba tipiškas asteroidas, kuris dėl Saulės atmosferos procesų įgijo "mėnulio" spektrą.

  Mokslininkai teigia, kad norint padaryti galutinę išvadą dėl asteroido 101429 kilmės, reikia tęsti stebėjimus galingesniais spektrografais. Taip pat papildomų duomenų galima gauti įgyvendinant būsimas Marso misijas, kurios pakeliui į Raudonąją planetą tyrinės jos "trojiečius".

  Temos:
  JAV prezidento rinkimai — 2020 (108)

  Dar šia tema

  Nėra buvę baisesnių rinkimų. Kaip Amerika pasineria į chaosą
  "AstraZeneca" atideda vakcinos nuo COVID-19 pristatymo į JK terminus
  Tegai:
  Mėnulis, Marsas

  Svarbiausios temos