02:59 2021 Sausio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Kaip pabrėžė Ursula von der Leyen, ES šalys jau skyrė daug laiko diskusijoms ir kompromisų dėl šių mechanizmų paieškai, o dabar jos turi sutartą variantą

  VILNIUS, lapkričio 25 — Sputnik. Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pakvietė šalis, kurios nesutinka su sąlyginiu lėšų skyrimo iš Europos ekonomikos atkūrimo fondo mechanizmu, ieškoti paaiškinimų ES teisme ir nestabdyti daugiamečio finansinio plano, kuris yra svarbus visai Sąjungai ir milijonams jos piliečių, priėmimo.

  Džo Baidenas, archyvinė nuotrauka
  © AP Photo / Andrew Harnik

  "ES tikisi susitarti dėl daugiametės finansinės programos ir susijusio Europos ekonomikos atkūrimo fondo. ES šalys jau skyrė daug laiko diskusijoms ir kompromisų dėl šių mechanizmų paieškai, o dabar mes turime sutartą variantą. Dvi ES narės pareiškė abejones ir mes norėtume pasitraukti šios abejonės... Tiems, kurie vis dar abejoja, yra išeitis: galite kreiptis į ES teismą ir patikrinti šių taisyklių atitiktį [ES įstatymams — Sputnik]. Tačiau mes neturime kelti pavojaus milijonams ES piliečių, kuriems jau reikia mūsų veiksmų, kad apsaugotume, kurie dėl pandemijos buvo priversti uždaryti restoranus ir parduotuves, kuriems gresia pavojus arba kurie jau yra praradę darbą, įskaitant Lenkijos ir Vengrijos piliečius", — cituoja ją RIA Novosti.

  EK vadovė priminė, kad liepos mėnesį Europos Vadovų Taryba susitarė dėl sąlyginės prieigos prie išieškojimo fondo, įskaitant teisinę valstybę, mechanizmo.

  "Tai yra mechanizmas, kurio mums reikia", — sakė ji.

  Europos Sąjunga dar negalėjo vienbalsiai patvirtinti naujo 7 metų biudžeto ir tęsia diskusijas ieškodama galutinio sprendimo. Kaip lapkričio 19 dieną sakė Europos Vadovų Tarybos vadovas Šarlis Mišelis, sąjungos "daugelio šalių" pozicija neleidžia parengti naujo daugiamečio finansinio plano.

  Lenkija ir Vengrija vetavo finansinį planą ir ES ekonomikos atkūrimo paketą dėl to, kad nesutiko su "sąlyginiu lėšų paskirstymo mechanizmu". Varšuva ir Budapeštas iš pradžių priešinosi tokiam mechanizmui, dėl kurio jie galėjo prarasti ES finansavimą dėl Europos normų ir įsipareigojimų pažeidimų teisinės valstybės srityje.

  Liepą po vieno ilgiausių ES aukščiausiojo lygio susitikimo lyderiai susitarė dėl 750 mlrd. eurų vertės paketo Europos, kurios ekonomiką labai paveikė COVID-19 pandemija, atkūrimui finansuoti. Šis neatidėliotinų priemonių paketas yra susijęs su ES daugiamečiu finansiniu planu, kurio bendra suma siekia 1,08 trln. EUR, ir apima galimybę teikti lengvatines paskolas ir subsidijas Sąjungos šalims.

  Vakarų ir Šiaurės Europos šalys ragino įvesti "sąlyginį mechanizmą", siekiant užtikrinti, kad visos Europos lėšas gaunančios valstybės laikytųsi Europos Sąjungos vertybių ir normų ir kad ES turėtų mechanizmą sustabdyti tokį finansavimą, jei būtų nukrypstama nuo taisyklių. "Sąlyginis mechanizmas" yra įvedamas daugelį metų trukusių nesutarimų ES fone, visų pirma dėl Lenkijos ir Vengrijos valdžios institucijų veiksmų, kuriuos Vakarų Europos šalys kritikuoja dėl politikos neatitikimo teisinės valstybės principams.

  Kitas daugiametis finansinis planas turėtų pradėti veikti jau 2021 metų sausio 1 dieną. ES biudžetai daugiausia užpildomi sąjungos lėšomis, naujam kovos su krize fondui Europos Komisija planuoja skolintis pinigų rinkoje.

  Dar šia tema

  Vokietija vadina JAV sankcijas prieš "Nord Stream-2" nepriimtinomis
  Uosto laivybos kanalo gilinimui ES skyrė 17,3 mln. eurų
  Tegai:
  ES, Lenkija, Europos Komisija (EK)

  Svarbiausios temos