09:58 2021 Sausio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Savo politiniu elgesiu Lietuva apsunkina branduolinės saugos ekspertų darbą, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

  VILNIUS, gruodžio 17 — Sputnik. Lietuvos pozicija būtų suprantamesnė, jei ji iš pat pradžių būtų pasirengusi bendradarbiauti BelAE klausimu, interviu Sputnik Lietuva sakė vyresnysis Energetikos ir finansų instituto ekspertas Sergejus Kondratjevas.

  Gruodžio 16 dieną energetikos ministras Dainius Kreivys griežtai pakomentavo Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupės (ENSREG) vizito Baltarusijos AE atšaukimą. Jis pareiškė, kad Baltarusija tariamai ir toliau ignoruoja branduolinės saugos bei aplinkosaugos standartų reikalavimus, ir teigė, kad tai absoliučiai netoleruotina.

  Anksčiau buvo pranešta, kad Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupės (ENSREG) ir Europos Komisijos atstovai gruodžio 16–18 dienomis lankysis Baltarusijos AE statybvietėje, toliau vertinant po 2018 metais atlikto testavimo nepalankiausiomis sąlygomis parengtą nacionalinį veiksmų planą. Vėliau Baltarusijos žiniasklaida pranešė, kad Europos partneriai priėmė sprendimą atšaukti vizitą.

  "Nuo pat pradžių Lietuvos pozicija yra gana prieštaringa. Viena vertus, Lietuva, ypač pastaraisiais metais, dėjo daug pastangų visais įmanomais būdais torpeduoti, priešintis Baltarusijos atominės elektrinės projektui. Kita vertus, nuo to laiko, kai projektas pradėjo veikti, Lietuva bandė maksimaliai pasiekti, kad Europos branduolinio saugumo ekspertai ten patektų, ir šiuo požiūriu ši pozicija būtų daug konstruktyvesnė, jei Lietuva nuo pat pradžių būtų linkusi bendradarbiauti", — pažymėjo ekspertas.

  Kondratjevas papasakojo, kad Baltarusija yra ne mažiau nei kitos šalys suinteresuota savo pačios atominės elektrinės saugumu.

  "Dabar neaišku, kas inicijavo vizito Baltarusijos AE atšaukimą, tačiau šio vizito smarkiai nesureikšminčiau, nes yra nacionalinių reguliavimo institucijų, kurios yra atsakingos už atominės elektrinės eksploatavimo patikimumo užtikrinimą ir saugos stebėjimą, o yra TATENA, bendradarbiaujama su Euratomu. Baltarusija yra ne mažiau nei Lietuva suinteresuota, kad Baltarusijos AE veiktų stabiliai", — sakė ekspertas.

  Pasak Kondratjevo, Baltarusija turi mažai stimulo laikytis Lietuvos reikalavimų.

  "Net jei Lietuva žengtų žingsnį susitikimo link ir sutiktų atidaryti Baltijos šalių rinką Baltarusijos elektros energijai, tai reikštų, kad Lietuva galėtų kelti tam tikrus reikalavimus, kelti sąlygas ir tada pozicija būtų pateisinama. Dabar Lietuva, viena vertus, reikalauja uždrausti veiklą, kita vertus, reikalauja priimti Europos specialistus. Tokia prieštaringa pozicija gali lemti tai, kad bendradarbiavimas dalyvaujant Lietuvos ekspertams bus gana sunkus. Nematau didelio stimulo Baltarusijai vykdyti Lietuvos reikalavimus, net jei iš Lietuvos pusės jie atrodo pagrįsti", — teigė ekspertas.

  BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios aršiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Lietuva gana ilgai negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis naudodama savo turimą ryšį su Rusija.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Dar šia tema

  Seime paskelbtas naujas Lietuvos gelbėjimo nuo BelAE planas
  ES branduolinės saugos ekspertai gruodį inspektuos BelAE
  Lietuva ir Lenkija sutarė skirti ypatingą dėmesį Baltarusijai 
  Tegai:
  Astravo AE, Lietuva, Baltarusija

  Svarbiausios temos