00:51 2021 Kovo 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  Jungtinės Valstijos sėkmingai išbandė modernizuoto naikintuvo F-15EX prototipą

  VILNIUS, vasario 15 — Sputnik. Šis įvykis reikšmingas Amerikos gynybos pramonei — paskutinis "penkioliktukas" į armiją pateko beveik prieš 20 metų. Pentagonas labai tikisi atnaujinto orlaivio ir tikina, kad ši programa neturės įtakos penktos kartos orlaivių pirkimams. Kas žinoma apie F-15EX — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

  Naujas senas lėktuvas

  Naujos naikintuvo veterano modifikacijos, pradėtos eksploatuoti dar 1976 metais, prototipas pakilo vasario pradžioje iš oro bazės Misūryje. Skrydis truko 90 minučių ir nesulaukė jokių pastabų. Kovo pabaigoje JAV oro pajėgos gaus du tokio tipo orlaivius tolesniems bandymams, o iš viso Pentagonas ketina iki 2030 metų užsisakyti apie 200 F-15EX. Numatoma, kad serijiniai naikintuvai bus tiekiami oro pajėgoms nuo 2023 metų. Programa kainuos 23 mlrd. USD.

  "Sėkmingas pirmasis skrydis įrodė, kad orlaivis yra saugus ir paruoštas prisijungti prie šalies oro gynybos parko, — žurnalistams sakė "Boeing" viceprezidentas Pratas Kumaras. — F-15EX mes įdiegėme naujausius kovos valdymo sistemų, jutiklių, ginklų ir borto elektronikos pasiekimus. Tai visiškai naujas orlaivis, kuris gerokai skiriasi nuo ankstesnių F-15 versijų."

  Patobulintas naikintuvas yra tolimesnis "F-15E Strike Eagle" dviviečio naikintuvo-bombonešio vystymosi etapas, skirtas įgauti pranašumą ore ir smogti ant žemės esantiems tikslams. Įrengta moderni borto įranga, pagrįsta "skaitmeninio greitkelio" koncepcija ir "Open Mission Systems" architektūra, kuri leidžia lengvai įdiegti pažangias technologijas į dizainą.

  Orlaivis bus aprūpintas galinga elektroninio karo sistema, patobulinta kabina, "Raytheon AN / APG-82" serijos radaru su aktyviomis fazinėmis antenomis. Naujieji "GE F110" varikliai užtikrina puikų skrydžio našumą ir didesnę naudingąją apkrovą. Yra žinoma, kad keliamoji galia padidėjo nuo 10,4 iki 13,4 tonos. Planuojama, kad F-15EX pakels iki 22 valdomų "oras-oras" raketų arba trijų tonų viršgarsinių raketų, kurių ilgis beveik septyni metrai.

  Pralenkti garsą

  Pentagonas bando gana seniems naikintuvams suteikti galimybę efektyviai sunaikinti taikinius, kuriems taikoma šiuolaikinė oro gynybos sistema. Jungtinėse Valstijose yra kuriamos trys viršgarsinės raketos — pagal projektus "Tactical Boost Glide" (TBG), "Hypersonic Air-Respearing Weapon Concept" (HAWC) ir iš oro paleisto greitojo reagavimo ginklo (ARRW). Šie produktai bus įtraukti į serijinę gamybą ne anksčiau kaip 2024–2025 metais.

  "F-15EX yra pažangiausia F-15 versija. Neprilygstamas diapazonas, kaina ir geriausia klasėje naudingoji apkrova daro šį orlaivį labai patrauklų JAV oro pajėgoms, — sakė programos vadovė Laurie Schneider. — F-15EX gali nešti daugiau ginklų nei bet kuris kitas šios kategorijos naikintuvas, tarp jų visas perspektyvias kuriamas raketas."

  Sprendimas gaminti ketvirtosios kartos orlaivius JAV buvo priimtas prieš dvejus metus. F-15 naikintuvai oro pajėgoms nebuvo tiekiami nuo 2001 metų, o lengvesni F-16 — nuo 2004 metų. Tikėtasi, kad Pentagonas sutelks dėmesį į modernesnį ir technologiškai pažangesnį "F-35 Lightning". Tačiau penktos kartos slapta programa vis dar stringa: orlaivis vis dar serga daugybe "vaikiškų ligų", o jo kaina nuolat auga. Paaiškėjo, kad dar per anksti siųsti veteranus į pensiją.

  Naikintuvas F-35
  © Sputnik / Антон Балашов

  Jungtinių Valstijų oro pajėgos ir Nacionalinė gvardija šiuo metu turi apie 230 naikintuvų F-15C ir F-15D nuo Šaltojo karo laikų. Jų tarnavimo laikas pagaliau baigsis 2030 metais. Pentagonas turi 219 modernesnių F-15E, tačiau savo charakteristikomis jie nusileidžia, pavyzdžiui, Rusijos naikintuvams Su-34 ir Su-35. Pirmieji F-15EX gaus Nacionalinės gvardijos pilotai, skraidantys tik pasenusiais F-15C ir F-15D.

  "Tylusis erelis"

  Tai nėra pirmas kartas, kai Pentagonas bando įkvėpti naują gyvybę F-15. 2000-ųjų pabaigoje "Boeing" pristatė naikintuvo F-15SE "Silent Eagle" prototipą. Amerikos dizaineriai bandė pasenusį orlaivį padaryti panašų į penktos kartos orlaivius. "Tylusis erelis" turėjo tapti mažiau matomas ore: projektuojant buvo plačiai naudojamos radijo bangas sugeriančios medžiagos, ginklai buvo fiuzeliažo viduje, kaip ir F-35 ir F-22.

  Modifikuotuose orlaivio skyriuose skirtingų paskirčių raketos vienu metu buvo išdėstytos poromis: "oras-žemė" ir "oras-oras". Naikintuvas galėjo nešti dvi AIM-120 valdomas AMRAAM raketas, dvi JDAM pataisytas bombas arba keturias JDAMS. Vidinės pakabos atlaikė iki 450 kilogramų šaudmenų. Orlaiviui buvo suteiktas iš esmės naujas elektroninis kovinis kompleksas, moderni skaitmeninė valdymo sistema.

  "Tylusis erelis" daugiausia buvo paruoštas eksportui. Manoma, kad etiketė su 100 milijonų dolerių kaina pavers jį patrauklia preke. Amerikiečiai naikintuvą pasiūlė Izraeliui, Saudo Arabijai, Japonijai ir Pietų Korėjai, kurios jau yra susipažinusios su F-15. Tačiau jie pirmenybę teikė modernesniems F-35. Todėl programa buvo nutraukta, sukūrus tik vieną F-15SE prototipą.

  Tegai:
  naikintuvai, JAV

  Svarbiausios temos