17:13 2020 Lapkričio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1890
 • RUB90.0123
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Didžiulė Vakarų Antarktidos ledo danga tirpsta sparčiau. JAV nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro duomenimis, ištirpus visam Antarkties ledo sluoksniui, vandenyno lygis pakiltų apie 60 metrų, o tai sukeltų katastrofiškus padarinius visai žmonijai

  VILNIUS, lapkričio 13 — Sputnik. Mokslininkai padarė išvadą, kad dėl šiltų oro srovių susidarė didžiulės skylės lede prie Antarktidos krantų. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Science Advances".

  1973 metų žiemą Vedelio jūros lede prie Antarktidos krantų staiga susidarė milžiniška ledo skylė. Toje pačioje vietoje 2017 metų žiemos pabaigoje ir ankstyvą pavasarį atsirado atviro vandens erdvė.

  Arktis
  © Sputnik / Павел Львов

  Mokslininkai iš Jungtinių Valstijų, Australijos ir Jungtinių Arabų Emyratų ištyrė skylių susidarymo Pietų vandenyno lede modelius ir nustatė, kad jie atsiranda dėl periodinių šilto ir drėgno oro srautų, vadinamų atmosferos upėmis.

  Pasak vieno iš tyrimo autorių, Radžerso universiteto Žemės, vandenyno ir atmosferos mokslų instituto tyrėjo Kyle'o Mattingly'io, šie srautai daro didelę įtaką fizinei ir ekologinei Pietų vandenyno dinamikai. "Jie veikia kaip milžiniški jūros ledo langai, leidžiantys daug šilumos iš vandenyno pereiti į atmosferą, ir taip pakeisdami regioninę ir pasaulinę vandenyno cirkuliaciją. Jie taip pat turi įtakos fitoplanktono žydėjimo laikui ir mastui, kuris yra jūrų mitybos tinklo pagrindas".

  Atmosferos upės atneša šiltą, drėgną orą iš Pietų Amerikos pakrantės į poliarinius regionus, šildo jūros ledo paviršių ir jis tampa pažeidžiamas tirpstant. Ankstesni tyrimai parodė, kad šilto oro srovės daro įtaką ledo tirpimui sausumoje ir ledo skylėse Vakarų Antarktidoje. Naujasis darbas pirmą kartą parodo jų poveikį jūros ledui Antarkties regione.

  Šilto oro srovės tęsiasi tūkstančius kilometrų.

  Didžiulė Vakarų Antarktidos ledo danga tirpsta sparčiau. JAV nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro duomenimis, ištirpus visam Antarkties ledo sluoksniui, vandenyno lygis pakiltų apie 60 metrų, o tai sukeltų katastrofiškus padarinius visai žmonijai.

  Tyrėjai pažymi, kad ateityje, besikeičiant klimatui, atmosferos upės dažnės, jos bus platesnės ir ilgesnės, o oro masių judėjimas jose padengs didesnį atmosferos plotą. Didžiulių vandens garų masių judėjimas į Antarktidos krantus ne tik atneš didesnę šilumą, bet ir padidins kritulių intensyvumą.

  Dėl to mokslininkai prognozuoja, kad pakrančių lede atsiras vis daugiau atviro vandens erdvių, ledo kraštas pasislinks į ašigalius ir Pasaulio vandenyno lygis kils. Mokslininkų teigimu, stebint Antarkties jūros ledą, kur ne kartą pastebėti atitirpę lopai, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas Vedelio jūros rajonui.

  Dar šia tema

  Marso orbitoje atrastas Mėnulio fragmentas
  Gydytojas papasakojo, kaip oro sąlygos Lietuvoje veikia COVID-19 infekcijos plitimą
  Tegai:
  klimatas, Antarktida

  Svarbiausios temos