11:18 2021 Balandžio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1986
 • RUB90.8921
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1832)

  Mokslininkai nustatė, jog nepaisant to, kad SARS-CoV-2 turi tik 15 genų, jis nuolat mutuoja. Dauguma šių pokyčių nedaug pakeičia patogeno elgesį, tačiau dėl kai kurių mutacijų virusas yra užkrečiamesnis

  VILNIUS, balandžio 1 — Sputnik. Amerikos biologų atlikti genetiniai tyrimai parodė, kad nauji COVID-19 pandemijos protrūkiai yra susiję su naujų koronaviruso variantų atsiradimu. Rezultatai skelbiami "Scientific Reports".

  Kalifornijos universiteto Deiviso veterinarijos mokyklos virusų genetikos specialistai nustatė 2 000 COVID-19 sukeliančio SARS-CoV-2 viruso mėginių genomą.

  Mokslininkai nustatė, jog nepaisant to, kad SARS-CoV-2 turi tik 15 genų, jis nuolat mutuoja. Dauguma šių pokyčių nedaug pakeičia patogeno elgesį, tačiau dėl kai kurių mutacijų virusas yra užkrečiamesnis.

  "Todėl, atsiradus naujoms galimybėms, protrūkių bus daugiau", — universiteto pranešime spaudai sakė tyrimo vadovas profesorius Bartas Veimeris (Bart Weimer).

  Pirmiausia, mokslininkai ištyrė 150 SARS-CoV-2 padermių, gautų iš Azijos, genomus iki 2020 metų kovo 1 dienos. Jie taip pat išanalizavo informaciją apie viruso epidemiologiją ir plitimą per pirmuosius protrūkius, atskirai apibrėždami pagrindinius šių epizodų parametrus pakilimo, eksponentinio augimo ir infekcijos nuosmukio laikotarpiais. Mokslininkai įvertino viruso plitimo greitį naudodami reprodukcinį skaičių R — vidutinį naujų infekcijų, kurias sukelia kiekvienas užkrėstas asmuo, skaičių.

  Visą gautą informaciją mokslininkai sujungė į patogeno genetinio kintamumo metriką, vadinamą GENI. GENI rezultatų palyginimas su epidemijos faze parodė, kad, pvz., Pietų Korėjoje 2020 metų vasario pabaigoje genetinių pokyčių padidėjimas iš karto buvo ankstesnis už eksponentinį atvejų padidėjimą, Singapūre pokyčių šuoliai buvo susiję su nedideliais protrūkiais, kuriuos visuomenės sveikatos institucijos sugebėjo greitai sukontroliuoti.

  Jungtinėje Karalystėje nuo 2020 metų vasario iki balandžio mėnesio genetiniai pokyčiai stabiliai augo didėjant atvejų skaičiui. Kai kovo pabaigoje Didžiosios Britanijos vyriausybė galutinai įvedė nacionalinę izoliaciją, naujų atvejų skaičius stabilizavosi, tačiau tai nesustabdė genetinių pokyčių — GENI parametrai toliau didėjo.

  Nepaisant to, anot tyrėjų, JK vyriausybės priemonės, kuriomis siekiama apriboti susibūrimus ir socialinį atsiribojimą, susidūrus su sparčia viruso evoliucija, buvo labai veiksmingos siekiant sustabdyti didžiulį infekcijos plitimą. Analizė parodė, kad nustačius apribojimus, eksponentinis augimas užleido vietą pavieniams superproliferacijos atvejams, kai didelis skaičius žmonių užsikrėtė dėl vieno incidento, kurio metu buvo sušvelnintos atsargumo priemonės.

  Tyrėjai tikisi, kad jų sukurtas požiūris, paremtas klasikinės epidemiologijos metodų su genomika derinimu ir viruso kintamumo matavimu atsižvelgiant į jo pilitimo greitį, leis visuomenės sveikatos priežiūros institucijoms sukurti įrankį, leidžiantį prognozuoti pandemijų vystymąsi ateityje, ar tai būtų koronavirusas, gripas ar bet koks naujas sukėlėjas.

  Temos:
  Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1832)
  Tegai:
  koronavirusas, mokslininkai

  Svarbiausios temos