22:13 2021 Gegužės 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Pasaulyje
  Gauti trumpą nuorodą

  JAV vyriausybės atskaitomybės tarnyba eilinį kartą pranešė Kongresui apie problemas su penktosios kartos naikintuvais "F-35 Lightning". Šį kartą paaiškėjo, kad lėktuvų modernizacijai iki versijos "Block IV" prireiks dar dviejų milijardų dolerių

  Maža to, kad tokių išlaidų niekas neįtraukė į biudžetą — dabar ir projekto įgyvendinimo terminai yra perkelti mažiausiai metais. Apie tai, kas vyksta su Amerikos Karinių oro pajėgų pasididžiavimu — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo medžiagoje.

  Ateities lėktuvas

  Ataskaitoje paaiškinama, kad išlaidų padidėjimas yra susijęs su papildomais naujos naikintuvo versijos bandymais, sistemų ir įrangos testavimu, mokymo laboratorijų statybomis ir didelėmis programinės įrangos kainomis.

  Analitikai pabrėžia, kad Pentagonas neatsižvelgė į rekomendacijas atlikti modernizavimą etapais, tačiau planuoja visus darbus atlikti vienu metu, o tai visiškai nepadaro programos pigesne. Remiantis naujais skaičiavimais, projekto kaina sieks 14,5 mlrd. dolerių, o tai viršija įstatymų nustatytas ribas ir yra brangiau už daugelį kitų JAV gynybos departamento užsakymų.

  F-35 modernizavimas prasidėjo 2018 metais. Pagrindinis skirtumas nuo Block IV modifikacijos — 25 kartus padidėjusios borto sistemų skaičiavimo galimybės ir tolimojo nuotolio raketų skaičiaus padidėjimas.

  Naujos šaudmenų paleidimo sistemos dėka naujos kartos naikintuvai fiuzeliažo skyriuje galės nešti jau ne keturias, o šešias "oras-oras" raketas. Jie taip pat disponuoja perspektyviomis AIM-260 raketomis, kurių nuotolis, kai kuriais vertinimais, yra didesnis nei 400 kilometrų. Savo ruožtu žadama naikintuvo kovinį spindulį padidinti ketvirtadaliu — iki beveik 1,2 tūkstančio kilometrų.

  Be to, F-35 integruojamas su nepilotuojamais aparatais, kuriuose įrengtas dirbtinis intelektas. "Išmanieji" dronai veiks kaip varomieji, o pilotas perims bendrą mūšio kontrolę. Akivaizdu, kad norint greitai apdoroti tokį informacijos masyvą, reikės galingesnio borto kompiuterio komplekso.

  Manoma, kad modifikuotas F-35 sugebės atlaikyti naujus iššūkius ir grėsmes.

  Šimtai problemų

  Dėl per sudėtingos konstrukcijos F-35 visada buvo laikomas vienu problemiškiausių Amerikos orlaivių. Tai susiję ne tik su didžiulėmis kūrimo ir priežiūros sąnaudomis. Gedimai ir "vaikų ligos" nustatomi nuo pirmosios naikintuvo eksploatavimo dienos. Jį niekaip megali padaryti idealiu.

  2020 metų pabaigoje trūkumų sąraše buvo 872 pozicijos, teigiama JAV vyriausybės atskaitomybės tarnybos pranešime. Įskaitant trūkumus, kurie gali turėti įtakos, pavyzdžiui, naikintuvo ginklų sistemų efektyvumui ar skrydžio saugumui. Konstrukcijos trūkumai buvo suskirstyti į kelias kategorijas. Pirmieji sugeba kelti grėsmę lakūnų gyvybei, antrieji — sutrikdyti kovinę misiją.

  Tuo pačiu metu ekspertai nustatė keletą kritinių trūkumų, kuriuos vargu ar pavyks pašalinti. Vienintelis dalykas, kurį jie sugalvojo — apriboti orlaivio eksploatavimo režimus. Pavyzdžiui, kad išvengtų lėktuvo korpuso ir specialios "nematomos" dangos pažeidimų, pilotams neseniai buvo patarta F-35 neįsibėgėti iki viršgarsinio greičio.

  Kita didelė problema — netikėti slėgio šuoliai kabinoje. Lakūnai patiria skausmą ir netgi gavo barotraumas. O dėl katapultavimo sistemos trūkumų yra rizika sužaloti kaklo slankstelius.

  Esant didelei perkrovai ore, pilotai praranda transporto priemonės kontrolę. Pavyzdžiui, atakos kampais, didesniais nei 20 laipsnių, arba išsisukinėjimo nuo raketos manevro metu.

  Запуск ракеты AIM-120 AMRAAM
  © Flickr / Paul Weatherman
  Raketos AIM-120 AMRAAM paleidimas

  Vėlyvas pakeitimas

  Visos šios komplikacijos su "geriausiu orlaiviu pasaulyje" privertė Pentagoną abejoti, ar teisingai pasirinktas "Žaibas" kaip pagrindinė Karinių oro pajėgų kovinė technika. Kaip pažymėta amerikiečių leidinyje "Forbes", Karinės oro pajėgos jau susitaikė su F-35 programos nesėkme, tai patvirtina kalbos apie būtinybę kurti naujus lengvuosius naikintuvus.

  Kariškiai konstatavo: nuolat didėjanti projekto kaina, vis sudėtingesne daroma konstrukcija, žemas transporto priemonės patikimumas ir lėtas jos tobulinimo tempas neleis, kaip planuota, visiškai pakeisti pasenusius F-16.

  Tuo pačiu metu, pasak vadovybės, tik F-16 parko modernizavimu neapsieiti. Reikalingas visiškai naujas 4+ kartos orlaivis — pagal kovinį potencialą kažkas vidutinis tarp aštuntojo dešimtmečio mašinų ir "nematomų" naikintuvų.

  Reikia pasakyti, kad F-35 iki šiol yra eksperimentinio kovinio eksploatavimo etape. Tiesą sakant, bandymai tęsiasi. Tačiau praėjusių metų pavasarį šis darbas buvo pristabdytas. Pagal oficialią versiją — dėl koronaviruso pandemijos. Be to, masinė gamyba buvo atidėta neribotam laikui. Vėluoja ir pristatymai užsienio klientams.

  Apie tai, kad Jungtinės Valstijos karštligiškai bando ištaisyti situaciją Karinėse oro pajėgose, sako ir tai, kas JAV jau išbandoma kito "veterano" — sunkiojo naikintuvo F-15EX versiją. Patobulinta pilotų kabina, įrengta radiolokacinė stotis su aktyvios fazės antenos grupe ir radioelektroninio karo sistema. Dėl šiuolaikinių variklių naikintuvas dabar gali priimti į bortą trimis tonomis daugiau naudingosios apkrovos — amunicija kovinės atsargos padidintos iki 22 valdomų "oras-oras" raketų.

  Модернизированный истребитель ВВС США F-15EX
  © Photo : Boeing / Joel Guay
  Modernizuotas JAV Karinių oro pajėgų naikintuvas F-15EX

  Dar šia tema

  JAV pripažino Rusijos naikintuvo Su-35 grožį
  "Amerikiečiams tai nebūdinga": į ką persės JAV oro pajėgų pilotai
  Ekspertas rusiška patarle paaiškino JAV nesėkmę su F-35 sukūrimu
  Didžiojoje Britanijoje paskelbė, kad amerikiečių naikintuvų dėka "bankrutuos"
  NI papasakojo apie naujausių naikintuvų trūkumą JAV
  Tegai:
  ginklavimasis, naikintuvai, JAV

  Svarbiausios temos