00:00 2021 Balandžio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1964
 • RUB90.5504
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą
  Metų netektys — 2021 (17)

  Kanados mokslininko, 1999 metų Nobelio ekonomikos premijos laureato tyrimai padėjo sukurti pagrindą euro įvedimui

  VILNIUS, balandžio 6 — Sputnik. Kanados mokslininkas, 1999 metų Nobelio ekonomikos premijos laureatas Robertas Mandelas (Robert Mundell) mirė Italijoje, būdamas 88 metų, praneša praneša RIA Novosti su nuoroda į vietos naujienų agentūrą "Adnkronos".

  Holivudo aktorius Džordžas Sigalas
  © AP Photo / Chris Pizzello

  Mandelas mirė po ilgos ligos balandžio 4 dienos rytą Toskanos (Italija) ligoninėje. Jos Sienos provincijoje jis gyveno, reguliariai vykdamas į Niujorką, pastaruosius 30 metų, pažymi agentūra.

  Robertas Mandelas yra žinomas kaip euro "sumanytojas". 60-ųjų pradžioje jis tapo optimalių valiutos zonų — sričių, kuriose įmanoma pasiekti bendrus pinigų politikos tikslus keliose teritorijose su kuo mažesnėmis sąnaudomis ar nuostoliais, — bendraautoriu. Vidinės pusiausvyros sąlygos apima žemą infliaciją ir kuo didesnio užimtumo užtikrinimą. Valiutos zonos nariai turi atsisakyti nepriklausomos pinigų politikos ir nacionalinės valiutos kurso koregavimo. Taigi, daroma išvada, kad regionų ar šalių grupei bus naudinga turėti vieną valiutą.

  Mandelas dėstė keliuose universitetuose, tačiau didžiąją savo karjeros dalį skyrė Niujorko Kolumbijos universitetui. 70-aisiais jis ėjo pareigas Ekonomikos ir valiutų sąjungos — dabartinės Europos Sąjungos prototipo — Finansų komitete. 1999 metais ekonomistui buvo įteikta Nobelio premija "už pinigų ir fiskalinės politikos analizę pagal įvairius valiutų kursų režimus, taip pat už optimalių valiutos zonų analizę". Mandelo tyrimai padėjo sukurti pagrindą eurui.

  Temos:
  Metų netektys — 2021 (17)
  Tegai:
  Kanada, euras, mirtis, mokslininkas, JAV

  Svarbiausios temos